*12η αγωνιστική των πλέι άουτ.

*Υπάρχουν ανησυχίες από την Επιτροπή Δεοντολογίας και Προστασίας του Αθλητισμού για την συγκεκριμένη αναμέτρηση, καθώς παρατηρήθηκε έντονη στοιχηματική δραστηριότητα.

*Under 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Ολυμπιακός Λευκωσίας – Δόξα Κατωκοπιάς 2-2, Δόξα Κατωκοπιάς – Ολυμπιακός Λευκωσίας 0-0

*Στον πρώτο γύρο των πλέι άουτ: Δόξα Κατωκοπιάς – Ολυμπιακός Λευκωσίας 1-0

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από την Ένωση Παραλιμνίου, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 40ο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 50′, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις με πέναλτι.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα είναι εδώ και τέσσερα παιχνίδια ο Ολυμπιακός Λευκωσίας. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Νεντίμ Τούτιτς φιλοξενήθηκε από την Ένωση Παραλιμνίου, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-0. Για ακόμη μια φορά φέτος, αδίκησε αρκετά τον εαυτό της και παρότι είχε ευκαιρίες δεν κατάφερε να βρει δίχτυα και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, “πληρώνοντας” και πάλι την κακή αμυντική του συμπεριφορά.

Τρίτη διαδοχική της ήττα, μετά και από εκείνες κόντρα σε Ανόρθωση (4-1 εκτός) και Καρμιώτισσα (1-2 εντός), οπότε και βρίσκεται στην τελευταία θέση με 27 βαθμούς, οκτώ μακριά από τη ζώνη παραμονής, με τρεις στροφές να απομένουν για το φινάλε της σεζόν. Πανηγύρισε μόλις μια νίκη στα 14 τελευταία εντός (1-7-6). Με αρκετές απουσίες η αποστολή του Ολυμπιακού για το σημερινό παιχνίδι.

Ολυμπιακός Λευκωσίας Στατιστικά

*Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια του.

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του.

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 από τον Ακρίτα Χλώρακας, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 14′ και παρότι ισοφάρισε τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Ασάντα, εν τέλει δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα στα τελευταία λεπτά. Έχασε πέναλτι στο 71′ με τον Σαντίκ.

Όπως ο σημερινός της αντίπαλος, έτσι και η Δόξα Κατωκοπιάς αγνοεί το τρίποντο εδώ και έξι παιχνίδια, μετρώντας δυο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κώστα Σάκκα υποδέχθηκε τον Ακρίτα Χλώρακας, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-3. Για ακόμη μια φορά δεν έπεισε σε καμία περίπτωση, ισοφάρισε προσωρινά στο τέρμα που δέχθηκε, ενώ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει και προβάδισμα, με τον Σαντίκ να χάνει πέναλτι. Γεγονός που “πλήρωσε” στην πορεία, δεχόμενη δυο τέρματα προ προς φινάλε.

Αυτή ήταν και η τέταρτη διαδοχική της ήττα, μετά και από εκείνες κόντρα σε Ανόρθωση (0-5 εντός), Καρμιώτισσα (2-1 εκτός) και Ένωση Παραλιμνίου (0-1 εντος), οπότε και είναι στο +1 πλέον από τη ζώνη του υποβιβασμού, τρεις στροφές πριν το φινάλε της σεζόν. Ηττήθηκε μια φορά στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της (2-1-1).