15η αγωνιστική

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΟΞΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Σάτον, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Λιγκ Τρόφι. Το 1-0 ο Ρόι στο 48’ και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Κουάσι στο 64’ από την άσπρη βούλα.

Άμεση επιστροφή στις ήττες για την Όξφορντ κάνοντας μια μη πειστική εμφάνιση κόντρα στη Σάτον. Είχε μεν ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί καμία από αυτές προκειμένου να απειλήσει με αξιώσεις την αντίπαλη εστία. Αμυντικά δεν ήταν σταθερή, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι παίρνοντας το προβάδισμα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ στη συνέχεια «σφράγισαν» τη νίκη με ένα ακόμη γκολ.

Να αφήσει πίσω την κακή της εμφάνιση θέλει, μένοντας στα θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Απέναντί της βρίσκει μια δυνατή αντίπαλο, η οποία όμως προέρχεται από διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα και μπορεί να εκμεταλλευτεί την κακή ψυχολογική κατάσταση στην οποία βρίσκεται, καθώς επίσης και το γεγονός ότι είναι τραγική στις εξόδους της. Παρ’ όλα αυτά η έδρα της προς το παρόν δεν είναι όσο δυνατή μας έχει συνηθίσει και σίγουρα δεν θυμίζει σε καμία περίπτωση την περσινή.

Όξφορντ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΠΙΤΕΡΜΠΟΡΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Γουίκομπ με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Λιγκ Τρόφι. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Χόργκαν στο 60’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Κλαρκ-Χάρις στο 83’. Τον έξτρα βαθμό πήρε η Γουίκομπ με σκορ 4-3.

Καλή εμφάνιση, αλλά χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα για την Πιτέρμπορο. Μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, πίεσε ασφυκτικά, αλλά δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό, αλλά τα κενά που άφησε αμυντικά της κόστισαν, αφού έμεινε πίσω στο σκορ. Στη συνέχεια πίεσε περισσότερο και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα, όμως δεν πρόλαβε να πάρει κάτι παραπάνω.

Ξανά στη μετριότητα πέφτει, καθώς ύστερα από την ήττα στο πρωτάθλημα, δεν καταφέρνει να περάσει ξανά από την έδρα της Γουίκομπ. Είναι εμφανές πλέον ότι έχει τεράστιο πρόβλημα στις εξόδους της, δεν μπορεί να βρει σταθερότητα αμυντικά και ακόμα κι αν δεν βρεθεί υπό έντονη πίεση, συνεχίζει να δέχεται το ίδιο εύκολα γκολ. Μεσοεπιθετικά ναι μεν είναι δημιουργική και αποτελεσματική, αλλά αυτό δεν μοιάζει να είναι αρκετό προκειμένου να της δώσει τα αποτελέσματα που επιθυμεί.