Φάση Ομίλων – 4η Αγωνιστική

* Στην επόμενη φάση προκρίνεται μόνος ο 1ος κάθε ομίλου

* Στον 7ο όμιλο συμμετέχουν και οι Λεϊσόες, Φεϊρένσε, Σάντα Κλάρα

ΟΛΙΒΕΪΡΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Σάντα Κλάρα. Ο Πίντο άνοιξε το σκορ για την Ολιβεϊρένσε στο 62ο λεπτό και ο Ρικαρντίνιο ισοφάρισε για την Σάντα Κλάρα στο 90’.

Στις 29 του Νοέμβρη πάλεψε στις Αζόρες απέναντι σε ποιοτικότερη ομάδα, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το “τρίποντο” στο τέλος και αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης, φτάνοντας τα 7 παιχνίδια δίχως νίκη (0-4-3).

Με ρυθμό από νωρίς το παιχνίδι στην Πόντα Ντελγάδα, οι δύο ομάδες έχασαν από μία μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο τέταρτο, συνέχισαν να απειλούν ως την ανάπαυλα. Λιγότερες οι καλές στιγμές στην επανάληψη, η Ολιβεϊρένσε έβγαλε υποδειγματική κόντρα για το 0-1. Η Σάντα Κλάρα έφτασε δις κοντά στην ισοφάριση πριν τον ωραίο συνδυασμό του 90’ και στις καθυστερήσεις είχε δοκάρι για την ανατροπή!

ΟΛΙΒΕΪΡΕΝΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5/7 φετινά εντός έδρας παιχνίδια της

ΑΡΟΥΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Λεϊσόες. Ο Νταμπάγκ άνοιξε το σκορ για την Αρούκα στο 8ο λεπτό, ο Μιγκέλ Σίλβα ισοφάρισε για τη Λεϊσόες στο 76’ και στο 79’ αποβλήθηκε ο Αρουαμπαρένα της Αρούκα.

Απέτυχε και στο δεύτερο εντός έδρας παιχνίδι του ομίλου η Αρούκα την Κυριακή και πλέον δεν κρατά την τύχη στα χέρια της για να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Ιδανικό το ξεκίνημά της στο ματς, προηγήθηκε νωρίς με γρήγορο transition, δέκα λεπτά αργότερα είχε δοκάρι από στατική φάση, απείλησε ξανά από repress ψηλά και είχε οριακά ακυρωθέν γκολ σε νέα αντεπίθεση. Για εκατοστά δεν συγχρονίστηκε η κάθετη για το 2-0 και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Η Λεϊσόες πήρε μέτρα στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, έχασε μεγάλη ευκαιρία πριν ισοφαρίσει από κόρνερ και μετά από λάθος του γηπεδούχου κίπερ, ο οποίος στην συνέχεια αποβλήθηκε σταματώντας αντεπίθεση για την ανατροπή. Μία ανατροπή την οποία πλησίασε έντονα η Λεϊσόες στα τελευταία λεπτά, είχε δύο μεγάλες φάσεις και ένα μακρινό δοκάρι με παίκτη παραπάνω!

“Θα μπορούσαμε να έχουμε κάνει πολύ καλύτερο δεύτερο ημίχρονο, έπεσε η απόδοσή μας μετά το δεύτερο ακυρωθέν γκολ και δεν μπορούσαμε να αντιδράσουμε. Θα έπρεπε να εκμεταλλευτούμε το επιθετικό ρίσκο που πήραν οι αντίπαλοι” δήλωσε ο κόουτς Εβαντζελίστα.