* 7η αγωνιστική

* Σημειώθηκε over 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Μπόχουμ για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε goal-goal στα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια της Νυρεμβέργης με αντίπαλο την Μπόχουμ σε όλες τις διοργανώσεις.

ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε η Νυρεμβέργη στο πρωτάθλημα μετά από τρεις αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε μία ισοπαλία και δύο ήττες. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Κόλνερ διέσυρε εκτός έδρας με το εμφατικό 6-1 της Ντούισμπουργκ. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ πιο δυνατά την αναμέτρηση, σκοράροντας με τον Ισάκ (10’, 25’). Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 51’ ο Λόουεν ανέβασε ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ, προτού ο Ισάκ σημειώσει χατ τρικ στο 74’.

Δύο λεπτά αργότερα ο Λόουεν έκανε το 5-0. Στο 82’ ο Στόπελκαμπ ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι για τους γηπεδούχους. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 89’ ο Τέουσερτ. «Θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε την ώθηση που πήραμε από τη σπουδαία νίκη επί της Ντούισμπουργκ και να σκαρφαλώσουμε ακόμα περισσότερο στο βαθμολογικό πίνακα», υπογράμμισε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Νυρεμβέργης, Μίκαελ Κόλνερ, ενώ συνέχισε λέγοντας:

«Η Μπόχουμ έχει μία εξαιρετική ομάδα, είναι πολύ δυνατή. Συχνά αλλάζει σχηματισμούς, αυτό κάνει δύσκολη την προετοιμασία των αντιπάλων της. Περιμένω μία αμφίρροπη αναμέτρηση». Η τελευταία εντός έδρας νίκη της Νυρεμβέργης επί της Μπόχουμ χρονολογείται στις 7 Μαΐου του 2005 (2-1).

Προηγούμενο ματς: Πανηγυρική εκτός έδρας νίκη με 6-1 σημείωσε η Νυρεμβέργη επί της Ντούισμπουργκ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα πέντε από τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Νυρεμβέργης με αντίπαλο την Μπόχουμ σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Bet365)

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας (Κλικ Εδώ)

ΜΠΟΧΟΥΜ

Αφού κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Ντιναμό Δρέσδης (3-2 εντός έδρας) και Ντάρμσταντ (2-1 εκτός έδρας) η Μπόχουμ επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα, γνωρίζοντας την ήττα από τη Χαϊντενχάιμ (2-1 εντός έδρας) την Κυριακή. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 13’ με τον Κρούζε, μετά από ασίστ του Στόγκερ. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε τρία λεπτά αργότερα με τον Γκλάτζελ.

Την ανατροπή των δεδομένων και παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Βίτεκ στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 73’. Πέρα από τους μακροχρόνια τραυματίες Ρίμαν, Έισφελντ και Μπαντόφσκι, οι οποίοι ναι μεν επέστρεψαν στο κανονικό πρόγραμμα προπόνησης, ωστόσο δεν βρίσκονται στο επιθυμητό επίπεδο φυσικής κατάσταση, δεν αποκλείεται να απουσιάσει από την αποψινή μάχη και ο Χούγκλαντ.

«Γύρισε τον αστράγαλό του στην προπόνηση, θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε την κατάστασή του», υπογράμμισε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Μπόχουμ, Ισμαίλ Αταλάν, ενώ συνέχισε λέγοντας: «Πάντα σκεφτόμαστε τις αλλαγές, θέλουμε να δούμε τι μπορούμε να βελτιώσουμε στην ομάδα μας. Η Νυρεμβέργη είναι κάτι σαν ομάδα ίνδαλμα για εμάς. Περιμένω μία πολύ δυνατή αντίπαλο».

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 2-1 γνώρισε η Μπόχουμ από τη Χαϊντενχάιμ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Μπόχουμ παραμένει αήττητη στα δέκα τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο τη Νυρεμβέργη σε όλες τις διοργανώσεις.