9η Αγωνιστική

ΟΛΝΤΑΜ

Με καλή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος η Όλνταμ κατάφερε να περάσει νικηφόρα από το Blundell Park, επικρατώντας με 3-0 της Γκρίμσμπι. Δυσκολεύτηκε να βρει κενούς χώρους στο πρώτο ημίχρονο, με τις δυο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 0-0. Ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και με τέρματα των Σάριτζ (63’, 65’) και Μπάξτερ (90+) «κλείδωσε» τη νίκη. Τρεις σημαντικοί βαθμοί για την ομάδα του Μπαν που αντέδρασε σωστά μετά την ήττα από τη Νιούπορτ Κάουντι (0-1), σημειώνοντας αντίθετα την τρίτη νίκη στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές. Συνολικά μετρά μόλις μια ήττα στα επτά πιο πρόσφατα ματς στη Λιγκ2, έχει ξεκινήσει ιδανικά τις υποχρεώσεις της και βρίσκεται στο -2 από την πρώτη τριάδα. Δεν προέκυψαν νέα προβλήματα για τον τεχνικό Μπαν, με τους Κόουκ και Ντάμινγκαν να βρίσκονται εκτός για ακόμη ένα παιχνίδι.

Προηγούμενο ματς: Με 0-3 επικράτησε της Γκρίμσμπι η Όλνταμ την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Το Όλνταμ – Κόλτσεστερ παίζει στην Interwetten

ΚΟΛΤΣΕΣΤΕΡ

Το καθήκον της κόντρα στην Κέμπριτζ έκανε την προηγούμενη αγωνιστική η Κόλτσεστερ, που έφτασε εύκολα στη νίκη με 3-0. Επέβαλε από την αρχή το ρυθμό της και έβαλε από το πρώτο μέρος τις βάσεις για τη νίκη με τέρματα των Σμόντιτς (23’) και Νουμπλ (35’). Απειλήθηκε ελάχιστα στο δεύτερο μέρος, ενώ στο 80’ ο Σένιορ διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Ακόμη τρεις σημαντικοί βαθμοί για την Κόλτσεστερ που συμπλήρωσε τρία παιχνίδια αήττητη, ενώ μετρά μια ήττα μετά το πέρασμα οκτώ αγωνιστικών. Σταθερά ψηλά στη βαθμολογία και στο -1 από την πρώτη τριάδα η Κόλτσεστερ, που θέλει να διατηρηθεί ζωντανή στη μάχη της απευθείας ανόδου. Μοναδική απουσία για την Κόλτσεστερ ο Λούις Ντάν, τη στιγμή που ο τεχνικός ΜακΓκριλ δεν αναμένεται να προχωρήσει σε αλλαγές στο αρχικό σχήμα.

Προηγούμενο ματς: Με 3-0 επικράτησε της Κέμπριτζ η Κόλτσεστερ την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: g/g τα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της (δες το στην Interwetten).