*27η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Κέρκυρα – Ολυμπιακός 1-3

*Από 6/7 νίκες επί της Κέρκυρας έρχεται ο Ολυμπιακός ανεξαρτήτως έδρας, μόλις οι τρεις συνοδεύτηκαν με Over 2.5.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Εξελίξεις έφερε στον Ολυμπιακό η νέα απώλεια της περασμένης αγωνιστικής κόντρα στον Λεβαδειακό (1-1), κυρίως όμως η τραγική εμφάνιση με την οποία συνοδεύτηκε. Η διοίκηση αποφάσισε να απομακρύνει τον Όσκαρ Γκαρθία και επέβαλλε πρόστιμο 400.000 ευρώ στους ποδοσφαιριστές, ενημερώνοντας τους ότι θα γίνουν πάρα πολλές αλλαγές. Ήδη έχουν «κοπεί» οι Σεμπά και Οφόε, οι οποίοι τέθηκαν εκτός ομάδας και αναζητούν τον επόμενο σταθμό της καριέρας τους, το ίδιο θα συμβεί και με άλλους παίκτες. Πρόθεση των ερυθρολεύκων είναι να δώσουν ευκαιρίες σε νεαρούς ποδοσφαιριστές στα τελευταία ματς της σεζόν. Ήδη, από σήμερα, ο υπηρεσιακός κόουτς, Χρήστος Κόντης, πήρε στην αποστολή τους Ανδρούτσο, Βρουσάι και Βέργο.

Νέος τεχνικός ανακοινώθηκε ο Πέδρο Μαρτίνς (απ’ το καλοκαίρι), ο οποίος μάλιστα βρίσκεται στην Ελλάδα και σήμερα θα βρεθεί στο γήπεδο για να παρακολουθήσει τη νέα ομάδα του. Αιφνιδιάστηκε ο Ολυμπιακός κόντρα στον Λεβαδειακό και έχανε απ’ το 4’ από στατική φάση, δεν προκάλεσε ιδιαίτερα προβλήματα στον αντίπαλο στο πρώτο ημίχρονο, ισοφάρισε γρήγορα (49’) στο δεύτερο μέρος. Πίεσαν οι ερυθρόλευκοι στα τελευταία λεπτά, οι Βοιωτοί δεν είχαν πρόβλημα να αποκρούσουν τις επιθέσεις τους, δίκαιο το αποτέλεσμα. Στο -4 απ’ τον ΠΑΟΚ ο Ολυμπιακός, μάλλον θα συμβιβαστεί με την τρίτη θέση. Επιστρέφουν οι Ένχελς (Αμυντικός, 13,2) και Χατζισαφί (Αμυντικός, 3,1).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 για τον Ολυμπιακό κόντρα στον Λεβαδειακό.

Στατιστικό: Από 6/8 G/G έρχεται ο Ολυμπιακός (δες το στην Winmasters).

Το Ολυμπιακός – Κέρκυρα παίζει στην Winmasters
winmasters app

ΚΕΡΚΥΡΑ

Σε ιδιαίτερα δυσχερή θέση βρίσκεται πλέον η Κέρκυρα, που αναζητά την υπέρβαση για να παραμείνει στην κατηγορία. Δεν κατάφερε να κερδίσει τη Λαμία την περασμένη αγωνιστική, δεν την βόλεψαν τα υπόλοιπα αποτελέσματα και έτσι πλέον είναι με την πλάτη στον τοίχο. Πήγε με σκοπό να πάρει την ισοπαλία η Λαμία, ήταν αρκετά καλή στο πρώτο ημίχρονο, όπου είχε και δοκάρι, η Κέρκυρα κέρδισε μέτρα στο δεύτερο 45λεπτο, έβγαλε φάσεις, όποτε χρειάστηκε δήλωσε «παρών» ο γκολκίπερ Παπαδόπουλος για την ομάδα της Φθιώτιδας.

«Ήμασταν αγχωμένοι στο πρώτο ημίχρονο, είχαμε βεβιασμένες πάσες, είχαμε και κόντρα τον αέρα και χάθηκε αυτό το ημίχρονο. Δεν μπορώ να έχω παράπονο όμως από τους παίκτες μου, στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε τρεις, τέσσερις πολύ μεγάλες ευκαιρίες, ενώ ο τερματοφύλακάς μας έκανε μόνο μια απόκρουση σε όλο το παιχνίδι και δικαιούμασταν τη νίκη με δύο και τρία γκολ διαφορά», δήλωσε ο Ματζουράκης. Μόλις δύο φορές έχει κερδίσει η Κέρκυρα στις τελευταίες 18 αγωνιστικές (2-6-10), μετράει ρεκόρ 2-4-2 στις τελευταίες οκτώ, ανέβηκε στους 21 πόντους και είναι στο -5 από Απόλλωνα Σμύρνης και Λαμία, εντός της ζώνης του υποβιβασμού, χρειάζεται ένα μικρό θαύμα για να μείνει στην κατηγορία. Επιστρέφουν οι Σπίνουλας (Αμυντικός, 22) και Γεωργίου (Επιθετικός, 10).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 για την Κέρκυρα κόντρα στη Λαμία.

Στατιστικό: Από 6/10 2-3 Goal έρχεται η Κέρκυρα ανεξαρτήτως έδρας.