*12η αγωνιστική.

*Μόλις μία νίκη έχει ο Παναιτωλικός στα τελευταία 26 ματς κόντρα στον Ολυμπιακό ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (1-2-23).

*Ο Ολυμπιακός σκόραρε τουλάχιστον 2 γκολ στα τελευταία 18/19 ματς κόντρα στον Παναιτωλικό ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Σούπερ Λιγκ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Eκτός έδρας επικράτηση 2-0 επί του Αστέρα Τρίπολης. Ο Φορτούνης στο 69’ το 0-1, το 0-2 έκανε ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις.

Πήγε στη διακοπή με νίκη, πέρασε απ’ την Τρίπολη με 2-0, εκεί «καθάρισε» ο Φορτούνης. Λίγα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο, ο Αστέρας ήταν σοβαρός και αποτελεσματικός ανασταλτικά, δεν επέτρεψε πολλές καλές φάσεις στον Ολυμπιακό, που φάνηκε ότι δυσκολευόταν στο κομμάτι της ανάπτυξης και της δημιουργίας. Στο δεύτερο 45λεπτο οι ερυθρόλευκοι έγιναν πιο πιεστικοί, αλλά δυσκολεύτηκαν να βγάλουν φάσεις, ωστόσο η είσοδος του Φορτούνη τους έκανε πιο απειλητικούς, ο Έλληνας μέσος βρήκε το γκολ στο 69’ και από εκεί και έπειτα η ομάδα του διαχειρίστηκε την κατάσταση, το 0-2 ήρθε στις καθυστερήσεις. Στο μεσοδιάστημα ο Αστέρας είχε κλασική φάση με τον Καλτσά για την ισοφάριση.

Επιστροφή στις επιτυχίες μετά από δύο σερί ήττες για τον Ολυμπιακό σ’ όλες τις διοργανώσεις, η πρώτη οδυνηρή εντός έδρας απ’ τον ΠΑΟΚ (2-4) και η δεύτερη απ’ τη Γουέστ Χαμ εκτός έδρας (1-0). Ανέβηκε στους 24 πόντους και το -4 απ’ την κορυφή, είναι πλέον ισόβαθμος με την ΑΕΚ, στο +1 απ’ τον ΠΑΟΚ. Χθες κατατέθηκε η προσφυγή στο CAS αναφορικά με το παιχνίδι κόντρα στον Παναθηναϊκό.

«Πρέπει να συνεχίσουμε να προοδεύουμε, να συνεχίσουμε να βελτιωνόμαστε και να διορθώνουμε λάθη. Πρέπει να συνεχίσουμε να τελειοποιούμε την ταυτότητα μας. Αυτό θέλουμε να βλέπουμε σε κάθε παιχνίδι. Να διορθώνουμε πράγματα και να προχωράμε. Το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν θα είναι καθόλου εύκολο», είπε ο κόουτς Μαρτίνεθ για τον Παναιτωλικό. Επιστρέφει ο Καμαρά (Μέσος, 10,2), τιμωρημένος ο Ρέτσος, τραυματίες οι Πορόσο και Φρέιρε, πάει για βασικός στόπερ ο Μπιανκόν, που μέχρι τώρα δεν έχει ούτε λεπτό συμμετοχής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 5/10 G/G σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Έρχεται από 11/15 Over 2.5 σ’ όλες τις διοργανώσεις.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 κόντρα στον ΠΑΟΚ. Το 0-1 ο Τορεχόν στο 19’, ισοφάρισε ο Σαμάτα στο 26’, το 1-2 ήρθε απ’ τον Ζίβκοβιτς στο 36’.

Το πάλεψε όσο περισσότερο μπορούσε εκτός έδρας κόντρα στον ΠΑΟΚ, για τη φάση που βρίσκεται τώρα αυτό ήταν το καλύτερο που μπορούσε να κάνει. Προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν είχε τον τρόπο να περιορίσει τον αντίπαλο, ο δικέφαλος έπιασε υψηλότατα στάνταρ απόδοσης, ισοφάρισε γρήγορα και βρήκε σχετικά άμεσα και το 2-1, είχε ρυθμό και αρκετές καλές στιγμές, έβγαζε φάσεις όποτε ήθελε. Άλλαξε η εικόνα του ματς στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ έριξε στροφές και επέλεξε να διαχειριστεί το σκορ, ο Παναιτωλικός δεν είχε τρόπο να τον κάνει να αισθανθεί ότι απειλείται.

«Δεν κάναμε πολλές ευκαιρίες, αλλά νομίζω με την συνολική εικόνα θα μπορούσαμε να πάρουμε και κάτι παραπάνω. Με αφήνει πολύ ικανοποιημένο η όλη προσπάθεια της ομάδας και είναι κρίμα που δεν πήραμε ένα καλύτερο αποτέλεσμα μετά από αυτή την προσπάθεια. Ο σημερινός αγώνας είναι παρακαταθήκη για την επόμενη μέρα της ομάδας, διότι έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης», είπε ο κόουτς Πετράκης.

Τρίτη σερί ήττα για την ομάδα του μετά το εκτός έδρας 3-2 απ’ τον Ατρόμητο και το εντός έδρας 0-1 απ’ τον Αστέρα Τρίπολης. Με έξι πόντους ο Παναιτωλικός καταλαμβάνει τις τελευταίες θέσεις. Επιστρέφει ο δημιουργικός Χουάνπι (Μέσος, 9), νέα προβλήματα οι Σενγκέλια και Μαλής.