ΟΛΝΤΑΜ ΑΘΛΕΤΙΚ - ΣΑΟΥΘΕΝΤ Προγνωστικά

*28η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σάουθεντ – Ολνταμ 1-0

ΟΛΝΤΑΜ

Προηγούμενο ματς: Η Ολνταμ έχασε με 3-1 εκτός έδρας από την Γκέιτσχεντ, παρόλο που ισοφάρισε με τον Κλαρκ στο 34’ το τέρμα που είχε δεχθεί στο 13’ από τον Κόντεχ. Μάλιστα τα δύο άλλα γκολ τα δέχθηκε στα τελευταία λεπτά, από τους Τίνκλερ (86’), Ολεϊ (90’) και ενώ ενδιάμεσα έμεινε με παίκτη λιγότερο.

Η Ολνταμ δεν έπαιξε εκτός με την Γουίλντστοουν, λόγω κακού αγωνιστικού χώρου, ενώ στον τελευταίο της αγώνα ηττήθηκε με 3-1 εκτός έδρας από την Γκέιτσχεντ, αλλά στο κύπελλο ερασιτεχνών, το οποίο μοιάζει και πολυτέλεια για αυτήν, που προσπαθεί να αποφύγει τον δεύτερο συνεχόμενο υποβιβασμό! Πάντως στους εφτά τελευταίους αγώνες στο γήπεδό της έχει μόλις μία ήττα και δύο νίκες.

Μετά από καιρό βγήκε εκτός ζώνης υποβιβασμού, ανεβαίνοντας στην 20η θέση του βαθμολογικού πίνακα, τελευταία παραμονής, σε απόσταση βολής ακόμη, στο +2 συγκεκριμένα, από αυτήν.

Δεν έχει κάποιο πρόβλημα απουσιών.

Ολνταμ Στατιστικά

*Εχει 7/8 G/G μαζί με over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 8/13 over 2,5 εντός έδρας

*Εχει 9/13 G/G εντός έδρας

ΣΑΟΥΘΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Σάουθεντ κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Ντάρλινγκτον, παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό, από τέρμα του Λάμπερτ. Αλλά ισοφάρισε γρήγορα, με τον Κάρντγουελ στο έκτο λεπτό, παίρνοντας τη νίκη με τέρμα του ίδιου παίκτη στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Η Σάουθεντ, εν αντιθέσει με τη σημερινή της αντίπαλο, κέρδισε με 2-1 εντός έδρας την Ντάρλινγκτον, ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας, περνώντας στην επόμενη φάση του κυπέλλου ερασιτεχνών. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη της, αν και μακριά από το γήπεδο της δεν κερδίζει εδώ και τρία παιχνίδια, φέρνοντας ισοπαλία στο πιο πρόσφατο, έπειτα από δύο σερί ήττες.

Παραμένει πάντως εντός πρώτης επτάδας και θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, ούσα στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, σε απόσταση βολής, στο +1 συγκεκριμένα, από την ομάδα που βρίσκεται στην όγδοη θέση που δεν οδηγεί σε αυτά.

Εχουν μειωθεί λίγο τα προβλήματα απουσιών, αν και εξακολουθούν να είναι τραυματίες οι Εντι (ΤΕ), Αρνολντ (ΤΕ), Χάιντ (ΕΠ), Μούνεϊ (ΜΕ), ο αμυντικός Σκοτ – Μόρις έκανε εγχείρηση σκωληκοειδίτιδας.