5η αγωνιστική

*Το ντέρμπι της Αστούριας.

*Μετρούν 9/10 αναμετρήσεις με under 2.5 γκολ μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Οβιέδο δεν έχει υποστεί ήττα από τη Σπόρτινγκ Χιχόν στα πρόσφατα 8 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΟΒΙΕΔΟ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Λεβάντε, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος καμία από τις δύο ομάδες δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες της κι έμειναν στο μηδέν. Στο 47’ ο Μπόρχα Μπαστόν σκόραρε για το 0-1, στο 49’ ο Κολομπάτο αποβλήθηκε για την Οβιέδο. Στο 63’ ο Μπουλντίνι ισοφάρισε και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Οβιέδο δεν έκανε την εκκίνηση που θα επιθυμούσε στο νέο πρωτάθλημα, δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς ούτε στην τέταρτη αγωνιστική. Βέβαια, το αποτέλεσμα που απέσπασε στην έδρα της Λεβάντε (1-1) κρίνεται θετικό, ειδικά λόγω του αριθμητικού μειονεκτήματος που είχε για όλο το δεύτερο ημίχρονο, σχεδόν.

Δεύτερη ισοπαλία φέτος, για το συγκρότημα του Άλβαρο Θερβέρα, μετρά επίσης ισάριθμες ήττες, αμφότερες εκτός έδρας. Στο μοναδικό παιχνίδι που ήταν γηπεδούχος, έμεινε στο 1-1 με τη Ράσινγκ Φερόλ. “Τώρα θα γίνουμε ξανά πιο συμπαγείς”, σχολίασε ο προπονητής της Οβιέδο.

Όσον αφορά την αποστολή, εξέτισε και είναι ξανά διαθέσιμος ο Σεοάνε, όμως είναι εκτός ο τιμωρημένος Κολομπάτο. Εκτός και οι Λούκας Αϊχάδο, Καμαράσα, Ταρίν, Μιγιάν, Καθόρλα και Αλεμάο.

Οβιέδο Στατιστικά

*2/4 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*4 σερί παιχνίδια τελευταία με under 2.5

*Δέχεται γκολ σε 7/10 ματς εντός έδρας

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΧΙΧΟΝ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 2-1 εντός έδρας, εναντίον της Μπούργος στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 18’ ο Οτέρο σκόραρε για το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 59’ ο Κούρο Σάντσεθ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Στο 90+8’ ο Κέιπο σκόραρε και έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Η Σπόρτινγκ Χιχόν εκμεταλλεύτηκε εκ νέου τη δυναμική της έδρας της και επέστρεψε, έστω και δύσκολα, στις νίκες εναντίον της Μπούργος (2-1) για την τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Εντός έδρας και η δεύτερη επιτυχία που μετρά φέτος, όταν επιβλήθηκε εύκολα της Μιραντές με σκορ 3-0.

Από την άλλη, το συγκρότημα του Ραμίρεθ, έχει υποστεί δύο εκτός έδρας ήττες, χωρίς μάλιστα να καταφέρει να προβάλει αντίσταση πετυχαίνοντας κάποιο γκολ. Νέο μεταγραφικό απόκτημα ο Ρόκε Μέσα, ο οποίος δήλωσε “έτοιμος για μερικά λεπτά στο ντέρμπι με την Οβιέδο”.

Επέστρεψε στις προπονήσεις ο Σαρφίνο. Δεν υπολογίζεται ο διεθνής Τζούρτζεβιτς, αμφίβολος ο Πάμπλο Γκαρθία.