*Τέταρτος όμιλος της League A του Nations League. Συμμετέχουν Ολλανδία, Βέλγιο, Πολωνία και Ουαλία. Η πρώτη προκρίνεται στο Final-4 της διοργάνωσης, η τελευταία υποβιβάζεται στη League B.

*2-3 γκολ στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Ολλανδία πανηγύρισε τη νίκη στα εννέα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Nations League

ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εντός) με την Πολωνία. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Κας (18′) και Ζιελίνσκι (49′), απάντησαν οι Κλάασεν (51′) και Ντούμφρις (54′). Η Ολλανδία αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι του Ντεπάι στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δεν μπόρεσε να κάνει το καθοριστικό βήμα για πρόκριση στο Final-4 του Nations League η Ολλανδία στο Ρότερνταμ, καθώς έμεινε στο 2-2 με τη μαχητική μεν, τυχερή δε Πολωνία. Κόντρα στη ροή της αναμέτρησης οι “οράνιε” έμειναν πίσω στο σκορ με 2-0, πριν φέρουν τα πράγματα στα ίσια μέσα σε μόλις τρία λεπτά στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.

Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντεπάι έχασε την ευκαιρία για μία επική ανατροπή αστοχώντας από την άσπρη βούλα του πέναλτι (δοκάρι). Λίγο αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανάγκασε τον τερματοφύλακα Σκορούπσκι σε σπουδαία απόκρουση με όμορφη γυριστή κεφαλιά. Με το… γήπεδο τα έβαλε ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Ολλανδίας Λουίς Φαν Γκάαλ, αναφέροντας πως το “Feijenoord” είναι μία “παλιατζούρα”.

Ξεκαθάρισε πως δεν αναφέρεται στον αγωνιστικό χώρο, αλλά στους χώρους αυτού, υπογραμμίζοντας πως έχει ξεκάθαρη προτίμηση στη “Johan Cruijff Arena”. ‘Όπως και να’ χει και η αποψινή αναμέτρηση θα διεξαχθεί στο “Feijenoord”, δεν αναμένονται αλλαγές στο βασικό σχήμα από τον 70χρονο προπονητή. Δεν αποκλείεται ο Ντε Λιχτ να πάρει τη θέση του Ακέ στο κέντρο της αμυντικής γραμμής, κάτω από τα δοκάρια ίσως επιστρέψει ο Σίλεσεν.

Εθνική Ολλανδίας ρόστερ

Τερματοφύλακες: Σίλεσεν (Βαλένθια), Φλέκεν (Φράιμπουργκ), Σχέρπεν (Οστάνδη) – Αμυντικοί: Ντε Λιχτ (Γιουβέντους), Φαν Ντάικ (Λίβερπουλ), Ακέ (Μάντσεστερ Σίτι), Μαλάσια (Φέγενορντ), Μπλιντ (Άγιαξ), Ντούμφρις (Ίντερ), Τέζε (Αϊντχόφεν), Τίμπερ (Άγιαξ), Χάτεμπουρ (Αταλάντα), Ντε Φράι (Ίντερ), Μάρτινς Ίντι (Άλκμααρ) – Μέσοι: Τιλ (Φέγενορντ), Κλάασεν (Άγιαξ), Κόοπμαϊνερς (Αταλάντα), Ντε Γιονγκ (Μπαρτσελόνα), Μπέργχαους (Άγιαξ), Σχάουτεν (Μπολόνια) – Επιθετικοί: Μπέρχφαϊν (Τότεναμ), Ντεπάι (Μπαρτσελόνα), Λανχ (Κλαμπ Μπριζ), Φέγκχορστ (Μπέρνλι), Γκάκπο (Αϊντχόφεν), Γιάνσεν (Μοντερέι)

ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΟΥΑΛΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με το Βέλγιο. Ο Τίλεμανς άνοιξε το σκορ στο 51′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Τζόνσον στο 86′.

Μπορεί η Ουαλία να θυμίζει μεθυσμένη πολιτεία, μετά την ιστορική πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, αυτό δεν την απέτρεψε από το να κάνει μέγιστη ζημιά στο Βέλγιο με το οποίο αναδείχθηκε ισόπαλο στο Κάρντιφ (1-1). Αφού οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να την ρίξουν στο καναβάτσο, αντέδρασε πετυχαίνοντας ένα υπέροχο γκολ λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90′. Ήταν ο πρώτος βαθμός για το ομοσπονδιακό συγκρότημα του Ρόμπερτ Πέιτζ μετά από τρεις αγωνιστικές στο Nations League 2022/23.

“Δεν φοβόμαστε καμία αντίπαλο στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο, αυτό δείχνει πόσο μακριά έχουμε φτάσει με αυτό το γκρουπ. Δεν τα παρατήσαμε ακόμα κι όταν βρεθήκαμε πίσω στο σκορ”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο 47χρονος Ουαλός προπονητής. Εξαιρετικά αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή του Άλεν που χτύπησε κι αντικαταστάθηκε με την Ολλανδία, τη θέση του αναμένεται να πάρει ο Ράμσεϊ.

Εθνική Ουαλίας Ρόστερ

Τερματοφύλακες: Χένεσι (Μπέρνλι), Ντέιβις (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ), Γουόρντ (Λέστερ) – Αμυντικοί: Αμπαντού (Βενέτσια), Νέκο Γουίλιαμς (Φούλαμ), Μπ. Ντέιβις (Τότεναμ), Ρόντον (Τότεναμ), Μέθαμ (Μπόρνμουθ), Γκάντερ (Τσάρλτον), Νόρινγκτον (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ), Καμπάνγκο (Σουόνσι), Ρόμπερτς (Μπέρνλι), Ντένχαμ (Κάρντιφ Σίτι) – Μέσοι: Τζέιμς (Λιντς), Ράμσεϊ (Ρέιντζερς), Γουίλσον (Φούλαμ), Τόμας (Χάντερσφιλντ), Τζ. Γουίλιαμς (Σουίντον), Μόρελ (Πόρτσμουθ), Άλεν (Στόουκ Σίτι), Σμιθ (ΜΚ Ντονς), Λέβιτ (Νταντί Γιουνάιτεντ), Τζόνσον (Νότιγχαμ Φόρεστ), Κόλγουιλ (Κάρντιφ Σίτι), Μπερνς (Ίπσουιτς) – Επιθετικοί: Μπέιλ (-), Mατόντο (Σερκλ Μπριζ), Μουρ (Μπόρνμουθ), Χάρις (Κάρντιφ Σίτι)