*30η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ολνταμ – Ολντερσοτ 2-1

ΟΛΝΤΕΡΣΟΤ

Προηγούμενο ματς: Η Ολντερσοτ κέρδισε 0-3 εκτός έδρας την Μέιντστοουν, χάρη σε χατ – τρικ του Εφιόνγκ, ανοίγοντας το σκορ στο 13ο λεπτό, ενώ πέτυχε άλλα δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, στο 65’ και στο 78’.

Η Ολντερσοτ κέρδισε με 0-3 εκτός έδρας την Μέιντστοουν, με αυτήν να είναι η τρίτη νίκη της στους τέσσερις τελευταίους αγώνες που δεν χάνει, αν και μόνο μία εξ αυτών είναι στο γήπεδό της, απέναντι σε ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας για το κύπελλο ερασιτεχνών. Στο πρωτάθλημα έχει τρεις σερί ήττες στην έδρα της.

Ανέβηκε στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα, πλησιάζοντας πιο κοντά την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, ούσα στο -6 από αυτήν, ενώ έχει ξεφύγει πλέον στο +11 από την ζώνη του υποβιβασμού.

Δεν έχει κάποιο σημαντικό πρόβλημα απουσιών.

Ολντερσοτ Στατιστικά

*Εχει 14/18 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 8/9 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 11/15 over 2,5 εντός έδρας

*Εχει 8/15 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

ΟΛΝΤΑΜ

Προηγούμενο ματς: Η Ολνταμ κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Γιορκ, ανοίγοντας το σκορ με τον Γιάρνεϊ στο 41’, αφού είχε γλιτώσει νωρίτερα από το δοκάρι της. Και «καθάρισε» το παιχνίδι με τέρμα του Αμπραχαμ στο 77ο λεπτό.

Η Ολνταμ κέρδισε με 2-0 εντός έδρας την Γιορκ, πετυχαίνοντας για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, συμπληρώνοντας τρεις σερί αναμετρήσεις χωρίς ήττα στον θεσμό. Πάντως δεν έχει καταφέρει φέτος να παραμείνει αήττητη σε τέσσερις σερί αγώνες!

Αυτές οι δύο νίκες έδωσαν βαθμολογική «ανάσα» στην ομάδα και τον προπονητή της, Ντέιβιντ Ανσγουορθ, ο οποίος ήταν υπό έντονη κριτική.

Όχι μόνο παραμένει εκτός ζώνης υποβιβασμού, αν και διατηρείται στην 20η θέση του βαθμολογικού πίνακα, τελευταία παραμονής, απέκτησε απόσταση ασφαλείας, ούσα στο +5 από αυτήν.