Δείτε τη Βαθμολογία Τσάμπιονς Λιγκ

*Κεκλεισμένων των θυρών.

*Στον πρώτο γύρο: Μάντσεστερ Σίτι – Ολυμπιακός 3-0

*Η Μάντσεστερ Σίτι είναι αήττητη κόντρα σε ελληνικές ομάδες (2-1-0) ανεξαρτήτως έδρας.

*Ο Ολυμπιακός μετράει φέτος 7/7 εντός έδρας νίκες σ’ όλες τις διοργανώσεις, με επιμέρους σκορ 15-0!

*Μόλις δύο ήττες ο Ολυμπιακός στα τελευταία 14 εντός έδρας ευρωπαϊκά ματς (8-4-2).

*Οι “ερυθρόλευκοι” πανηγύρισαν τη νίκη στις 5/8 τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις τους με ομάδες από την Αγγλία.

Ολυμπιακός – Μάντσεστερ Σίτι στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μια υπέρβαση καλείται να συντελέσει σήμερα ο Ολυμπιακός, που θέλει το θετικό αποτέλεσμα κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι, τη στιγμή όμως που ταλαιπωρείται από πολλά προβλήματα. Με δύο πρόσωπα στην επιστροφή στη δράση μετά τη διακοπή, υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό και στο πρώτο ημίχρονο ήταν καταπληκτικός. Πίεσε πολύ, έτρεξε, «έπνιξε» τον αντίπαλο και προηγήθηκε δίκαια με τον Φορτούνη. Παντελώς διαφορετική η εικόνα στο δεύτερο μέρος, οι πράσινοι πήραν μέτρα, πίεσαν και είχαν μεγάλες φάσεις, ο Ολυμπιακός έμοιαζε κουρασμένος και ανήμπορος να διαχειριστεί την κατάσταση, από καθαρή τύχη δεν ισοφαρίστηκε.

Με δεδομένες τις απουσίες (Ελ-Αραμπί, Χασάν, Βαλμπουενά, Χολέμπας, Μπρούμα) σημασία έχει μόνο η νίκη, ήταν η τέταρτη διαδοχική στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, ανέβηκε στους 19 πόντους και παραμένει στην κορυφή μαζί με τον Άρη, τον οποίο αντιμετωπίζει εκτός έδρας το Σάββατο. Σε ό,τι αφορά το Τσάμπιονς Λιγκ, οι ερυθρόλευκοι έχουν μείνει στους τρεις πόντους, που πήραν στην πρεμιέρα με τη Μαρσέιγ (1-0), έκτοτε υπέστησαν δύο εκτός έδρας ήττες από Πόρτο (2-0) και Μάντσεστερ Σίτι (3-0), η παρουσία τους δεν ήταν κακή στην Πορτογαλία, ενώ στην Αγγλία ο πήχης ήταν πολύ ψηλά.

Παραμένουν εκτός οι Ελ-Αραμπί, Χασάν, Βαλμπουενά, Χολέμπας και Μπρούμα, νέο πρόβλημα ο Ρατζέλοβιτς (θετικός στον κορονοϊό), μπήκε στην αποστολή ο Ραφίνια, τον οποίο ο Μαρτίνς θα περιμένει μέχρι την τελευταία στιγμή, παρότι δεν είναι στο 100%. Τα ρεπορτάζ ανέφεραν ότι ο Πορτογάλος κόουτς ίσως παρατάξει ενδεκάδα με τρεις στόπερ (3-5-2), κάτι που μοιάζει δύσκολο, αλλά όχι απίθανο. Αν επιμείνει στο 4-3-3 και ο Ραφίνια δεν προλάβει, τις δύο θέσεις στα άκρα της άμυνας διεκδικούν οι Βινάγκρε (δεν είναι 100% έτοιμος), Ντρέγκερ και Ανδρούτσος.

