19η αγωνιστική

*Under 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: ΑΕ Λεμεσού – Ομόνοια 1-0

ΟΜΟΝΟΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Δόξας Κατωκοπιάς, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 11ο λεπτό με τον Μπρούνο και στο 30′ ο Μπάρκερ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Από την τρίτη διαδοχική της νίκη προέρχεται στο πρωτάθλημα η Ομόνοια, μετά και από εκείνες κόντρα σε Απόλλωνα Λεμεσού (2-0 εντός) και Ένωση Παραλιμνίου (0-3 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιανίκ Φερέρα υποδέχθηκε τη Δόξα Κατωκοπιάς, της οποίας και επικράτησε με 2-0.

Μπήκε αρκετά τα δυναμικά στο παιχνίδι και δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες ευτύχησε να πάρει προβάδισμα δυο τερμάτων μέχρι το μισάωρο. Από το σημείο εκείνο και έπειτα ο ρυθμός έπεσε αρκετά, με την ίδια να κάνει σωστή διαχείριση μέχρι και το φινάλε. Απειλήθηκε ελάχιστα από την αντίπαλο της.

Συνεχίζει έτσι την προσπάθεια να μειώσει τη διαφορά από την τετράδα, έχοντας συγκεντρώσει 31 βαθμούς μέχρι τώρα. Επικράτησε στα οκτώ από τα εννέα φετινά εντός της στη διοργάνωση (8-0-1), κράτησε ανέπαφη την εστία της στα έξι πιο πρόσφατα εξ αυτών.

“Θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι όπως είναι όλα άλλωστε. Η ομάδα του Γιανέφσκι τα πάει πολύ καλά. Είναι πειθαρχημένοι, δεν δέχθηκαν τέρμα στα πέντε τελευταία παιχνίδια τους, ενώ κέρδισαν τον ΑΠΟΕΛ. Βρίσκονται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση, όμως το ίδιο ισχύει και για εμάς”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Φερέρα.

Παρελθόν από τις τάξεις της αποτελεί ο Τιμ Ματάβζ, με τον Σλοβένο επιθετικό να λύνει κοινή συναινέσει το συμβόλαιο του με την ομάδα. Στη διάθεση του Φερέρα είναι και πάλι ο Κούσουλο, ενώ παραμένουν εκτός οι Παπουλής, Ζαχαρίου και Χαραλάμπους.

Ομόνοια Στατιστικά

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με τον Απόλλωνα Λεμεσού, για το κύπελλο. Επικράτησε εν τέλει στη διαδικασία των πέναλτι με 5-4.

Συνέχεια στο αήττητο σερί της κατάφερε να δώσει μεσοβδόμαδα η ΑΕ Λεμεσού. Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι υποδέχθηκε τον Απόλλωνα Λεμεσού, στο μεταξύ τους ντέρμπι για τη φάση των “16”, με τον οποίο έμειναν στο μηδέν, τόσο στην κανονική διάρκεια, όσο και στην παράταση.

Αρκετά πλούσιο σε ευκαιρίες των πρώτο ημίχρονο, κυρίως για την ίδια, η οποία είχε και δυο δοκάρια (20′, 45’+1), την ώρα που οι πρωταθλητές είχαν δυο τρεις αξιόλογες στιγμές. Έπεσε ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος, οπότε και δικαίως έμεινε το μηδέν, κάτι που συνεχίστηκε και στο έξτρα μισάωρο. Έλυσαν έτσι τις διαφορές τους στα πέναλτι, εκεί όπου η ίδια αποδείχθηκε πιο εύστοχη (5-4).

Αξίζει να σημειωθεί ότι για έκτο σερί ματς κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της. Στο πρωτάθλημα, έρχεται από το εντός 1-0 επί του ΑΠΟΕΛ, οπότε και “συγκατοικεί” στην έβδομη θέση της κατάταξης, με τη Νέα Σαλαμίνα. Ηττήθηκε μια φορά στις επτά τελευταίες εξόδους της (3-3-1).

Συνολικά 21 παίκτες βρίσκονται στην αποστολή για το σημερινό παιχνίδι, απουσιάζουν από αυτή οι Τσέποβιτς, Πάβλοβιτς, Φιλίποβιτς, Κατσάνικλιτς, Κάσα, Ανδρέου, Μεντόγεβιτς, Νεοφύτου και Φραντζής. Εκτός και οι νεοαποκτηθείς Τσέρνιτς και Μεντόζα.