*1η αγωνιστική.

*Αήττητος ο Άρης στα τελευταία 10 ματς εναντίον του ΟΦΗ ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (7-3-0), έχασε μόλις μια φορά στα τελευταία 14 ματς κόντρα στους Κρητικούς (9-4-1).

*Από 6/9 μεταξύ τους Under 2.5 έρχονται οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΟΦΗ

Προηγούμενο ματς: Φιλική ισοπαλία 1-1 κόντρα στη Φιορεντίνα την περασμένη εβδομάδα.

Αναζητά το βήμα παραπάνω τα τελευταία χρόνια, δεν μπορεί να το βρει, φέτος άπαντες θεωρούν ότι είναι η χρονιά τους. Πέρυσι δεν τα πήγε καλά στην κανονική περίοδο, αποκλείστηκε νωρίς στο Κύπελλο, αυτό έφερε την απομάκρυνση του Νίκου Νιόπλια. Ο Βάλντας Νταμπράουσκας προσπάθησε να δώσει τον δικό του χαρακτήρα στον ΟΦΗ, η ομάδα του βελτιώθηκε, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό έτσι ώστε να διεκδικήσει την παρουσία στην εξάδα. Ήταν ιδιαίτερα αφελής ανασταλτικά, είχε λίγες επιλογές απ’ τη μέση και πίσω, φαίνεται ότι αυτό είναι ένα θέμα που συνεχίζει να υφίσταται, τουλάχιστον προς το παρόν.

Οι προσθήκες των Λαμπρόπουλου (στόπερ, Μπόχουμ) και Γκαγιέγος (μέσος, Ουνιβερσιτάδ ντε Τσίλε) προσφέρουν ποιότητα, ενώ συνεχίζει ο καλός χαφ Μπάκιτς. Πλήγμα η αποχώρηση του Ντιουσέ (πωλήθηκε στην Οσέρ), παρελθόν και οι Τσιλιανίδης, Διαμαντής, Περέα και Μπαλογιάννης. Στόχος του ΟΦΗ είναι η εξάδα. Οι Κρητικοί δεν πήραν ούτε μια νίκη στα φιλικά με Χέρενφεν (0-2), Μπρέντα (2-3), Ουτρέχτη (0-2), Ατρόμητο (2-2) και Φιορεντίνα (1-1), δέχτηκαν γκολ σ’ όλα.

ΟΦΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δεν πήρε νίκη σε πέντε φιλικά (0-2-3).

*Δέχτηκε γκολ σ’ όλα τα φιλικά προετοιμασίας, σκόραρε στα τρία.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΑΡΗΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας αποκλεισμός στα πέναλτι κόντρα στην Ντιναμό Κιέβου για το Κόνφερενς Λιγκ. Ο Άρης προηγήθηκε στο 38’ με τον Τζούρασεκ, αλλά ισοφαρίστηκε λίγο πριν το ημίχρονο απ’ τον Βολόσιν. Το 2-1 ήρθε στο 85’ απ’ τον Καραβάεφ, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Στο 106’ έμεινε με δέκα παίκτες ο Άρης λόγω αποβολής του Πάβισιτς. Μοιραίοι στα πέναλτι οι Μενέντες και Οντουμπάτζο.

Μπορεί να κατηγορεί μόνο τον εαυτό του για τον αποκλεισμό απ’ την Ντιναμό Κιέβου, τον οποίο ωστόσο δεν άξιζε με βάση την εικόνα των δύο αγώνων. Δεν ήταν καλός με την μπάλα στα πόδια, αλλά βρήκε το γκολ στο 38’, η ισοφάριση της Ντιναμό λίγο πριν το ημίχρονο έπαιξε ρόλο στην ψυχολογία του αγώνα. Στο δεύτερο μέρος ο Άρης προσέγγισε καλά το ματς ανασταλτικά, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, είχε φάσεις για δεύτερο γκολ, αλλά ήταν άστοχος και λίγο άτυχος. Δέχτηκε απαράδεκτο γκολ στο 85’, σε φάση που οι παίκτες της αριστερής πλευράς και ο γκολκίπερ Χουτεσιώτης έχουν τραγική αντίδραση.

Στην παράταση ο Άρης ήταν ανώτερος και ο μοναδικός που απειλούσε, ακόμη και μετά την αποβολή του Πάβισιτς. Δεν είχε αποτελεσματικότητα, η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι, εκεί οι Μενέντες και Οντουμπάτζο αστόχησαν και η Ντιναμό πήρε το εισιτήριο για τα πλέι-οφ του Κόνφερενς Λιγκ. «Δε νομίζω ότι μας δημιούργησαν φάσεις οι αντίπαλοι καθώς είχαν τρεις στιγμές και σημείωσαν δύο γκολ. Αντιθέτως, εμείς βγάλαμε περισσότερες τελικές προσπάθειες αλλά δεν είχαμε καλό τελείωμα. Οι μεγάλες ομάδες οφείλουν να αντιδρούν έπειτα από ένα αρνητικό αποτέλεσμα κι αυτό πρέπει να κάνουμε. Μια νίκη επί του ΟΦΗ είναι το φάρμακο για να αλλάξει και η ψυχολογία των παικτών», είπε ο κόουτς Τερζής.

Ο Έλληνας κόουτς γίνεται αποδέκτης κριτικής, ωστόσο με βάση τα δεδομένα του ρόστερ και τις σοβαρές ελλείψεις αυτού, η ομάδα που παρουσίασε στα δύο ματς με την Ντιναμό ήταν αξιοπρεπέστατη. Σήμερα δε θα έχει τον τιμωρημένο Ματαρίτα (κουβαλά τιμωρία απ’ την Ουκρανία), μπήκαν στην αποστολή οι Κουέστα και Μπράμπετς, μόνον ο δεύτερος ίσως παίξει ένα μικρό διάστημα.