*11η αγωνιστική.

*Κεκλεισμένων των θυρών.

*Δε δέχτηκε γκολ ο Ολυμπιακός σε δύο παιχνίδια με τον Βόλο πέρυσι, τον κέρδισε 5-0 εντός έδρας.

Ολυμπιακός – Βόλος στην Winmasters
winmasters app

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Έμπλεξε απ’ το πουθενά ο Ολυμπιακός, που έκανε μια τζάμπα ήττα την περασμένη Τρίτη στο εκτός έδρας ματς με τη Μαρσέιγ. Ήλεγξε απόλυτα την κατάσταση, έβγαζε μια σοβαρότητα στο χορτάρι, δεν απειλήθηκε ουσιαστικά απ’ τον αντίπαλο, προηγήθηκε με το καταπληκτικό γκολ του Καμαρά. Επιθετικά δε φάνηκε καθόλου η Μαρσέιγ, δεν είχε καθαρή ευκαιρία στο ματς, κατάφερε να κερδίσει το ματς με δύο πέναλτι, το δεύτερο εκ των οποίων είναι… συζητήσιμο ως προς το αν ο Ραφίνια είναι εντός περιοχής. Παντελώς τζάμπα ήττα για τους ερυθρόλευκους, που πλέον καλούνται να πάρουν ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα απ’ τους Γάλλους στην τελευταία αγωνιστική προκειμένου να τερματίσουν τρίτοι στον όμιλο.

Είχε προηγηθεί η εκτός έδρας επικράτηση επί του Άρη στο ντέρμπι κορυφής, η επιτυχία ήρθε χωρίς να κοπιάσει ιδιαίτερα. Ήλεγξε πλήρως την κατάσταση, σκόραρε δύο φορές μέχρι το 47’ και αμυντικά στάθηκε πολύ καλά. Παντελώς ακίνδυνος ο Άρης, η μοναδική στιγμή του ήταν το γκολ του Μπερτόλιο, δεν απείλησε περαιτέρω, απόλυτα δίκαιη η νίκη του Ολυμπιακού. Ήταν η πέμπτη διαδοχική νίκη στο πλαίσιο του πρωταθλήματος για την ομάδα του Μαρτίνς, ανέβηκε στους 22 πόντους και παραμένει στην κορυφή, ισόβαθμος με τον Άρη (έχει ματς παραπάνω), στο +1 απ’ τον ΠΑΟΚ και στο +3 από την ΑΕΚ.

«Το σημαντικό είναι να ξεπεράσουμε την ήττα και να προσηλωθούμε στο πρωτάθλημα. Θέλουμε να κάνουμε ένα σπουδαίο παιχνίδι με τον επόμενο αντίπαλο. Αλλάζουμε διοργάνωση, πρέπει να είμαστε δημιουργικοί και δυνατοί κόντρα στο Βόλο», είπε ο κόουτς Μαρτίνς. Επιστρέφει ο Ρατζέλοβιτς, ξανά εκτός ο Μπρούμα, με το νέο έτος θα επιστρέψουν λόγω κορονοϊού οι Χασάν και Μπρούνο, παίρνουν ανάσες οι Εμβιλά και Ραφίνια. Ετοιμάζει αλλαγές ο Πορτογάλος κόουτς, βλέπουν ενδεκάδα οι Βινάγκρε, Πέπε, Ντρέγκερ και Βρουσάι.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 κόντρα στη Μαρσέιγ για το Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Καμαρά το 0-1 στο 33’, ισοφάρισε με πέναλτι ο Παγιέ στο 55’, ο ίδιος παίκτης ξανά με πέναλτι το 2-1 στο 75’.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Στατιστικά

*Κράτησε το μηδέν στα 10/16 τελευταία παιχνίδια του (δες το στην Winmasters).

*Under 2.5 στα 10/14 τελευταία παιχνίδια του.

*Τα 18/21 γκολ του Ολυμπιακού σ’ όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο!

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)
21+ | ΑΡ. ΡΥΘ. MGA | ΡΥΘ. ΕΜΠ. ΕΠ. ΕΕΕΠ

ΒΟΛΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ισοπαλία με γεύση νίκης πήρε ο Βόλος στο εκτός έδρας ματς με τον Απόλλωνα Σμύρνης την περασμένη Δευτέρα. Έκανε άθλια εμφάνιση για περίπου 60 λεπτά, έχανε δίκαια 3-0 και όλα έδειχναν ότι θα υποχρεωθεί σε ήττα, λίγο έλλειψε να δεχτεί τέταρτο γκολ. Οι παρεμβάσεις του κόουτς Λόπεθ (πέρασε στο ματς πολλούς επιθετικογενείς παίκτες) ανέτρεψαν την κατάσταση, ο Βόλος σταδιακά ανέβαζε την πίεση, βρήκε τα γκολ για να «μπει» στο ματς και στις καθυστερήσεις «έκλεψε» τον πόντο. Έτσι όπως πήγε το παιχνίδι, το τελικό 3-3 ήταν σπουδαία επιτυχία.

«Πίστευα στην ανατροπή. Όλοι γνωρίζουν τη φιλοσοφία μου στα αποδυτήρια, το ίδιο είχα πει και στο ματς με τον ΟΦΗ την προηγούμενη εβδομάδα και απόψε το πίστεψα μέχρι το τέλος. Αν έχουμε κάτι το διαφορετικό σε σχέση με τις υπόλοιπες ομάδες του πρωταθλήματος, αυτό είναι το πνεύμα μας», είπε ο κόουτς Λόπεθ. Επιστροφή στις ισοπαλίες για την ομάδα του, ήταν η τρίτη στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές (0-3-1), μετρά ρεκόρ 3-4-2 και με 13 πόντους βρίσκεται στην 5η θέση. Επιστρέφουν οι Σάντσες (Αμυντικός, 8), Μπαριέντος (Μέσος, 8,2) και Ντεντάκης (Αμυντικός, 4).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 3-3 κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης. Ο Τσιλούλης το 1-0 στο 43’, το 2-0 ο Ντομίνγκες στο 48’, το 3-0 έκανε ο Τόμας στο 55’! Ο Δουβίκας μείωσε στο 60’, το 3-2 έκανε ο Μπαρτόλο στο 79’, ενώ ο Κολόμπο στις καθυστερήσεις έκανε το τελικό 3-3!