*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Τσέλτεναμ-Όξφορντ 1-2.

ΟΞΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Μπάρνσλεϊ, στα πλαίσια της 44ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Τέντιτς στο 45+1’ και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο ίδιος στο 51’.

Κακή εμφάνιση και ήττα για την Όξφορντ. Σαν να μην μπήκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο ήταν η εικόνα της, καθώς είχε ελάχιστες ευκαιρίες και δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί καμία από αυτές, ώστε να βρει δίχτυα. Αμυντικά δέχθηκε έντονη πίεση και υπέκυψε σε αυτή στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, αλλά και στην αρχή του δευτέρου.

Μια καλύτερη εμφάνιση θα πρέπει να κάνει σήμερα, προκειμένου να ξεπεράσει το εμπόδιο της Τσέλτεναμ, παίρνοντας απόσταση «ασφαλείας» από τις ομάδες που βρίσκονται στη ζώνη του υποβιβασμού. Δεν πείθει παρ’ όλα αυτά με την εικόνα της, αφού δυσκολεύεται πάρα πολύ να βρει δίχτυ παραπάνω από μία φορά, όντας τρομερά αναποτελεσματική στη τελική της προσπάθεια, αλλά πολλές φορές και στα μετόπισθεν.

Όξφορντ Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 5/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΤΣΕΛΤΕΝΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Τσέλτεναμ με σκορ 3-1, στα πλαίσια της 44ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Μέι στο 14’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Κένα στο 32’. Το 3-0 πέτυχε ο Μέι με δεύτερο προσωπικό γκολ στο 38’, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γκάρικ στο 48’.

Πολύ καλή εμφάνιση και άνετη επικράτηση για τη Τσέλτεναμ. Μπήκε αποφασισμένη στο ματς και το «καθάρισε» από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, παίρνοντας προβάδισμα τριών γκολ. Στην επανάληψη μπήκε νωθρά με αποτέλεσμα να δεχθεί εξίσου ένα, όμως αυτό δεν την επηρέασε καθόλου, αφού διαχειρίστηκε το υπέρ της σκορ.

Έχει εξασφαλίσει ουσιαστικά την παραμονή της μετά το τρίποντο αυτό, όμως σήμερα μπορεί να το επιβεβαιώσει αν φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την έδρα της Όξφορντ. Μπορεί να μην είναι και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, παρ’ όλα αυτά είναι μαχητική και μπορεί να εκμεταλλευτεί τυχόν αστάθειες και λάθη, βρίσκοντας δίχτυα με μεγαλύτερη ευκολία.