*12η αγωνιστική

*Νότιος όμιλος.

*Δεν έχουν συναντηθεί ξανά στο παρελθόν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β

Προηγούμενο ματς: Σε ένα από τα καλύτερα φετινά του παιχνίδια, επικράτησε με 1-2 της ΑΕΚ Β εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Πλασματικό το σκορ, ήταν αρκετά κυνικός και κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τις λιγοστές ευκαιρίες που δημιούργησε. Ήταν αρκετά αναιμικός στο ξεκίνημα, απειλήθηκε σε τρεις περιπτώσεις στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά την γλίτωσε, τελικώς το δέχτηκε στο 22′ με πέναλτι. Ισοφάρισε τέσσερα λεπτά με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λιάτσου, ο ίδιος στο 39′ έφερε τούμπα το ματς με καταπληκτικό γκολ εκτός περιοχής. Στην επανάληψη, ταμπουρώθηκε στα καρέ του με σκοπό να κρατήσει το υπέρ του προβάδισμα και τα κατάφερε.

Αυτή ήταν και η πρώτη εκτός έδρας νίκη για την ομάδα του Οκκά την φετινή σεζόν. Θυμίζουμε πως βρίσκεται εν αναμονή πιθανής τιμωρίας για το γεγονός πως διεκόπη το παιχνίδι απέναντι στην Κηφισιά δύο εβδομάδες πριν με δική του υπαιτιότητα. Δεν παίζει καλά και η εικόνα του έχει λίγα κοινά σε σχέση με πέρυσι, δικαιολογημένο το χαμηλό του πλασάρισμα στην βαθμολογία. Τραυματίας παραμένει ο Σαπουντζής, δεν συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή οι Χρυσόπουλος και Τσέλιος.

Ολυμπιακός Β Στατιστικά

*3/4 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με 2-3 γκολ

*7/8 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με N/G

ΗΡΟΔΟΤΟΣ

Προηγούμενο ματς: Έχει να αγωνιστεί από τις 22/12, όταν και είχε ηττηθεί οριακά με 0-1 από τον ΟΦ Ιεράπετρας εντός έδρας για το πρωτάθλημα. Ένα γκολ του Βουό στο 10′ έκρινε από νωρίς την αναμέτρηση, είχε σταθεί αξιοπρεπώς αν αναλογιστεί κανείς τα προβλήματά του σε όλα τα επίπεδα.

Από εκείνο το ματς μέχρι και σήμερα έχει περάσει ακριβώς ένας μήνας και σε αυτό το διάστημα η ομάδα της Αλικαρνασσού δεν έχει δώσει επίσημο παιχνίδι. Σε δύο περιπτώσεις δεν κατέβηκε να αγωνιστεί, στην πιο πρόσφατη χρονικά (απέναντι στην ΑΕΚ Β εντός έδρας) ισχυρίστηκε πως έχει δέκα κρούσματα γαστρεντερίτιδας αλλά η λίγκα δεν ανέβαλλε το ματς και έτσι όλα θα κριθούν στα δικαστήρια. Παράλληλα, με την Κηφισιά οι παίκτες του έπεσαν κάτω με αποτέλεσμα να διακοπεί το παιχνίδι με το σκορ στο 2-0. Την περασμένη εβδομάδα, είχε ρεπό. Πήρε επτά παίκτες αμφιβόλου ποιότητας, προφανώς και άπαντες συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή της ομάδας για τον αγώνα στο Ρέντη.