* Πέμπτη αγωνιστική των πλέι-οφ. Η βαθμολογία: ΑΠΟΕΛ 71, Απόλλων Λεμεσού 64, ΑΕΚ Λάρνακας 62, ΑΕ Λεμεσού 58, Ομόνοια 54, Ανόρθωση 42.

* Στην κανονική διάρκεια: Ομόνοια – ΑΕ Λεμεσού 4-1 (25/2) και ΑΕ Λεμεσού – Ομόνοια 1-0 (26/11)

* Η Ομόνοια κέρδισε τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της απέναντι στην ΑΕ Λεμεσού σε όλες τις διοργανώσεις.

* Στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Ομόνοιας στο πρωτάθλημα σημειώθηκε under 2,5.

* Στα 5/6 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της ΑΕΛ στο πρωτάθλημα σημειώθηκε N/G.

ΟΜΟΝΟΙΑ

Ολοένα και απομακρύνεται το όνειρο της εξόδου στην Ευρώπη για την Ομόνοια, η οποία μετά την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τον ΑΠΟΕΛ την περασμένη αγωνιστική, βρίσκεται σε απόσταση οκτώ βαθμών από την ΑΕΚ Λάρνακας, με συνέπεια η σημερινή αναμέτρηση να λαμβάνει χαρακτήρα τελικού. Είτε κερδίζει και μένει ζωντανή στο κυνήγι της τέταρτης θέσης που ενδεχομένως να δώσει μια θέση στην Ευρώπη, είτε μένει από νωρίς χωρίς στόχους.

Απέναντι στον ΑΠΟΕΛ δεν παρουσίασε καλό αγωνιστικό πρόσωπο και παραδόθηκε αρκετά εύκολα στις ορέξεις των γηπεδούχων που ευνοήθηκαν από το γεγονός ότι πήραν προβάδισμα μόλις στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης. Η Ομόνοια από την πλευρά της αδυνατούσε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για κάποιο γκολ και είναι χαρακτηριστικό πως η μοναδική καλή της στιγμή καταγράφηκε στο 52’ με δοκάρι.

«Είχαμε κακό ξεκίνημα, δώσαμε εύκολο γκολ και αυτό ήταν το χειρότερο. Είμαστε απογοητευμένοι που δεν πήραμε έστω τον ένα βαθμό για τον κόσμο μας» ήταν το σχόλιο του υπηρεσιακού προπονητή Φρέντμπεργκ, που έχει αναλάβει μαζί με τον Άκη Ιωακείμ στα τελευταία παιχνίδια. Από κει και πέρα, τα μεταγραφικά σενάρια που ενέπλεκαν τον Χριστοφή με διάφορες ελληνικές ομάδες, θορύβησαν τους ανθρώπους της Ομόνοιας, που τον κάλεσαν για ανανέωση της συνεργασίας. Ουδέν πρόβλημα στην αποστολή.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τον ΑΠΟΕΛ για την τέταρτη αγωνιστική των πλέι-οφ.

Στατιστικό: Κέρδισε τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της απέναντι στην ΑΕ Λεμεσού σε όλες τις διοργανώσεις (Δες το στην Interwetten).

Το Ομόνοια – ΑΕ Λεμεσού παίζει στην Interwetten

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ

Σπουδαία εντός έδρας νίκη, που της επιτρέπει να διατηρήσει ακέραιες τις ελπίδες κατάκτησης μιας θέσης που οδηγεί την επόμενη χρονιά στην Ευρώπη, κατέκτησε την περασμένη αγωνιστική η ΑΕ Λεμεσού που κέρδισε με 2-1 την ΑΕΚ Λάρνακας και διπλασίασε τις νίκες της στη διαδικασία των πλέι-οφ.

Σε ένα σε γενικές γραμμές ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο όπου οι δύο ομάδες είχαν η καθεμιά τις ευκαιρίες της, η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 18’. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, αντέδρασαν και αφού αρχικά ισοφάρισαν στο 34’ στη συνέχεια ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο δεύτερο ημίχρονο έχασαν ευκαιρία για να πάρουν το προβάδισμα. Οι Λεμεσιανοί, όμως, με το δεύτερο τέρμα του Αρουαμπαρένα στις καθυστερήσεις, ήταν αυτοί που χαμογέλασαν τελευταίοι και πήραν μια σπουδαία νίκη.

«Όταν κερδίζεις ένα αγώνα απέναντι στην ΑΕΚ είναι κάτι φανταστικό. Η ΑΕΚ είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα με τεχνίτες παίκτες. Με την συγκέντρωση στο τέλος πετύχαμε το γκολ» δήλωσε ο Μπρούνο Μπαλταζάρ. Από τη δική του πλευρά, ο αμυντικός Λαφράνς ανήρτησε μήνυμα σε μέσο κοινωνικής δικτύωσης, όπου έγραψε: «Οι νίκες στο τελευταίο λεπτό είναι οι πιο γλυκές. Μπράβο παιδιά». Μοναδικός απών από την αποστολή είναι ο Ντόσα (Αμυντικός, 19/3), αφού ο πολύτιμος Πίτι (Μέσος, 9/2) εξέτισε και επιστρέφει.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της ΑΕΚ Λάρνακας για την τέταρτη αγωνιστική των πλέι-οφ.

Στατιστικό: Στα 5/6 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα σημειώθηκε N/G.