* 25η Αγωνιστική

* Μετρούν 6/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

* Η Αλμερία δεν έχει ηττηθεί από την Οβιέδο για 5 παιχνίδια (3-2-0)

* Α’ Γύρος: Αλμερία – Οβιέδο 2-1

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΟΒΙΕΔΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Κάκιστη εμφάνιση και βαριά ήττα για την Οβιέδο την προηγούμενη Παρασκευή στην Τενερίφη, μπήκε νωχελικά στο παιχνίδι, έχανε ήδη 2-0 στο πρώτο τέταρτο, δεν κατάφερε να μπει ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα και το σκορ μεγάλωσε στο τελευταίο 10λεπτο.

Είχε προηγηθεί το εντός έδρας 1-1 με τη φορμαρισμένη Έιμπαρ, σε ματς που ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο μέρος όταν και προηγήθηκε, αλλά γύρισε πίσω στο τέλος και το πλήρωσε με την ισοφάριση στο 87’.

Βρίσκεται σταθερά στα μεσαία στρώματα της κατηγορίας με 33 πόντους, στο -5 από τα playoffs ανόδου και το +10 από την επικίνδυνη ζώνη. Μόλις μία ήττα έχει υποστεί εντός έδρας (5-6-1), στις 21 Οκτωβρίου από την Μπούργος.

Προηγούμενο ματς: Υπέστη ήττα με σκορ 4-0 εκτός έδρας, από την Τενερίφη, για το πρωτάθλημα. Μόλις στο 6’ ο Μογέχο σκόραρε για το 1-0 και στο 14’ ο Ελάντι έκανε το 2-0 του ημιχρόνου. Στο 79’ ο Μίτσελ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και στο 88’ ο Χαμέλι σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΒΙΕΔΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* 3/5 ματς με N/G (δες το στη stoiximan)

* 3/5 αναμετρήσεις έληξαν με under 2.5

* Δέχεται γκολ σε 7/12 ματς εντός έδρας

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΑΛΜΕΡΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Με πολύ άσχημο τρόπο έχει μπει το 2022 για την Αλμερία, πήρε μόλις έναν πόντο στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος και μοιραία έπεσε από την κορυφή.

Τη Δευτέρα αιφνιδιάστηκε στο ματς κορυφής με την Έιμπαρ, ήταν φλύαρη στην κατοχή της μετά το 0-1, “χτυπήθηκε” στην κόντρα για το 0-2 στο τέλος.

Ακόμη πιο φλύαρη και αναποτελεσματική ήταν στις 19 του μηνός στην έδρα της Λούγκο, όπου δέχθηκε και πάλι γκολ στο πρώτο 10λεπτο και ήταν στο 2-0 πίσω από το 23’. Παρά την πρόσφατη ήττα παραμένει η καλύτερη εκτός έδρας ομάδα της κατηγορίας με ρεκόρ 6-2-4 και 19 γκολ σε 12 εξόδους.

Επέστρεψε από το Κόπα Άφρικα ο φορ Σαντίκ, θα είναι διαθέσιμος, πιθανότατα από τον πάγκο.

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την ήττα με σκορ 0-2 εντός έδρας, από την Έιμπαρ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 9’ ο Εξπόσιτο σκόραρε για το 0-1 των φιλοξενούμενων που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 81’ ο Κίκε Γκονθάλεθ πέτυχε δεύτερο τέρμα και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.