*Πρώτος αγώνας για την ημιτελική φάση στο κύπελλο Κύπρου. Θα ακολουθήσει αγώνας ρεβάνς στην έδρα της ΑΕ Λεμεσού. Δεν είναι σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

*No Goal τα έξι τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στον τελικό, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Πάφος – Ομόνοια.

*Στο πρωτάθλημα: Ολυμπιακός Λευκωσίας – ΑΕ Λεμεσού 0-0, ΑΕ Λεμεσού – Ολυμπιακός Λευκωσίας 2-0

*Στα πλέι άουτ: ΑΕ Λεμεσού – Ολυμπιακός Λευκωσίας 0-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Καρμιώτισσας, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 11ο λεπτό με τον Καλίλι, για να βρει και πάλι δίχτυα στο 67′ με τον Έσελινκ.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τον Ολυμπιακό Λευκωσίας, μετά και την ήττα 1-2 από την Ανόρθωση. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Μάκη Σεργίδη φιλοξενήθηκε από την Καρμιώτισσα, για τα πλέι άουτ, της οποίας και επικράτησε με 0-2. Μπήκε πιο δυναμικά και προηγήθηκε από νωρίς στο παιχνίδι, ενώ στο φινάλε του ημιχρόνου έχασε και πέναλτι με τον Σάλι. Πιο ισορροπημένο το δεύτερο ημίχρονο, γλίτωσε πιθανή ισοφάριση, για να βρει και πάλι δίχτυα λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας.

Βαθμολογική ανάσα στη μάχη που δίνει για να αποφύγει τα χειρότερα στο φινάλε της σεζόν, ωστόσο εξακολουθεί να βρίσκεται εντός της επικίνδυνης ζώνης. Πανηγύρισε μόλις μια νίκη στα έντεκα πιο πρόσφατα εντός του (1-5-5). Μέχρι τώρα στο κύπελλο, έχει αποκλείσει τον ΠΟ Ξυλοτύμβου (0-2) και την Ανόρθωση (2-1 εντός, 1-1 εκτός). Μοναδικοί απόντες είναι οι γνωστοί τραυματίες Ευτυχίδης και Ντουρμισάι.

Ολυμπιακός Λευκωσίας Στατιστικά

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια του.

*2-3 Goals τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του.

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τον Ακρίτα Χλώρακας, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 23ο λεπτό και παρότι έκανε την ανατροπή με τα δυο τέρματα του Κατσάνικλιτς (61′, 63′), εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση στο 72′.

Αήττητη παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η ΑΕ Λεμεσού, μετά και το διπλό επί της Νέας Σαλαμίνας (2-3). Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι υποδέχθηκε τον Ακρίτα Χλώρακας, με τον οποίο αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2. Είχε περισσότερο το μυαλό της στο κύπελλο και τα χρειάστηκε αρκετά, προσωρινά έκανε ανατροπή με δυο γκολ από τον Κατσάνικλιτς, αλλά δεν ήταν ικανή να κρατήσει μέχρι τέλους.

Ουσιαστικά αδιάφορη στο πρωτάθλημα, καθώς πολύ δύσκολα θα μπει σε περιπέτειες, έχοντας σημαντικά διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη. Πανηγύρισε μόλις ένα διπλό στις επτά πιο πρόσφατες εξόδους της (1-3-3). Μέχρι τώρα στο κύπελλο, έχει αποκλείσει Ερμής Αραδίππου (1-0), Απόλλων Λεμεσού (0-0, πεν. 5-4) και Νέα Σαλαμίνα (1-0 εντός, 1-1 εκτός). Γνώριμα τα όποια αγωνιστικά προβλήματα, στα οποία προστέθηκε και ο τιμωρημένος Μιλιντσεάνου.