* 33η αγωνιστική.

* Εκτός από τη φετινή σεζόν, εντός της τελευταίας δεκαετίας συναντήθηκαν άλλη μία, την περσινή. Η Βιγιαρεάλ Β’ επικράτησε εντός με 2-1 και εκτός με 1-0.

* Πρώτος γύρος: Βιγιαρεάλ Β’-Οβιέδο 1-1 (22/12).

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΟΒΙΕΔΟ

Προηγούμενο ματς: Ήττα από την Αλκορκόν με 1-0 εκτός, από το γκολ του Μοσκέρα στο 78’. Στο πρώτο ημίχρονο της ακυρώθηκε γκολ μέσω VAR, για οφσάιντ.

Αυτή τη φορά δεν κατάφερε να γλιτώσει την ήττα σε ένα παιχνίδι στο οποίο θεωρητικά μπορούσε ακόμα και να το κερδίσει. Για εκατοστά ακυρώθηκε το γκολ της στο πρώτο μέρος, είχε κι άλλες καλές στιγμές να πετύχει ένα γκολ. Μετά το 1-0 έχασε πάλι ευκαιρίες, δεν ήταν στη μέρα τους οι επιθετικοί της.

Υποχώρησε κι άλλο στη βαθμολογία αλλά συνεχίζει να έχει απόσταση κάτω της μιας νίκης από την πρώτη εξάδα που οδηγεί στα πλέι οφ. Είναι ξεκάθαρο πως πλέον ο στόχος είναι αυτός, από τη στιγμή που δεν τίθεται θέμα παραμονής πια, θα στηριχτεί στην έδρα της για να τα καταφέρει και ειδικά σε τέτοια παιχνίδια πρέπει να κερδίζει, αν θέλει να έχει τύχη.

“Το κλειδί για τη νίκη επί της Βιγιαρεάλ Β’ είναι να δώσουμε το 100% μας από το πρώτο λεπτό ως το τελευταίο και να επιβάλουμε το στυλ παιχνιδιού που εμείς θέλουμε. Πολλές φορές αυτά τα θεωρητικά εύκολα παιχνίδια είναι που κρύβουν τις μεγαλύτερες δυσκολίες” τόνισε ο κόουτς Καριόν, με προειδοποιητική διάθεση, και προς τους παίκτες του.

Επιστρέφει ο βασικός στόπερ Λουένγκο, χάνει με τραυματισμό τον φορ Μπόρχα Μπαστόν.

Οβιέδο Στατιστικά

* Στα 5 τελευταία δέχτηκε τουλάχιστον από 1 γκολ, στα 4 από αυτά το δέχτηκε και πρώτη.

* Αήττητη στα 13 τελευταία εντός, κέρδισε τα 9.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ Β’

Προηγούμενο ματς: Ήττα από τη Λεγανές εντός με 1-2 με ανατροπή. Προηγήθηκε με τον Φορές μόλις στο 8’, δέχτηκε ανατροπή από δύο γκολ στο τέλος από Σέρχιο Γκονθάλεθ (83’) και Σάενθ (85’).

Νέα αποτυχία σε ένα παιχνίδι που είχε μεγάλο βαθμό δυσκολίας, αλλά περίμενε έστω έναν βαθμό από τη στιγμή που αγωνιζόταν εντός. Προηγήθηκε κιόλας, κρατούσε το προβάδισμα για περίπου 80 λεπτά κι όμως τελικά δεν πήρε απολύτως τίποτα, εξ αιτίας ενός καταστροφικού τριλέπτου στην εκπνοή.

Στον πάτο της βαθμολογίας πλέον, χρειάζεται απεγνωσμένα βαθμούς, πρωτίστως για να μην μείνει πολύ πίσω. Το επιπλέον αποθαρρυντικό είναι ότι εκτός έδρας δεν τα πηγαίνει καλά, δεν σκοράρει και δέχεται σχεδόν μονίμως γκολ.

Δεν μπορεί να κρύψει την απογοήτευσή του ο κόουτς Άλβαρεθ, βλέπει την ομάδα του σε μειονεκτική θέση έναντι όλων των υπολοίπων. “Βρίσκουμε απέναντι συνεχώς ομάδες που βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση, αυτή είναι η ρουτίνα μας πια… Δουλεύουμε για να γίνουμε καλύτεροι, ελπίζουμε πως αυτό θα μας προσφέρει κάτι, είναι δύσκολο το έργο μας αλλά είμαστε αποφασισμένοι να δώσουμε τη μάχη για την παραμονή ως το τέλος” σημείωσε ο κόουτς.

Νέα σημαντική απώλεια ο στόπερ Λέκοβιτς, επιστρέφουν ο μπακ Ινίγκεθ και ο χαφ Κάρλος Αδριάνο Γκαρθία.