*5η αγωνιστική του 8ου ομίλου του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ.

*Η βαθμολογία του ομίλου: Καραμπάγκ 10 (8-3), Βασιλεία 8 (8-4), Ομόνοια 2 (3-8), Καϊράτ 1 (4-8)

*Στον πρώτο γύρο: Καϊράτ – Ομόνοια 0-0

*Από κάθε όμιλο προκρίνεται η πρώτη ομάδα απευθείας στη φάση των «16», με την δεύτερη να παίζει διπλούς αγώνες πλέι – οφς με τις τρίτες των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ για το ποια θα περάσει στη φάση των «16».

*Σε περίπτωση ισοβαθμίας μετρούν πρώτα τα μεταξύ τους αποτελέσματα, στη συνέχεια τα περισσότερα γκολ στις μεταξύ τους αναμετρήσεις και μετά η συνολική διαφορά τερμάτων.

*Αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, έχουν αμφότερες αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Ομόνοια συνεχίζει την ανοδική της πορεία, αφού κέρδισε και την ΑΕ Λεμεσού με 0-1 εκτός έδρας, πετυχαίνοντας τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ δεν χάνει στους πέντε τελευταίους αγώνες της. Στην έδρα της πάντως κέρδισε μόνο τον πιο πρόσφατο αγώνα της, έπειτα από δύο παιχνίδια που δεν τα είχε καταφέρει.

Βέβαια το σημερινό της παιχνίδι είναι σαν «αγγαρεία», αφού βαθμολογικά δεν ελπίζει σε τίποτα στον συγκεκριμένο θεσμό. Στο πρωτάθλημα Κύπρου βρέθηκε εντός πρώτης εξάδας και θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφς για τίτλο και ευρωπαϊκά εισιτήρια, στην 4η θέση συγκεκριμένα, αλλά είναι σε απόσταση βολής – «αναπνοής», στο +1, από τον ΑΠΟΕΛ που είναι έβδομος! Και είναι πολύ μακριά, στο -12, από την κορυφή.

Δεν είναι διαθέσιμος ο τιμωρημένος Κίκο, ενώ δεν υπολογίζονται ούτε οι τραυματίες Γιούστε, Φαμπιάνο και Κούσουλος.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Ομόνοια κέρδισε με 0-1 εκτός έδρας την ΑΕ Λεμεσού, με τέρμα του Λέζιακς στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ομόνοια Στατιστικά

*Εχει 7/10 N/G στα τελευταία παιχνίδια της (δες το στην bet365)

*Εχει 5/9 G/G εντός έδρας.

Παίξε Νόμιμα στην Bet365 (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

+21. Υπάρχει κίνδυνος εθισμού και απώλειας περιουσίας, παρακαλούμε παίξτε υπεύθυνα. Γραμμή βοήθειας: 210 9237777

ΚΑΪΡΑΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Καϊράτ έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά τελικά κέρδισε στα πέναλτι την Σακχτάρ Καραγκαντί, κερδίζοντας το κύπελλο Καζακστάν, με την κανονική διάρκεια να λήγει 2-2 και την παράταση 3-3! Αυτό ήταν το δεύτερο σερί παιχνίδι που δεν κερδίζει, ενώ το σημερινό είναι το τελευταίο που θα παίξει για τη φετινή χρονιά. Και μακριά από την έδρα της δεν χάνει εδώ και τρεις αγώνες, με δύο νίκες σε αυτό το διάστημα.

Ολοκλήρωσε επομένως τη χρονιά τερματίζοντας στην 3η θέση του πρωταθλήματος στο Καζακστάν και κατακτώντας το κύπελλο στη χώρα, πετυχημένα σε μεγάλο βαθμό όπως θα μπορούσε να χαρακτηριστεί.

Ο αριστερός της μπακ Σουγιουμπάεφ παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Καϊράτ έφερε 3-3 εντός έδρας με την Σακχτάρ Καραγκαντί, έπειτα από παράταση, με την κανονική διάρκεια του αγώνα να λήγει 2-2. Προηγήθηκε 2-0 με γκολ του Λαβ (6’, 40’), αλλά ισοφαρίστηκε από τα τέρματα των Γκαμπίσεφ (47’), Τόσεφ (75’). Και στην παράταση βρέθηκε να χάνει από γκολ του Τατιμπάεφ με πέναλτι στο 97’, αλλά ισοφάρισε με τον Σουσενάτσεφ στο 111’.