38η αγωνιστική

*Μετρούν 8/10 αναμετρήσεις με under 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Οβιέδο δεν έχει υποστεί ήττα από την Πονφεραδίνα στα πρόσφατα 4 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Πονφεραδίνα – Οβιέδο 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΟΒΙΕΔΟ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη εκτός έδρας, με σκορ 1-2, εναντίον της Ιμπίθα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 17’ ο Ένριτς σκόραρε για το 0-1, όμως στο 32’ ο Γκρίλο ισοφάρισε σε 1-1 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 55’ και πάλι ο Ένριτς σκόραρε για τους φιλοξενούμενους και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στις καθυστερήσεις ακυρώθηκε τέρμα της Οβιέδο.

Η Οβιέδο είναι ανεβασμένη το τελευταίο διάστημα και οδεύει προς το φινάλε της σεζόν, ούσα σε καλή κατάσταση αγωνιστικά και ψυχολογικά. Πήρε ακόμα μία νίκη, αυτή τη φορά επί της Ιμπίθα (1-2) εκτός έδρας και έφτασε τις τρεις διαδοχικές, ξεμπλέκοντας καθώς φαίνεται οριστικά με τη ζώνη του υποβιβασμού και την παραμονή. Αήττητη για τέσσερις αναμετρήσεις η ομάδα του Άλβαρο Θερβέρα, ο οποίος έδειξε τις προθέσεις του αναφορικά με την επόμενη σεζόν. “Αν η Οβιέδο έχει στο μυαλό της ένα πρότζεκτ και μπορεί να το αντέξει, τότε θα ήθελα να μείνω”, δήλωσε χαρακτηριστικά ο Ισπανός προπονητής. Όσον αφορά την αποστολή, δεν έχει στη διάθεσή του τον μέσο Λουίσμι Σάντσεθ, ο οποίος συμπλήρωσε κάρτες, ενώ είναι εκτός και οι Μοντόρο, Γίμι Σουάρεθ, Μπόρχα Μπαστόν, Χάβι Μιέρ, Πομάρες και Ταρίν. Αμφίβολος ο Νταβίδ Κόστας.

Οβιέδο Στατιστικά

*3/5 αναμετρήσεις έληξαν με goal/goal

*7/10 παιχνίδια τελευταία είχαν under 2.5

*Δέχεται γκολ σε 10/18 ματς εντός έδρας

ΠΟΝΦΕΡΑΔΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας με σκορ 1-4 από την Ανδόρα, για το πρωτάθλημα. Μόλις στο 5’ ο Μολίνα σκόραρε για το 0-1, στο 28’ ο Μποβέρ έκανε το 0-2 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 69’ αποβλήθηκε ο Λασέρδα για τους γηπεδούχους, στο 78’ ο Μπακίς ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3. Στο 79’ ο Εσπιάου μείωσε σε 1-3, ενώ στο 88’ ο Κάρλος Μαρτίνεθ σκόραρε με πέναλτι για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Πονφεραδίνα υπέστη βαριά και οδυνηρή ήττα από την Ανδόρα (1-4) εντός έδρας και το εγχείρημα της παραμονής γίνεται πλέον σχεδόν, ακατόρθωτο. Δεύτερη ήττα για το συγκρότημα του Χουάνφραν στα τελευταία πέντε ματς, μετρά επίσης τρεις ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα. Μόλις μία νίκη σε δέκα αγωνιστικές η “Πόνφε”, είναι στο -9 από τη σωτηρία και απομένουν πέντε ματς για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος. “Οι αντίπαλοι θα παίξουν με τα συναισθήματά μας. Θα παλέψουμε ως το τέλος ως επαγγελματίες”, δήλωσε ο Ισπανός τεχνικός της Πονφεραδίνα. Δεν είναι διαθέσιμοι Πάρις Αδότ και Ντέρικ Λασέρδα διότι είναι τιμωρημένοι.