*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Έξετερ-Όξφορντ 2-4.

ΟΞΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Τσάρλτον με σκορ 3-1, στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Μποντίν στο 20’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Τέιλορ στο 24’. Το 2-1 πέτυχε ο Λίμπερν στο 67’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ο’Ντονκόρ στο 82’.

Επιστροφή στις νίκες με καλή εμφάνιση για την Όξφορντ. Είχε τον έλεγχο στο ματς, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να πάρει ασφαλές προβάδισμα στο σκορ από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Στην επανάληψη το παιχνίδι συνέχισε να έχει υψηλό ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν το δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά στη συνέχεια τα κενά που άφησαν έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να «κλειδώσουν» τη νίκη.

Το 2/2 εντός έδρας έχει ως στόχο σήμερα, βρίσκοντας για ακόμα μία φορά μπροστά της τη φετινή σεζόν τη νεοφώτιστη Έξετερ. Έδειξε πολύ καλή εικόνα την προηγούμενη αγωνιστική, θυμίζοντας την παλιά καλή Όξφορντ που δυσκόλευε κάθε αντίπαλο εντός έδρας. Αυτό θέλει να πετύχει από εδώ και πέρα, εκμεταλλευόμενη σε μεγαλύτερο βαθμό τον παράγοντα έδρα, αφού φέτος δεν το έχει πετύχει σχεδόν καθόλου. Έχει παράλληλα την ευκαιρία με νίκη σήμερα να μειώσει την απόσταση από την εξάδα, αυξάνοντας παράλληλα την απόσταση από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Όξφορντ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΕΞΕΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Μπρίστολ Ρόβερς με σκορ 3-4, στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 πέτυχε ο Νομπέ στο 13’ και το 0-2 ο Κόλινς στο 45+2’. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Κόλινς στο 57’ και ισοφάρισαν με τον Κομπέρν στο 64’. Το 3-2 έκανε ο Σινκλέρ με πέναλτι στο 74’, αλλά ήρθε το 3-3 από τον Ντιένγκ στο 85’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Νομπέ με δεύτερο προσωπικό γκολ στο 90+2’.

Λίγο έλλειψε να χάσει το τρίποντο μέσα από τα χέρια της η Έξετερ. Καλύτερη στο πρώτο μέρος, εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ. Στην επανάληψη μπήκε νωθρά, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται, ανατρέποντας το εις βάρος τους σκορ. Στη συνέχεια βρήκε το ψυχικό σθένος και εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια που έδειξαν οι γηπεδούχοι αμυντικά, ανατρέποντας επίσης το εις βάρος της σκορ.

Έχει ψυχολογία μετά την τεράστια νίκη που απέσπασε την προηγούμενη αγωνιστική και φυσικά με τον τρόπο που αυτή ήρθε και θέλει σήμερα να πάρει ακόμα μία. Γνωρίζει πως θα έχει πολύ δύσκολο έργο, αφού έχει τεθεί ξανά αντιμέτωπη με την Όξφορντ εντός της φετινής σεζόν στα πλαίσια του FA Cup, γνωρίζοντας ταπεινωτική ήττα (4-1). Σε γενικές γραμμές δεν είναι και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, καθώς δέχεται με ευκολία γκολ, όμως είναι αρκετά αποτελεσματική στο επιθετικό της κομμάτι, με αποτέλεσμα να είναι κίνδυνος για κάθε άμυνα.