*Αγώνας εξ αναβολής

*Στον πρώτο γύρο: Σάουθεντ-Ολνταμ 1-0

*Η Σάουθεντ είναι αήττητη στους τέσσερις τελευταίους αγώνες της σε αυτό το γήπεδο, με τρεις νίκες, χωρίς να έχει δεχθεί γκολ στους τρεις πιο πρόσφατους.

ΟΛΝΤΑΜ

Προηγούμενο ματς: Η Ολνταμ κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Μέιντενχεντ, σκοράροντας με τον Ριντ στο τρίτο λεπτό, αντέχοντας στη συνέχεια ως το τέλος της αναμέτρησης.

Η Ολνταμ επικράτησε 1-0 εντός έδρας την Μέιντενχεντ, πετυχαίνοντας δεύτερη συνεχόμενη νίκη χωρίς να δεχθεί γκολ. Και στο γήπεδό της παραμένει χωρίς ήττα εδώ και τέσσερα παιχνίδια, με δύο νίκες και δύο ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα.

Ανέβηκε στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά η απόσταση της από την ζώνη του υποβιβασμού διατηρήθηκε στο +8, επομένως θέλει ακόμη κάποιους βαθμούς για να σωθεί και μαθηματικά, αν και ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή της.

Απουσιάζουν οι μακροχρόνια τραυματίες ΜακΓκάχεϊ (ΑΜ), Πόρτερ (ΕΠ) και επιστρέφει από τιμωρία ο επιθετικός και πρώτος της σκόρερ, Φόντοπ-Τάλουμ.

Ολνταμ Στατιστικά

*Εχει δύο σερί under 2,5

*Εχει 13/23 G/G εντός έδρας, 12/21 στο πρωτάθλημα

*Εχει 11/21 over 2,5 εντός έδρας στο πρωτάθλημα

ΣΑΟΥΘΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Σάουθεντ κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Ντάγκεναμ, χάρη σε δύο γκολ που πέτυχε ο Μπριτζ με πέναλτι στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, στο 51’ και στο 57’.

Η Σάουθεντ επικράτησε 2-0 εντός έδρας της Ντάγκεναμ και δείχνει να επιστρέφει σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση μετά από ένα μεγάλο διάστημα αρνητικών αποτελεσμάτων. Αυτή ήταν η τρίτη της νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια που δεν χάνει, όλες με ίδιο σκορ! Μόνο η μία ήταν εκτός έδρας, η μοναδική μακριά από το γήπεδό της στους έξι τελευταίους αγώνες.

Διατηρείται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά πλέον είναι σε απόσταση βολής, στο -3 συγκεκριμένα, από την έβδομη θέση, τελευταία που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, αναπτερώνοντας τις ελπίδες συμμετοχής της σε αυτά.

Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του άρρωστου γκολκίπερ Αρνολντ, αλλά και του επιθετικού Χάιντ που χτύπησε πιο πρόσφατα.