*27η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Καρλσρούη – Νυρεμβέργη 3-0

*Over 2,5 στα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (1-0) από την Στουτγκάρδη. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Μιγιό στο 83′.

Η Νυρεμβέργη παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών στην αναμέτρηση με την Στουτγκάρδη γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα (1-0) και, παράλληλα, τον αποκλεισμό από τα προημιτελικά του Κυπέλλου μεσοβδόμαδα. Δημιούργησε μόλις μία ευκαιρία στον στόχο, την ώρα που ο τερματοφύλακας Γένσεν κατέγραψε συνολικά εννέα αποκρούσεις!

Πλέον στρέφει εξ ολοκλήρου το ενδιαφέρον στη μάχη για αποφυγή του υποβιβασμού, την προηγούμενη βδομάδα ηττήθηκε εντός έδρα από την Ντάρμσταντ και βρίσκεται στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη. Η Νυρεμβέργη διατηρείται αήττητη στις έντεκα τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις με την Καρλσρούη στη δεύτερη κατηγορία (6-5-0). “Πρέπει να διαχειριστούμε ψυχολογικά τον αποκλεισμό από το Κύπελλο”, είπε ο προπονητής Χέκινγκ.

ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 7/10 τελευταία παιχνίδια της.

ΚΑΡΛΣΡΟΥΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Μπραουνσβάιγκ. Μόλις στο 3′ ο Λάουερμπαχ έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους, απάντησε ο Γένσεν στο 68′. Ένα λεπτό αργότερα αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας της Μπραουνσβάιγκ.

Μετά τη βαρύτατη ήττα που γνώρισε στην έδρα της Χάιντενχαϊμ (5-2), η Καρλσρούη πέταξε δύο βαθμούς με αντίπαλο την Μπραουνσβάιγκ στο “Wildparkstadion” (1-1) την προηγούμενη βδομάδα. Μαγική εικόνα το τελικό αποτέλεσμα αν αναλογιστούμε πως δημιούργησε 19 ευκαιρίες αναγκάζοντας σε πέντε αποκρούσεις τον αντίπαλο τερματοφύλακα, έχοντας παράλληλα κατοχή μπάλας 77%!

Έπαιξε μονότερμα στο δεύτερο ημίχρονο μη καταφέρνοντας να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο 69′. Η Καρλσρούη προέρχεται από δύο “καθαρές” νίκες επί της Νυρεμβέργης (4-1 και 3-0 εντός). “Η Νυρεμβέργη πρόκειται για μία άκρως απαιτητική αντίπαλο”, ανέφερε ο προπονητής Άινερ.