*Τρίτη αγωνιστική για τη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

*Δεν είναι η φυσική έδρα της Ντουντελάνζ.

*2/2 νίκες κόντρα σε ομάδες του Λουξεμβούργου έχει ο Ολυμπιακός, με επιμέρους σκορ 6-0.

*Δέχτηκε γκολ στα τελευταία 6/7 εκτός έδρας ματς στο Γιουρόπα Λιγκ ο Ολυμπιακός.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΝΤΟΥΝΤΕΛΑΝΖ

Το παλεύει αξιοπρεπώς η Ντουντελάνζ στον όμιλο, όπου και μόνο η συμμετοχή αποτελεί μια επιτυχία τεραστίων διαστάσεων. Πρόκειται, άλλωστε, για την πρώτη ομάδα απ’ το Λουξεμβούργο που αγωνίζεται σε ομίλους διοργάνωσης της UEFA. Ήταν δεδομένο ότι θα είχε εξαιρετικά δύσκολο έργο σε οποιονδήποτε όμιλο, πόσο μάλλον σε όμιλο με Μίλαν, Μπέτις και Ολυμπιακό, τρεις ομάδες με παράδοση, δυναμική και ιστορία στην Ευρώπη. Υποδέχτηκε τη Μίλαν στην πρεμιέρα και μπορεί να πει κανείς ότι ανταποκρίθηκε πλήρως στις απαιτήσεις, έστω κι αν τελικά ηττήθηκε.

Συνέχισε με την εκτός έδρας ήττα 3-0 απ’ την Μπέτις, σε ματς όπου άντεξε στο πρώτο μέρος, αλλά δέχτηκε τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο για το τελικό 3-0 (απ’ το 80’ και έπειτα τα δύο γκολ). Αυτές οι δύο ευρωπαϊκές ήττες είναι οι μοναδικές της Ντουντελάνζ στα τελευταία 9 ματς σε όλες τις διοργανώσεις, επέστρεψε απ’ τη διακοπή με το εμφατικό εντός έδρας 4-1 επί της Προγκρές. Μετράει ρεκόρ 5-1-2 στο πρωτάθλημα Λουξεμβούργου και καταλαμβάνει την 4η θέση με 16 πόντους, στο -3 απ’ την κορυφή. Διαθέτει γρήγορους παίκτες απ’ τη μέση και μπροστά (Τουρπέλ, Σινάνι και Στολτς), είναι σίγουρο ότι μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στους ερυθρόλευκους.

«Πιθανόν να είναι το πιο δύσκολο παιχνίδι μας, διότι όλοι πιστεύουν πως μπορούμε να πάρουμε αποτέλεσμα απέναντι στον Ολυμπιακό. Το ότι χάσαμε όμως μόνο με 0-1 από τη Μίλαν δεν σημαίνει πως θα είναι τόσο απλά τα πράγματα», είπε ο κόουτς Τοπμέλερ, ενώ ο μέσος Τζορντάνοφ πρόσθεσε: «Ελπίζουμε πως θα σκοράρουμε το πρώτο μας γκολ στο Γιουρόπα Λιγκ και πως θα κερδίσουμε τουλάχιστον έναν βαθμό».

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 4-1 κόντρα στην Προγκρές.

Στατιστικό: Σκόραρε στα 4/5 φετινά ευρωπαϊκά ματς η Ντουντελάνζ (δες το στον Stoiximan).

Το Ντουντελάνζ – Ολυμπιακός παίζει στον Stoiximan

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Καζάνι που βράζει θυμίζει ο Ολυμπιακός τις τελευταίες ημέρες και πιο συγκεκριμένα, μετά την ήττα απ’ τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο. Για ακόμη μια φορά, οι ερυθρόλευκοι υπερτέρησαν του αντιπάλου από άποψη τελικών προσπαθειών, είχαν κλασικές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, όμως αποδείχτηκε ξανά ότι έχουν τρομερό πρόβλημα στην εκτέλεση. Δεν μπορεί να βάλει την μπάλα στα δίχτυα η ομάδα του Μαρτίνς, η οποία ήταν κάκιστη στο πρώτο ημίχρονο με τον ΟΦΗ, βρέθηκε δίκαια πίσω στο σκορ, όμως στο δεύτερο μέρος ήταν κυρίαρχη και άξιζε σίγουρα κάτι παραπάνω.

«Το αποτέλεσμα δεν έχει να κάνει με την απόδοση του ΟΦΗ, αλλά με τον κακό Ολυμπιακό. Εμείς δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε. Δεν έχει καμία σχέση με τον ΟΦΗ αυτό που έγινε», είπε ο Πορτογάλος κόουτς, που έκανε δριμεία κριτική στους παίκτες του την επόμενη ημέρα στην προπόνηση: «Λάθη κάνουμε όλοι. Εγώ κατάλαβα το δικό μου λάθος. Νόμιζα ότι είχα να κάνω μόνο με επαγγελματίες, αλλά η εικόνα μας στο πρώτο ημίχρονο δεν ταιριάζει με επαγγελματίες». Ο Μαρτίνς αποφάσισε άπαντες να παραμείνουν εσώκλειστοι στις εγκαταστάσεις του Ρέντη μετά την επιστροφή απ’ το Ηράκλειο, θεωρεί ότι αυτό το μέτρο θα αλλάξει το κλίμα που έχει διαμορφωθεί.

Ήταν η τρίτη ήττα των τελευταίων τεσσάρων αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις για τον Ολυμπιακό, στις δύο εξ αυτών δε σκόραρε, έμεινε στους 13 πόντους και είναι πλέον στο -6 απ’ την κορυφή. Οφείλει να κάνει δύο πειστικές εμφανίσεις με Ντουντελάνζ και Απόλλωνα Σμύρνης, προκειμένου να αλλάξει την κατάσταση, αυτά τα αποτελέσματα χρειάζεται και ο Μαρτίνς προκειμένου να αισθανθεί πιο άνετα. Θα κάνει τουλάχιστον 8 αλλαγές στην ενδεκάδα απόψε ο Πορτογάλος, που μ’ αυτόν τον τρόπο θέλει να «τιμωρήσει» τους παίκτες που δεν ανταποκρίθηκαν στο Ηράκλειο. «Σε όλη τη χρονιά έχουμε αποδείξει ότι μπορούμε να παίξουμε καλά παιχνίδια. Πάντα μετά τις Εθνικές ομάδες είναι δύσκολο να επιστρέψουν οι παίκτες στην προηγούμενη εικόνα που είχαν. Μετά την επιστροφή των διεθνών είναι δύσκολο να βρούμε τις ισορροπίες», κατέληξε ο Μαρτίνς.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 κόντρα στον ΟΦΗ.

Στατιστικό: Έρχεται από 6/7 Under 2.5 ανεξαρτήτως έδρας