“Έχουμε ακόμα ελπίδες και συνεχίζουμε να πιστεύουμε στην πρόκριση. Πρέπει να στερήσουμε την κατοχή από τη Σίτι. Έχουμε πράγματα υπέρ μας όπως ότι παίζουμε στο Καραϊσκάκη. Για να προκριθούμε θα χρειαστούμε μίνιμουμ δύο νίκες. Έχουμε απουσίες, όμως έχουμε λύσεις και καλούς παίκτες και θέλουμε να επαναλάβουμε ότι κάναμε στο β’ ημίχρονο με τη Σίτι”, είπε ο Μαρτίνς

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 1-0 επί του Παναθηναϊκού. Το γκολ ο Φορτούνης στο 21’, το πρώτο ημίχρονο ήταν το καλό κομμάτι του Ολυμπιακού. Καλύτερος ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο 45λεπτο, είχε μεγάλες φάσεις για την ισοφάριση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Στατιστικά

*Κράτησε το μηδέν στα 10/13 τελευταία παιχνίδια του  (δες το στην Stoiximan).

*Under 2.5 στα 9/11 τελευταία παιχνίδια του.

*Τα 17/18 γκολ του Ολυμπιακού σ’ όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο!

21+ Παίξε υπεύθυνα | Αρμόδιος Ρυθμιστής MGA

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Αρχίζει να μοιάζει πολύ ευάλωτη η Μάντσεστερ Σίτι, που δε βγάζει τον χαρακτήρα που απαιτείται για να διεκδικήσει τον τίτλο στην Πρέμιερ. Έχασε απ’ την Τότεναμ το Σάββατο, ένα ακόμη ντέρμπι που δεν κατάφερε να κερδίσει μετά από εκείνα με Λέστερ (2-5) και Λίβερπουλ (1-1). Είχε αργές αντιδράσεις στην άμυνα, δέχτηκε γκολ πολύ νωρίς, σε αντεπίθεση ήρθε και το 2-0 απ’ την Τότεναμ που «χτύπησε» έξυπνα. Πολύ χαμηλό βαθμό πήρε η Σίτι στο επιθετικό κομμάτι, δεν είχε τεράστιες ευκαιρίες, της ακυρώθηκε σωστά γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

«Είναι δική μου ευθύνη να τους σηκώσω και να τους δώσω ό, τι είναι δυνατόν. Όλα θα λυθούν. Μερικές φορές μια σεζόν είναι εντελώς διαφορετική από την άλλη. Πρέπει να βρεις τη στιγμή, θα βρούμε λίγο τον τρόπο να παίξουμε. Θα βελτιωθούμε», εξήγησε ο Γουαρδιόλα. Έκανε παράπονα για το πρόγραμμα και ουσιαστικά… ικέτευσε για ξεκούραση ο Ντε Μπράιν: «Ελπίζω κάποιοι παίκτες να αποθεραπευτούν σύντομα και να γίνει ροτέισον. Είναι απαραίτητο γιατί τα ματς είναι πάρα πολλά». Η Σίτι πλέον έχει μόλις μια νίκη στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές (1-2-1), είναι στο -8 απ’ την κορυφή, αλλά με ματς λιγότερο.

Σε ό,τι αφορά το Τσάμπιονς Λιγκ, όπως αναμενόταν έχει κυριεύσει τον όμιλο, μετρά 3/3 νίκες και με νέα νίκη σήμερα εξασφαλίζει μαθηματικά την πρόκριση. «Είναι σημαντικό παιχνίδια για την πρόκρισή μας και για να ανακάμψουμε. Θα μπορούμε να σκεφτούμε αυτή την διοργάνωση ξανά τον Φεβρουάριο και να επικεντρωθούμε στις άλλες διοργανώσεις, ειδικά στην Πρέμιερ Λιγκ», είπε ο Γουαρδιόλα. Πιο έτοιμος ο Αγουέρο, που δεν έπαιξε το Σάββατο, ίσως πάρει χρόνο συμμετοχής. Επιστρέφουν οι Μεντί και Φερναντίνιο, έμειναν εκτός για να πάρουν ανάσες οι Γουόκερ και Ντε Μπράιν.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 κόντρα στην Τότεναμ. Ο Σον το 1-0 στο 5’, το 2-0 έκανε ο Λο Σέλσο στο 65’. Μέτρια εικόνα απ’ τη Μάντσεστερ Σίτι, δεν απείλησε όσο θα ήθελε και αμυντικά ήταν ασταθής.