*28η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Χόλσταϊν Κίελ – Νυρεμβέργη 0-2

*Over 2,5 στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (3-3 εκτός) με τη Χέρτα. Οι Ουζούν (14′) και Σλάιμερ (33′) έκαναν το 2-0 για τους φιλοξενούμενους, μείωσε ο Βίνκλερ στο 44′. Ο Ουζούν έκανε το 3-1 με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ταμπάκοβιτς (54′, 56′ πεν.).

Εξαιρετική εμφάνιση από τη Νυρεμβέργη στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με τη Χέρτα στην πρωτεύουσα, έριξε ρυθμούς στο δεύτερο καταφέρνοντας, ωστόσο, να αποσπάσει την ισοπαλία. Δύο γκολ πέτυχε ο Ουζούν φτάνοντας τα 15 σε 24 συμμετοχές στο πρωτάθλημα.

Το συγκρότημα του Φιέλ διατηρήθηκε στη 10η θέση και σε απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη. Στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές έχει απολογισμό 2-2-1: Δέχτηκε γκολ σε τέσσερις και σκόραρε σε ισάριθμες. Η Νυρεμβέργη προηγήθηκε στις 8/11 τελευταίες αναμετρήσεις με τη Χόλσταϊν Κίελ στη 2. Μπουντεσλίγκα, ωστόσο πανηγύρισε μόλις τρεις νίκες.

ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 3,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

ΧΟΛΣΤΑΪΝ ΚΙΕΛ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-0) της Χάνσα Ρόστοκ. Σκόραραν οι Σκρζίμπσκι (3′) και Χόλτμπι (57′).

Το 3Χ3 κρατώντας μηδέν παθητικό έκανε η Χόλσταϊν Κίελ την προηγούμενη βδομάδα, προσπερνώντας το εμπόδιο της προτελευταίας Χάνσα Ρόστοκ. Μπορεί να μην έφτασε στα… κόκκινα, έκανε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησε και διατηρήθηκε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στις δέκα τελευταίες εκτός έδρας αγωνιστικές οι “πελαργοί” ηττήθηκαν μόνο από την Γκρόιτερ Φιρτ (2-1) στις 28 Ιανουαρίου (έξι νίκες, τρεις ισοπαλίες). Την προηγούμενη σεζόν άλωσαν την έδρα της Νυρεμβέργης (3-2) στις 9 Οκτωβρίου 2022.