*19η αγωνιστική

* Η Οέστε συνεχίζει να παίζει σε άλλες πόλεις, αφού δεν υπάρχει γήπεδο που να πληροί τις προϋποθέσεις της διοργανώτριας αρχής στην δική της.

ΟΕΣΤΕ

Η Οέστε προσπάθησε να παίξει αμυντικά για να μην δεχθεί γκολ και να καταφέρει να σκοράρει σε κάποια αντεπίθεση. Έφτασε κοντά στον πρώτο της στόχο κυρίως, αλλά ένα τέρμα στο 90ο λεπτό της στέρησε τον βαθμό, χάνοντας 1-0 στην έδρα της Γκοϊάς, παρόλο που στη συνέχεια έχασε μία ευκαιρία να ισοφαρίσει. Με τέσσερις μόλις βαθμούς στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές, κατρακυλάει συνεχώς στο βαθμολογικό πίνακα και πλέον είναι σε απόσταση βολής από τις θέσεις παραμονής.

«Θέλουμε να ανακτήσουμε την αυτοπεποίθηση μας. Γνωρίζουμε πως η αντίπαλος μας έχει βελτιωθεί με τον νέο προπονητή και δεν θα είναι εύκολη η αποστολή μας. Αλλά οφείλουμε να κυνηγήσουμε την επιστροφή μας στις νίκες», δήλωσε ο προπονητής της, Ρομπέρτο Καβάλιο.

Δεν έχει κάποιο σημαντικό πρόβλημα απουσιών, αναμένεται να παραταχθεί με την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Οέστε ηττήθηκε 1-0 στο γήπεδο της Γκοϊάς για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 6/8 under 2,5 εντός στο πρωτάθλημα.

Το Οέστε – Μπόα παίζει στην Interwetten

ΜΠΟΑ

Κάτι αλλάζει σιγά – σιγά στην Μπόα, όπως φάνηκε και από τη νίκη της με 3-1 επί της Σαμπάιο Κορέα την περασμένη εβδομάδα. Δεν είναι τόσο το «τρίποντο» και πως ήρθε σε έναν από τους λεγόμενους αγώνες έξι βαθμών, όσο το γεγονός πως αντέδρασε στην ισοφάριση που δέχθηκε στο 22’, έχοντας προηγηθεί στο 13ο λεπτό, πετυχαίνοντας δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά (73’, 76’) στο τελευταίο 20λεπτο.

Η πρόσληψη του Νέι Ντα Μάτα, με τον οποίο στον πάγκο είχε κάνει ένα πολύ καλό σερί που κατέληξε στον τίτλο της τρίτης κατηγορίας το 2016, δείχνει να της έδωσε «ζωή», παρόλο που παραμένει ουραγός. Αλλά με αυτόν προπονητή πήρε σε έξι αγωνιστικές παραπάνω από τους μισούς βαθμούς (εφτά) απ’ ότι είχε στις 12 προηγούμενες! Επίσης στο ίδιο διάστημα κάτι ανάλογο συνέβη με τα γκολ που έχει σκοράρει, αφού πέτυχε έξι, ενώ το προηγούμενο διάστημα είχε βάλει συνολικά εφτά! Ακόμη πάντως είναι πολύ πίσω από τις θέσεις παραμονής και διαθέτει πάντα τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας. Και αν θέλει να μείνει στην κατηγορία, θα πρέπει να γίνει πιο αποτελεσματική εκτός έδρας.

Στα θετικά το γεγονός πως δεν έχει κανένα νεότερο πρόβλημα σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα, επομένως μπορεί να χρησιμοποιήσει την ίδια ενδεκάδα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Μπόα κέρδισε 3-1 εντός έδρας την Σαμπάιο Κορέα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 8/9 under 2,5 εκτός στο πρωτάθλημα.