23η Αγωνιστική

* Goal/Goal τα 7/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Ντρόχεντα στα 6 τελευταία μεταξύ τους (2-4-0).

ΝΤΡΟΧΕΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Κορκ Σίτι. Ο Φόλεϊ (67’) άνοιξε το σκορ για την Ντρόχεντα και ο Γουίτμαρς (81’) ισοφάρισε για την Κορκ.

Όρθια στο Κορκ η Ντρόχεντα, θετικό το πρόσημο από το νότιο ταξίδι για το “εξάποντο” παραμονής της περασμένης Παρασκευής, αφου διατηρήθηκε στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη.

Βάσει εμφάνισης όμως μαλλον έφυγε ανικανοποίητη από το γήπεδο. Μπήκε ζωηρά στο παιχνίδι, η Κορκ ισορρόπησε μετά το 20λεπτο, αλλά δίχως ιδιαίτερες ευκαιρίες. Καλύτερη στο πρώτο μισό της επανάληψης η Ντρόχεντα, αξιοποίησε κλέψιμο ψηλά για το προβάδισμα. Έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στη μοναδική τους τελική προσπάθεια μετά την ανάπαυλα! Με μεγάλη χαμένη ευκαιρία της Ντρόχεντα έκλεισε το παιχνίδι.

ΝΤΡΟΧΕΝΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Ντάνταλκ. Ο Άνσλεϊ άνοιξε το σκορ στο 74’ και ο Χόμπαν το διαμόρφωσε τρία λεπτά αργότερα.

Το αήττητο σερί (4-1-0) των πρωταθλητών και πρωτοπόρων έπαυσε την περασμένη Παρασκευή στο Ντάνταλκ, όπου η εμφάνισή τους ήταν πολύ πιο κάτω από τα φετινά τους στάνταρ.

Ναι μεν είχαν την κατοχή (57%), αλλά καθαρή ευκαιρία δεν κατέγραψαν σε όλο το ματς. Η Ντάνταλκ φάνηκε να το θέλει περισσότερο το παιχνίδι, είχε υψηλότερη ένταση στις ενέργειές της. Η άμυνα της Σάμροκ πληγώθηκε με αιφνίδια μετάβαση και τελικό αποδέκτη τον αντίπαλο στόπερ και πριν προλάβει να συνέλθει δέχθηκε το δεύτερο γκολ με κεφαλιά σε στατική φάση.

Στο Δουβλίνο προέρχεται από τρεις διαδοχικές νίκες με μηδενικό παθητικό, ενώ τα 27 γκολ που έχει πετύχει σε 12 αναμετρήσεις στην έδρα της είναι η καλύτερη επίδοση της λίγκας.

Την Τρίτη υποδέχεται την Μπρέινταμπλικ για τον 1ο προκριματικό του Champions League.