*24η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός 0-2.

*Ο Ολυμπιακός είναι αήττητος στα 24 τελευταία παιχνίδια με τον Αστέρα Τρίπολης, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (17-7-0).

*Ο Αστέρας Τρίπολης σκόραρε μόλις ένα γκολ στα τελευταία 12 ματς εναντίον του Ολυμπιακού ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης!

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Eκτός έδρας επικράτηση 1-0 επί της Φερεντσβάρος για το Κόνφερενς Λιγκ. Το γκολ ο Ελ-Κααμπί με πέναλτι στις καθυστερήσεις. Πολύ καλή η εικόνα του Ολυμπιακού, είχε μεγάλες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο μέρος διαχειρίστηκε άψογα την κατάσταση.

Σοβαρός και αποτελεσματικός το βράδυ της Πέμπτης, πήρε δεύτερη νίκη κόντρα στη Φερεντσβάρος και εξασφάλισε δίκαια και άνετα την πρόκριση στους «16» του Κόνφερενς Λιγκ. Έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, δεν απειλήθηκε ποτέ, έβγαλε μεγάλες φάσεις με Ποντένσε και Ελ-Κααμπί, τελικά βρήκε το γκολ με πέναλτι. Στο δεύτερο μέρος διαχειρίστηκε την κατάσταση, οι Ούγγροι απείλησαν μόνο από στατικές φάσεις, η πρόκριση ήρθε πολύ πιο άνετα απ’ ότι αναμενόταν. Εξαιρετική εμφάνιση για ακόμη μια φορά απ’ τους περισσότερους παίκτες του Ολυμπιακού.

«Οι ποδοσφαιριστές όταν κερδίζουν παιχνίδια κερδίζουν και αυτοπεποίθηση και αυτό φαίνεται μέσα στο γήπεδο. Έχω ένα στιλ παιχνιδιού το οποίο δε θέλω να αλλάξω, ανεξαρτήτου αντιπάλου. Το έχω πληρώσει αυτό στην καριέρα μου. Είναι μόλις το τρίτο μου παιχνίδι, είναι λίγα ματς. Ξέρω ότι ο κόσμος τρελαίνεται, αλλά ας τρελαθούμε πιο σιγά, έχουμε αρκετούς αγώνες μπροστά μας», είπε ο κόουτς Μεντιλίμπαρ, που φαίνεται να έχει περάσει ήδη τις ιδέες σε κάποιο βαθμό.

Ο Ισπανός έχει οδηγήσει την ομάδα του σε μεγάλες νίκες, είχε προηγηθεί το σπουδαίο εκτός έδρας 4-1 επί του ΠΑΟΚ, εκεί ο Ολυμπιακός ίσως πραγματοποίησε την κορυφαία φετινή εμφάνιση του. Ήταν το πέμπτο «τρίποντο» στις τελευταίες έξι αγωνιστικές για την ομάδα του, ανέβηκε στους 47 πόντους και μείωσε την απόσταση απ’ την κορυφή στους πέντε πόντους, είναι στο -4 από ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό.

Σήμερα θα παίξει με αλλαγές, λογικά θα είναι βασικός ο Ναβάρο, έχουν πιθανότητες οι Κίνι και Ρίτσαρντς. Διαθέσιμος ο Καμπράλ, εκτός ξανά ο Ντόι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 στα 5/9 τελευταία παιχνίδια του.

*ΝG στα 5/8 τελευταία παιχνίδια του.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στον Παναιτωλικό. Το 0-1 ο Ντίας στο 42’, το 1-1 ήρθε απ’ τον Μιριτέλο στο 45’, ο Ζουκάνοβιτς το 2-1 στο 65’. Ισοφάρισε ο Οικονόμου στις καθυστερήσεις για τον Παναιτωλικό.

Τεράστια η γκέλα της περασμένης Δευτέρας, δεν κατάφερε να κερδίσει εντός έδρας τον Παναιτωλικό, παρότι κέρδιζε μέχρι τις καθυστερήσεις. Πάνω-κάτω το ματς στο πρώτο ημίχρονο, οι Αγρινιώτες είχαν σοβαρές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, απείλησαν σε αρκετές περιπτώσεις, βρήκαν το γκολ λίγο πριν την ανάπαυλα. Δεν κατάφεραν να το κρατήσουν μέχρι την ανάπαυλα, ο Αστέρας ισοφάρισε από στατική φάση. Από στατικό ήρθε και το 2-1 του Αστέρα στο 65’, εκεί οι Αγρινιώτες πήραν την μπάλα, είχαν δύο γκολ που ακυρώθηκαν, τελικά λυτρώθηκαν στις καθυστερήσεις, από κόρνερ. Στο φινάλε είχαν κλασική ευκαιρία για το 2-3, ενώ λίγο αργότερα οι Αρκάδες είχαν επίσης κλασική φάση για το δικό τους 3-2!

«Ήμασταν νευρικοί, κάναμε λάθη και ο αντίπαλος είχε ευκαιρίες να σκοράρει αλλά και ο αντίπαλος μας έδωσε κάποιες ευκαιρίες με λάθη που έκανε. Δυστυχώς δεν καταφέραμε να πάρουμε τους τρεις βαθμούς, θα πιέσουμε τους εαυτούς μας στα τρία τελευταία παιχνίδια όσο μπορούμε για να πάρουμε όσο το δυνατόν περισσότερους βαθμούς και να μπούμε στα πλέι-οφ», είπε ο κόουτς Ράσταβατς.

Ισοπαλία σαν ήττα για την ομάδα του, που είχε τεράστια ανάγκη τους βαθμούς, ανέβηκε στους 30 και παρέμεινε στο -4 απ’ τη Λαμία, τίποτα δεν εξαρτάται απ’ τα δικά της πόδια. Κλείνει την κανονική περίοδο με Κηφισιά (εντός) και Πανσερραϊκό (εκτός), οφείλει να πάρει έξι πόντους σ’ αυτά τα ματς και περιμένει ήττες για τη Λαμία.