Δείτε αναλυτικά τα σημερινά παιχνίδια στο κουπόνι.

* Δεύτερη αναμέτρηση των πλέι οφ της Μπουντεσλίγκα. Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης παλεύει για την παραμονή, ενώ η Νυρεμβέργη για την άνοδό της σε αυτή. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Εφόσον επαναληφθεί το σκορ της πρώτης αναμέτρησης ακολουθεί παράταση και – αν χρειαστεί – πέναλτι.

* Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Νυρεμβέργης σε όλες τις διοργανώσεις.

* Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Άιντραχτ Φρανκφούρτης σε όλες τις διοργανώσεις.

* Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης πανηγύρισε μόλις μία νίκη στα 12 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ

Τον πρώτο λόγο για άνοδο στα μεγάλα ποδοσφαιρικά σαλόνια της χώρας έχει η Νυρεμβέργη, μετά το ισόπαλο αποτέλεσμα (1-1) στην έδρα της Άιντραχτ Φρανκφούρτης την Πέμπτη (19/5). Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με το αυτογκόλ του Ρους δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε είκοσι λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου με τον Γκατσίνοβιτς, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

Σάλο προκάλεσε μετά το τέλος της αναμέτρησης η δήλωση του τερματοφύλακα της Νυρεμβέργης, Ράφαελ Σάφερ, ο οποίος αναφερόμενος στον Μάρκο Ρους της Άιντραχτ Φρανκφούρτης, ο οποίος την Τετάρτη (18/5) διαγνώστηκε με όγκο, είπε: «Αν κάποιος είναι άρρωστος, δεν πρέπει να παίζει. Όλο αυτό που έγινε σήμερα ήταν κάπως κωμικό». Αφού κατάλαβε το λάθος του ζήτησε δημόσια συγγνώμη λέγοντας: «Λυπάμαι πολύ που είπα κάτι τέτοιο. Ήταν χαζό εκ μέρους μου. Ζήτησα αμέσως συγγνώμη στον ίδιο και φάνηκε να την δέχεται».

Από την πλευρά του ο προπονητής της Νυρεμβέργης, Ρενέ Βέιλερ, υπογράμμισε: «Το ισόπαλο αποτέλεσμα είναι ένα καλό σημείο εκκίνησης για εμάς. Τα πάντα είναι ανοιχτά στη δεύτερη αναμέτρηση στην έδρα μας. Θα δώσουμε έναν μεγάλο τελικό. Είμαστε περήφανοι για τους οπαδούς μας. Ελπίζουμε να μας υποστηρίξουν ξανά». Στις επτά τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Νυρεμβέργη στο πρωτάθλημα γνώρισε μόλις μία ήττα. Στις υπόλοιπες σημείωσε πέντε νίκες και μία ισοπαλία. Στις έξι σημειώθηκε goal-goal, ενώ στις πέντε σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ.

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Νυρεμβέργη στην πρώτη αναμέτρησή τους στην έδρα της πρώτης (1-1), στο πλαίσιο των πλέι οφ ανόδου στα μεγάλα ποδοσφαιρικά σαλόνια της χώρας.

Στατιστικό: Η Νυρεμβέργη παραμένει αήττητη στα τρία τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

Στοιχημάτισε τώρα στο Νυρεμβέργη – Άιντραχτ Φρανκφούρτης

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ

Εξαιρετικά βαρύ είναι το κλίμα που επικρατεί στο στρατόπεδο της Άιντραχτ Φρανκφούρτης από την είδηση πως ο αρχηγός της, Μάρκο Ρους, διαγνώστηκε με όγκο μετά από έλεγχο ντόπινγκ μία μέρα πριν την πρώτη αναμέτρηση για τα πλέι οφ παραμονής κόντρα στη Νυρεμβέργη. Σαν να μην έφτανε αυτό ο 30χρονος αμυντικός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ σε αυτή, στέλνοντας άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου!

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε είκοσι λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου με τον Γκατσίνοβιτς, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Μετά και το ισόπαλο αποτέλεσμα 1-1 οι «αετοί» θα κυνηγήσουν το γκολ απόψε στην έδρα της Νυρεμβέργης, αν θέλουν να ελπίζουν σε παραμονή του στα μεγάλα ποδοσφαιρικά σαλόνια της χώρας. Μόλις μία νίκη κατάφεραν να πανηγυρίσουν στις 12 τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν σε όλες τις διοργανώσεις, αυτή με αντίπαλο την Ντάρμσταντ (2-1) στις 30 Απριλίου.

Στις υπόλοιπες σημείωσαν δύο ισοπαλίες και εννέα ήττες. Στις οχτώ από αυτές δεν κατάφεραν να σκοράρουν, ενώ στις έξι σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. «Το αποτέλεσμα δεν είναι τόσο αρνητικό όσο νομίζουν οι περισσότεροι. Θα πρέπει να σκοράρουμε στην έδρα της Νυρεμβέργης. Αν το καταφέρουμε αυτό θα περιμένουμε να δούμε την αντίδραση της αντιπάλου μας. Πρέπει να παραμείνουμε συγκεντρωμένοι», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Άιντραχτ Φρανκφούρτης, Νίκο Κόβατς.

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Νυρεμβέργη στην πρώτη αναμέτρησή τους στην έδρα της πρώτης (1-1), στο πλαίσιο των πλέι οφ παραμονής στα μεγάλα ποδοσφαιρικά σαλόνια της χώρας.

Στατιστικό: Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης γνώρισε μόλις μία ήττα στα πέντε τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.