*Φάση ομίλων – 1η αγωνιστική

*Η Μαρσέιγ επιστρέφει στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ μετά από επτά χρόνια. Ο Ολυμπιακός δίνει το παρών σε αυτούς για όγδοη φορά τα τελευταία δέκα χρόνια, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στη φάση των “16” μόλις μία.

*Οι δύο ομάδες διασταύρωσαν τα ξίφη τους για τελευταία φορά τη σεζόν 2011/12 στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Λούτσο Γκονζάλεζ σκόραρε στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης και ο Γιάννης Φετφατζίδης στο “Vélodrome”, δίνοντας σε Μαρσέιγ και Ολυμπιακό τη νίκη με το ίδιο σκορ (1-0). Την σεζόν 1994/95 οι Μασσαλοί πανηγύρισαν δύο νίκες (2-1 εκτός, 3-0 εντός) επί των “ερυθρόλευκων” για τον 1ο γύρο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ.

*Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε ομάδα από την Γαλλία για τελευταία φορά τη σεζόν 2013/14, γνωρίζοντας δύο ήττες από την Παρί Σεν Ζερμέν (4-1 εντός και 2-1 εκτός).

*Η Μαρσέιγ αγνοεί τη νίκη στις οχτώ τελευταίες ευρωπαϊκές αναμετρήσεις της (επτά ήττες). Θα πρέπει να γυρίσουμε στη σεζόν 2017/18 για να βρούμε την τελευταία που πανηγύρισε επί της Σάλτσμπουργκ (2-0 εντός).

*Στο παρελθόν οι Μασσαλοί αντιμετώπισαν μία ακόμα ελληνική ομάδα, την ΑΕΚ, στον πρώτο γύρο του Κυπέλλου Πρωταθλητριών 1989/90. Επικράτησαν εντός έδρας με 2-0 και αναδείχθηκαν ισόπαλοι στην Αθήνα (1-1).

Ολυμπιακός – Μαρσέιγ στην Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Στο δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε ο Ολυμπιακός μετά από δύο σερί ισοπαλίες, επικρατώντας στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” με χαρακτηριστική ευκολία του Ατρόμητου (4-0) για την 5η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο από το πρώτο λεπτό, δημιούργησαν κι έχασαν πολλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, προτού ο Μάτιτς αντικρίσει την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή αφήνοντας με δέκα ποδοσφαιριστές του φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ελ Αραμπί πήρε το …όπλο του σκοράροντας τρεις φορές, στον πίνακα των σκόρερ μπήκε και ο Χασάν. Τον απόλυτο πρωταγωνιστή των “ερυθρόλευκων” στο ξεκίνημα της σεζόν αποτελεί ο 33χρονος Μαροκινός επιθετικός, Γιουσέφ Ελ Αραμπί, φτάνοντας τα έξι γκολ σε ισάριθμες συμμετοχές σε Ελλάδα και Ευρώπη. Μόλις μία ήττα γνώρισε ο Ολυμπιακός στις επτά τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις για το Τσάμπιονς Λιγκ (συμπεριλαμβανομένων των προκριματικών), αυτή από την Μπάγερν Μονάχου (3-2).

Στις υπόλοιπες σημείωσε πέντε νίκες (στις οποίες κράτησε το μηδέν) και μία ισοπαλία. “Η Μαρσέιγ έχει κάνει προετοιμασία, εμείς όχι, αλλά σίγουρα είμαστε κι εμείς καλά προετοιμασμένοι. Θα δείτε δύο πολύ καλές ομάδες που παίζουν επιθετικά, θα δείτε γκολ. Ανυπομονούμε να ξεκινήσουμε με νίκη, παίζουμε στην έδρα μας. Αυτό θα μας βοηθήσει να προκριθούμε”, είπε ο προπονητής Μαρτίνς. Απρόοπτο προέκυψε με τον Μαντί Καμαρά, που βρέθηκε θετικός στον κορωνοϊό και έμεινε εκτός αποστολής. Το πιο πιθανό είναι τη θέση του στο αρχικό σχήμα να πάρει ο Πέπε και να διατηρηθεί το 4-3-3.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας με 4-0 του Ατρόμητου. Τα γκολ σημείωσαν οι Ελ Αραμπί (51′, 82′, 87′) και Χασάν (65′). Οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 31′.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Στατιστικά

*Under 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια του (δες το στην Stoiximan)

*Κράτησε το μηδέν στα 6/7 τελευταία παιχνίδια του.

Παίξε Νόμιμα στην Stoiximan | 21+ MGA (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΜΑΡΣΕΪΓ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μετά τις τρεις σερί ισοπαλίες με το ίδιο σκορ (1-1) κόντρα σε Λιλ (εντός), Μετς (εντός) και Λυών (εκτός) η Μαρσέιγ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μπορντό στο “Vélodrome” (3-1) το Σάββατο, φτάνοντας παράλληλα τους 12 βαθμούς μετά από επτά αγωνιστικές. Μόλις πέντε λεπτά μετά το εναρκτήριο λάκτισμα ο Τοβάν πέτυχε ένα από τα εντυπωσιακότερα γκολ της αγωνιστικής, ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους.

Εννέα λεπτά αργότερα αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, προτού οι φιλοξενούμενοι δουν το γκολ του Μπεν Αρφά να ακυρώνεται ως οφσάιντ, μετά και την παρέμβαση του VAR. Η Μαρσέιγ “καθάρισε” τη νίκη με δύο γκολ μέσα σε δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ επιστρέφουν οι Μασσαλοί μετά από επτά χρόνια, στις εννέα τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσαν σε αυτό γνώρισαν ισάριθμες ήττες.

Θα πρέπει να γυρίσουμε στις 22 Φεβρουαρίου 2012 για να βρούμε την τελευταία νίκη επί της Ίντερ (1-0 εντός). “Δεν ήρθαμε για διακοπές, για να δούμε τον Παρθενώνα. Για να προκριθούμε στους “16” πρέπει να ξεκινήσουμε καλά απέναντι σε μια ομάδα που έκανε καλά παιχνίδια στην Ευρώπη την περασμένη σεζόν, έχει εμπειρία”, υπογράμμισε ο προπονητής Βίλας Μπόας.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας με 3-1 της Μπορντό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τα γκολ των Τοβάν (5′), Αμάβι (54′) και Πάμπλο (64′ αυτ.), προτού ο Μάγια διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 83′. Η Μαρσέιγ αστόχησε σε πέναλτι του Τοβάν στο 14′.