*Από 11/14 νίκες επί του ΟΦΗ έρχεται ο ΠΑΟΚ ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Over 2.5 στα 14/17 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΟΦΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Το 1-0 ο Μπαρτόλο στο 14’, το 2-0 έκανε ο Μιριτέλο στο 21’, το 3-0 έκανε ο Καλτσάς στις καθυστερήσεις. Καταφανώς καλύτερος ο Αστέρας, κέρδισε δίκαια.

«Ναυάγιο» στην Τρίπολη για τον ΟΦΗ, που έκανε τραγική εμφάνιση και ηττήθηκε απόλυτα δίκαια και καθαρά. Οι Αρκάδες έκαναν ό,τι ήθελαν στο πρώτο ημίχρονο, σκόραραν δύο φορές μέχρι το 21’ και δεν είχαν κανένα πρόβλημα να μπαίνουν διαρκώς στην περιοχή των Κρητικών, «φλέρταραν» με το γκολ σε πολλές ακόμη φάσεις. Είχε αρκετές τελικές προσπάθειες ο Αστέρας, το πρώτο ημίχρονο του ήταν εξαιρετικό, όπως ήταν φυσιολογικό στο δεύτερο 45λεπτο ο ΟΦΗ κέρδισε μέτρα, έβγαλε κάποιες φάσεις, αλλά δεν άξιζε τίποτα. Στο φινάλε διαμορφώθηκε το 3-0.

«Παίξαμε κακά από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό. Ειδικά το πρώτο ημίχρονο ήταν το χειρότερό μας. Πρέπει να είμαστε καλοί για 90 λεπτά. Αυτό δεν μπορεί να είναι μία φορά τον μήνα, πρέπει να είμαστε συνέχεια. Δεν είναι παράλογο να χάνουμε, δεν είμαστε η ομάδα που μπορεί να κερδίζει όλα τα παιχνίδια. Όμως πρέπει να παλεύουμε, να πιστεύουμε, να παίζουμε για τη φανέλα, ο ένας για τον άλλον. Στην Τρίπολη έκανα αλλαγές και αν είχα 10, θα τις έκανα, τόσο κακά παίζαμε», είπε ο κόουτς Νταμπράουσκας.

Η ομάδα του ξεκίνησε το πρωτάθλημα με εντός έδρας σπουδαία νίκη 3-2 επί του Άρη, ωστόσο προβληματίζει έντονα με την αφέλεια και τις αργές αντιδράσεις στην άμυνα. Μεσοβδόμαδα προχώρησε σε μεγάλη πώληση, καθώς ο γκολκίπερ Μανδάς παραχωρήθηκε στη Λάτσιο για ποσό άνω του 1 εκ. ευρώ! Θα πάει στη Ρώμη από φέτος, κάτι που αφήνει τον ΟΦΗ με κενό στα γκολπόστ, σήμερα τη θέση θα καλύψει ο Χριστογεώργος.

ΟΦΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 4/6 G/G σε φιλικά και επίσημα.

*Δέχτηκε γκολ σ’ όλα τα φιλικά και επίσημα ματς.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΑΟΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 4-0 επί της Χαρτς για το Κόνφερενς Λιγκ. Το 1-0 ο Τάισον στο 16’, το 2-0 έκανε ο Μπράντον Τόμας στο 23’. Το 3-0 έκανε ο Κωνσταντέλιας στο 58’, το τελικό 4-0 έκανε ο Τάισον στο 71’.

Ολοκλήρωσε με τον πιο εμφατικό τρόπο τις υποχρεώσεις του στα προκριματικά του Κόνφερενς Λιγκ, την Πέμπτη διέλυσε εντός έδρας τη Χαρτς και πήρε πανηγυρική πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης. Μπήκε με ορμή στο γήπεδο, προηγήθηκε με έξυπνο φάουλ του Τάισον, δε σταμάτησε να πιέζει και βρήκε γρήγορα το 2-0 εναντίον των αγχωμένων Σκωτσέζων, που είχαν χάσει… την μπάλα. Έβγαζε φάσεις όπως και όποτε ήθελε ο ΠΑΟΚ, έφτασε άνετα σε άλλα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, μπορούσε να φτάσει σε ακόμη υψηλότερο σκορ.

«Οι νέοι παίκτες έφεραν έναν φρέσκο αέρα μέσα στο γκρουπ. Οι συνδέσεις μεταξύ παλιών και νέων ποδοσφαιριστών μοιάζει καλή. Υπάρχει μεγάλο αίσθημα ευθύνης. Πρέπει να διατηρήσουμε το κίνητρο αυτό που έχουν όλοι οι παίκτες», είπε ο κόουτς Λουτσέσκου. Έχει μεγάλο μερίδιο της επιτυχίας ο Ρουμάνος κόουτς, που ξεπέρασε τις αμφιβολίες και την γκρίνια της έναρξης του καλοκαιριού, ουσιαστικά κλήθηκε να παίξει τα πιο κρίσιμα ματς με το περσινό ρόστερ, έφτιαξε έναν ανθεκτικό και αποτελεσματικό ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του έρχεται από πέντε διαδοχικές νίκες σ’ όλες τις διοργανώσεις, είχε προηγηθεί το 2-1 με την Κηφισιά για το πρωτάθλημα, εκεί ο δικέφαλος προηγήθηκε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και μάλλον «υπνωτίστηκε» στη συνέχεια, μιας και ο αντίπαλος ήταν παντελώς ακίνδυνος. Απ’ το πουθενά ήρθε το 1-1 στο 75’ έπειτα από λάθος του Κοτάρσκι, ωστόσο μια τρομερή έμπνευση του Κωνσταντέλια και η κακή εκτίμηση της φάσης απ’ τον Τσάπαν έφεραν το 2-1 τρία λεπτά αργότερα.

Αήττητος ο δικέφαλος σ’ όλες τις διοργανώσεις, μετρά ρεκόρ 6-2-0, δε δέχτηκε γκολ στα 5/8 ματς, σκόραρε τουλάχιστον δύο γκολ στα τελευταία πέντε! Σήμερα μάλλον θα κάνει πέντε αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα της Πέμπτης κόντρα στην Χαρτς. Στην αποστολή ο μέσος Μεϊτέ, χθες βράδυ τα ρεπορτάζ ανέφεραν ότι οι ασπρόμαυροι είναι κοντά στον εξαιρετικό εξτρέμ, Κιρίλ Ντεσπότοφ απ’ τη Λουντογκόρετς!