*Νοκ άουτ αναμέτρηση για τον πρώτο γύρο του Λιγκ Καπ. Σε περίπτωση ισοπαλίας η πρόκριση κρίνεται απευθείας στα πέναλτι.

ΟΞΦΟΡΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ (Λιγκ 1)

Προηγούμενο ματς: Η Οξφορντ κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Κέιμπριτζ με ένα γκολ – προσωπική προσπάθεια του Γκούντραμ στο 93’, χωρίς να κινδυνεύσει σε κανένα σημείο του αγώνα από την αντίπαλο της.

Η Οξφορντ χρειάστηκε μία εντυπωσιακή ενέργεια ενός ποδοσφαιριστή της, στις καθυστερήσεις του αγώνα, για να κερδίσει με 1-0 εντός έδρας την Κέιμπριτζ. Αυτή ήταν η πρώτη της φετινή νίκη στη σεζόν, μετά την ήττα τις πρεμιέρας με το ίδιο σκορ (1-0), από την Ντέρμπι εκτός έδρας, σε ένα παιχνίδι που επίσης κρίθηκε με γκολ προς τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Ο τεχνικός της, Καρλ Ρόμπινσον, προανήγγειλε αλλαγές στην ενδεκάδα, λέγοντας πώς είναι αποφασισμένος να κάνει και ένα «πείραμα» στον χώρο της άμυνας, χρησιμοποιώντας έναν νεαρό παίκτη που έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις μέχρι στιγμής. Αλλωστε όπως τόνισε είναι θέμα φυσικής κατάστασης, ενώ ακολουθεί και αγώνας πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί νωρίς το μεσημέρι του Σαββάτου.

Οξφορντ Στατιστικά

*Εχει πέντε σερί N/G

*Εχει 4/5 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της, 2/2 σε επίσημα παιχνίδια.

ΣΟΥΟΝΣΙ ΑΝΑΛΥΣΗ (Τσάμπιονσιπ)

Προηγούμενο ματς: H Σουόνσι έχασε 0-3 εντός έδρας από την Μπλάκμπερν, με τον Σμόντιτς στο 39’ να ανοίγει το σκορ, ενώ δέχθηκε και δεύτερο τέρμα από τον Μπρέρετον στο 57’, με τον Τράβις στο 84ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Η Σουόνσι όχι απλά δεν έχει κερδίσει ακόμη την φετινή αγωνιστική περίοδο, μετά την ισοπαλία που έφερε στην πρεμιέρα, με 1-1 στο γήπεδο της Ρόδεραμ, στο πρώτο παιχνίδι μπροστά στο κοινό της όχι απλά έχασε, ηττήθηκε με το «βαρύ» 0-3 εντός έδρας από την Μπλάκμπερν!

Και όπως είπε χαρακτηριστικά ο τεχνικός της, Ράσελ Μάρτιν, η ομάδα του έκανε καθοριστικά λάθη, για τα οποία τιμωρήθηκε, αλλά πρέπει να μάθει από αυτά και να μην τα επαναλάβει στο μέλλον.