*28η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: Βερλ – Ντουίσμπουργκ 1-0

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*Μόλις μία νίκη έχει η Ντουίσμπουργκ στα πέντε τελευταία παιχνίδια της απέναντι στην Βερλ (1-2-2).

ΝΤΟΥΙΣΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Δεν τα κατάφερε στην Δρέσδη και έχασε από την τοπική Ντιναμό με 2-0 την περασμένη αγωνιστική. Μπήκε δυνατά και θα μπορούσε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα αλλά στάθηκα άτυχη στην τελική προσπάθεια, το πρώτο ημίχρονο γενικότερα κύλησε χωρίς μεγάλες στιγμές. Στην επανάληψη, δέχτηκε ισχυρή πίεση από την γηπεδούχο και το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με δύο γκολ στο 66′ και στο 76′ αντίστοιχα.

Έβαλε έτσι άδοξα τέλος στο μίνι αήττητο σερί των τριών αγώνων που έτρεχε μέχρι πρόσφατα. Δεν φαίνεται να κινδυνέψει, η σεζόν τείνει να ολοκληρωθεί χωρίς μεγάλες συγκινήσεις για την ομάδα του Ντουίσμπουργκ, που καλώς ή κακώς χαρακτηρίζεται από αστάθεια. Θα απουσιάσουν λόγω τραυματισμού οι Μίσελμπρινκ και Φέλτσερ.

Ντουίσμπουργκ Στατιστικά

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

Παίξε Νόμιμα στην Betsson (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΒΕΡΛ

Προηγούμενο ματς: ‘Εκανε αρχοντική εμφάνιση και κατάφερε να αποδράσει από την έδρα της Μέπεν με 1-3 την περασμένη αγωνιστική. Καθολική η υπεροχή της σε όλους τους τομείς, κατόρθωσε να πάρει τα ηνία του αγώνα από την αρχή και να επιβεβαιώσει την αγωνιστική της ανωτερότητα με τρία γκολ από το 22′ μέχρι το 61′. Παίζοντας μάλιστα και με παίκτη παραπάνω από το 57′ και μετά, χαλάρωσε και απλώς δέχτηκε το γκολ της μείωσης στο 87’.

Μπορεί να μην έχει ξεκάθαρο στόχο μέχρι την ολοκλήρωση της σεζόν, είναι ωστόσο μια ομάδα που παλεύει κάθε της παιχνίδι και παίζει πάντα για την νίκη. Αυτό πιστώνεται στον τεχνικό Κνίατ και στην νοοτροπία του. Εκτός ο Θίντε λόγω τραυματισμού, συμπλήρωσε κάρτες ο Στόκερ.