*31η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ρέξαμ – Ολτρινχαμ 4-0

*Οι δύο ομάδες έπαιξαν και για το κύπελλο ερασιτεχνών πριν από περίπου έναν μήνα σε αυτό το γήπεδο, φέρνοντας ισοπαλία 2-2, με την Ολτρινχαμ να παίρνει την πρόκριση στα πέναλτι.

ΟΛΤΡΙΝΧΑΜ

Προηγούμενο ματς: Η Ολτρινχαμ έχασε 0-2 εντός έδρας από την Μπόρεχαμ Γουντ, με το πρώτο τέρμα να το δέχεται από τον Εβανς στο 24ο λεπτό, ενώ  το δεύτερο γκολ το «έφαγε» από τον Ιλεσάνμι στο 47ο λεπτό της αναμέτρησης, έχοντας κάποιες ευκαιρίες, αλλά κυρίως να μειώσει, μετά τα δύο γκολ που δέχθηκε.

Η Ολτρινχαμ ηττήθηκε με 0-2 εντός έδρας από την Μπόρεχαμ Γουντ, γνωρίζοντας δεύτερη συνεχόμενη ήττα χωρίς να καταφέρει να σκοράρει, έπειτα από 10 αγώνες που δεν είχε χάσει! Και ήταν η πρώτη ήττα στο γήπεδό της, έπειτα από έξι παιχνίδια εκεί στα οποία είχε πέντε νίκες.

Υποχώρησε στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 13η θέση του, ούσα στο -3 από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που εξασφαλίζουν συμμετοχή στα πλέι οφς για την άνοδο, αλλά με τέτοια διαφορά τερμάτων και σε σχέση με την ομάδα που είναι έβδομη, ώστε να μην θεωρείται απόσταση βολής.

Τραυματίας είναι ο επιθετικός Κοσόλο που δεν έχει αγωνιστεί ακόμη φέτος.

Ολτρινχαμ Στατιστικά

*Εχει δύο σερί N/G μαζί με under 2,5

*Εχει 10/17 over 2,5 εντός έδρας

*Εχει 11/17 G/G εντός έδρας

ΡΕΞΑΜ

Προηγούμενο ματς: Η Ρέξαμ έφερε 3-3 εντός έδρας απέναντι στην Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, δεχόμενη μάλιστα την ισοφάριση στις καθυστερήσεις από τον Εγκαν! Νωρίτερα είχε βρεθεί να χάνει μόλις στο δεύτερο λεπτό από τέρμα του ΜακΜπέρνι, αλλά ισοφάρισε με τον Τζόουνς στο 50’ και προηγήθηκε με τον Ο’ Κόνορ στο 61’. Αλλά ισοφαρίστηκε από τον Νόργουντ στο 65’, πριν αποκτήσει αριθμητικό πλεονέκτημα στο 71’ λόγω αποβολής αντιπάλου. Και ενώ όλα έδειχναν πώς θα έφτανε στη νίκη, με το γκολ του Μάλιν στο 86’, ήρθε η ισοφάριση στις καθυστερήσεις.

Η Ρέξαμ έφερε 3-3 εντός έδρας κόντρα στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, ομάδα που παίζει τρεις κατηγορίες υψηλότερα και θα διεκδικήσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Αγγλίας σε επαναληπτικό εκτός έδρας! Και ενώ πριν την έναρξη του αγώνα κάτι τέτοιο θα θεωρούταν επιτυχία, έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι δεν μπορεί να ειπωθεί κάτι ανάλογο, έχοντας φτάσει λίγα δευτερόλεπτα πριν από μία ιστορική πρόκριση.

Είναι αήττητη εδώ και 23 90λεπτα, με 17 νίκες σε αυτό το διάστημα, με πιο πρόσφατη ήττα της αυτήν από την Νοτς Κάουντι εκτός έδρας, χωρίς να έχει χάσει στα 11 τελευταία που έπαιξε μακριά από το γήπεδό της. Βέβαια έχει πέντε ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα, με πιο πρόσφατη σε αυτό που παίζει και σήμερα!

Το γεγονός πώς δεν έπαιξε στο πρωτάθλημα την έφερε πάλι στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο -3 από την πρωτοπόρο Νοτς Κάουντι που κατέχει την θέση που εξασφαλίζει απευθείας άνοδο. Βέβαια έχει δύο αγώνες λιγότερους και την καλύτερη επίθεση και άμυνα της κατηγορίας.

Τραυματίας είναι ο γκολκίπερ Ντιμπλ και χτύπησε σοβαρά ο αμυντικός Χόσεναχ που θα μείνει για λίγο καιρό εκτός, ενώ εδώ και λίγο διάστημα έχει χτυπήσει και ο μέσος Ντέιβις που θα απουσιάσει για περίπου ένα μήνα ακόμη. Και πιο πρόσφατα τραυματίστηκε και ο μέσος Μεντί με τη συμμετοχή του αμφίβολη απόψε, ενώ στον τελευταίο αγώνα χτύπησαν οι αμυντικοί Χάιντεν, Τάνικλιφ που θα απουσιάσουν επίσης για μεγάλο χρονικό διάστημα.