* G/G & over 2,5 τα 3 τελευταία μεταξύ τους.

* Στα 5 τελευταία δεν υπάρχει ισοπαλία.

* Προηγούμενη ομάδα του τεχνικού της Οβιέδο, Λουίς Μιγκέλ Καριόν η Καρταχένα, εργάστηκε εκεί μέχρι τον περασμένο Ιούνιο.

ΟΒΙΕΔΟ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη με τη Σαραγόσα χωρίς γκολ εκτός. Στις καθυστερήσεις η αντίπαλος σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ.

Πολύ θετικό αποτέλεσμα ο βαθμός στη “Ρομαρέδα” και πανηγυρίστηκε κιόλας. Οι παίκτες του Καριόν ήταν σχεδόν απαρηγόρητοι όταν είδαν την μπάλα στην εστία τους, γιόρτασαν σαν γκολ την υπόδειξη του VAR για οφσάιντ. Κατανοητό φυσικά, αφού δούλεψαν σκληρά για το βαθμό, είχαν και ευκαιρίες στην αρχή της επανάληψης να “κλέψουν” κάτι παραπάνω.

Η μέση της βαθμολογίας είναι η μόνιμη θέση των Αστουριάνων αλλά αυτό δεν τους πειράζει καθόλου. Εκεί θέλουν να τερματίσουν, προς το παρόν απολαμβάνουν το θετικό σερί των επτά παιχνιδιών χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα, οκτώ μαζί με του κυπέλλου.

“Αυτό που μου αρέσει στην ομάδα μου είναι ότι πάντα παίζει για τη νίκη, ασχέτως αν τα καταφέρνει ή όχι. Αυτή είναι η νοοτροπία που θέλω να βλέπω και οι παίκτες μου το έχουν αντιληφθεί και την έχουν υιοθετήσει πλήρως” δήλωσε ο Καριόν στην τελευταία συνέντευξη τύπου.

Έξω ο δεξιός μπακ Λουένγκο, αμφίβολος ο βετεράνος χαφ Σάντι Καθόρλα. Επιστρέφει ο χαφ Λουίσμι Σάντσεθ.

Οβιέδο Στατιστικά

* Στα 6 τελευταία στο πρωτάθλημα μετράει 5 N/G & under 2,5.

* Τρέχει σερί με 3 νίκες χωρίς παθητικό εντός.

ΚΑΡΤΑΧΕΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εχασε από τη Λεγανές εντός 0-3 με τρία γκολ στην επανάληψη από Μιγκέλ ντε λα Φουέντε (50’, 61’) και Ράβα (69’)

Ενδεχομένως να την αδικεί λίγο το σκορ, αφού χρειάστηκε να δεχτεί το πρώτο γκολ για να φανεί η διαφορά επιπέδου με τη Λεγανές. Ο τρόπος που αντιδρά στο 0-1 όμως, τα λέει όλα όσον αφορά την αυτοπεποίθηση που υπάρχει στις τάξεις της. Ή πιο σωστά που δεν υπάρχει, ειδικά αν βρεθεί πίσω στο σκορ.

Σταθερά τελευταία στη βαθμολογία, αρχίζει να χάνει και επαφή με τις πιο πάνω ομάδες, ακόμα και της ζώνης. Τα συγκεκριμένα νούμερα που παραμένουν τραγικά ακόμα και μετά την έλευση Καλέρο, προβληματίζουν πολύ έντονα και δημιουργούν και συνθήκες πίεσης και στον κόουτς. Προς το παρόν πάντως θέμα αντικατάστασής του, δεν έχει τεθεί, δημοσίως τουλάχιστον.

Για άλλη μια φορά έβγαλε παράπονο ο Καλέρο. “Οι αριθμοί μας είναι τρομακτικά κακοί αλλά δεν είμαστε τόσο κακή ομάδα για να βρισκόμαστε σε αυτήν την κατάσταση” ανέφερε. Η εικόνα της ομάδας του, πράγματι αυτό δείχνει, όταν όμως φτάνει στο κομμάτι “αποτέλεσμα”΄, εκεί είναι με διαφορά η χειρότερη στην κατηγορία, ειδικά από τη μέση και πίσω.

Τραυματίες ο αριστερός μπακ Σολά και ο φορ Αϊγιόν, επιστρέφει ο σημαντικός χαφ Χέφελ.