25η αγωνιστική

*Μετρούν 8/10 σερί αναμετρήσεις με goal/goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Κρίστιανσουντ δεν έχει υποστεί ήττα από την Οντ στα πρόσφατα 4 παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Κρίστιανσουντ – Οντ 2-2

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΟΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Χάουγκεσουντ, για το πρωτάθλημα. Στο 24’ ο Γένγκορ σκόραρε για το 0-1, όμως στο 45+1’ ο Σάντε ισοφάρισε σε 1-1 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 46’ ο Ντζιέ έκανε την ανατροπή για τη Χάουγκεσουντ, όμως στο 82’ ο Βάλεμ ισοφάρισε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Οντ είναι σε εξαιρετική κατάσταση για τα δεδομένα της το τελευταίο διάστημα, συνεχίζει την ανοδική της πορεία, και πανηγύρισε ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα. Αυτή τη φορά, κατάφερε να φύγει αλώβητη από την έδρα της Χάουγκεσουντ (2-2) πετυχαίνοντας δεύτερο τέρμα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Νωρίτερα, έκανε την τρίτη συνεχόμενη νίκη αφού επιβλήθηκε της ΧαμΚαμ με 2-0 εντός έδρας. Συμπλήρωσε έξι παιχνίδια χωρίς ήττα, με απολογισμό τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες. Ατυχία για το νεοφερμένο Ντιομαντέ, τραυματίστηκε και θα μείνει εκτός για περίπου δύο μήνες.

Οντ Στατιστικά

*4/5 αναμετρήσεις έληξαν με goal/goal

*7/10 παιχνίδια έληξαν με over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 9/12 ματς εντός έδρας

ΚΡΙΣΤΙΑΝΣΟΥΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 4-4 εντός έδρας, με τη Ρόσενμποργκ, για το πρωτάθλημα. Στο 24’ ο Κάρτουμ το 1-0, στο 26’ ο Τσόρνιτς το 1-1. Στο 30’ ο Μπίε και στο 37’ ο Νίλσεν το 3-1 των γηπεδούχων για το πρώτο ημίχρονο. Στο 62’ και στο 72’ ο Τένγκστεντ ισοφάρισε σε 3-3 και στο 76’ ο Γένσεν έκανε την ανατροπή για το 3-4. Στο 90+1’ ο Ρότζερς χρεώθηκε αυτογκόλ για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Κρίστιανσουντ πήρε την ισοπαλία έπειτα από ένα… τρελό παιχνίδι με αντίπαλο τη Ρόσενμποργκ (4-4) εντός έδρας. Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά τη συντριβή στο Ντράμεν από τη Στρέμσγκουντσετ με σκορ 4-1. Έχασε μετά από τέσσερα παιχνίδια, που τη βοήθησαν να ξεφύγει από την τελευταία θέση και να ελπίζει ξανά ότι μπορεί να σώσει τη χρονιά και να παραμείνει στην κατηγορία. Είναι στο -6 από τη Σάντεφιορντ και τα μπαράζ παραμονής. Όσον αφορά την αποστολή, εξέτισε και επιστρέφει ο μέσος Καλούντρα, ενώ δεν είναι διαθέσιμος επίσης ο επιθετικός Μάβα. Αμφίβολοι οι Κολί, Χόπμαρκ.