*Στον πρώτο γύρο: Χόφενχαϊμ – Ντόρτμουντ 1-3

*Στο Κύπελλο: Ντόρτμουντ – Χόφενχαϊμ 1-0

*NG στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Ντόρτμουντ κράτησε το μηδέν στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με την Αϊντχόφεν. Ο Μάλεν έκανε το 1-0 στο 24′. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με πέναλτι του Ντε Γιονγκ στο 56′.

Παρόμοιο το σκηνικό των δύο κολλητών ταξιδιών της Μπορούσια σε Bundesliga & Champions League, γλυκόπικρη η επίγευση αμφοτέρων. Προηγήθηκε, ισοφαρίστηκε και στο φινάλε τους ένιωσε ότι άξιζε κάτι παραπάνω.

Την Τρίτη στο Αϊντχόφεν το πρώτο ημίχρονο είχε γρήγορο ρυθμό και οι επικίνδυνες επιθέσεις διαδέχονταν η μία την άλλη. Πολλές οι προϋποθέσεις και για τις δύο ομάδες, λίγες όμως οι καθαρές ευκαιρίες, με τους Ολλανδούς να δείχνουν πιο απειλητικοί. Υψηλής δυσκολίας και με αρωγό την τύχη το τελείωμα του Μάλεν για το 0-1, με αυστηρό ως ανύπαρκτο πέναλτι ισοφάρισε η PSV. Ουδείς ρίσκαρε στο τελευταίο ημίωρο, άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για την ρεβάνς της 13ης Μαρτίου.

Όσον αφορά την Bundesliga, δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το γρήγορο προβάδισμά της στην έδρα της Βόλφσμπουργκ (1-1), πλήρωσε αδράνεια σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ για να ισοφαριστεί.

Στα αγωνιστικά νέα, ο βασικός κίπερ Κόμπελ τραυματίστηκε στην προθέρμανση του αγώνα στο Αϊντχόφεν και θα χάσει και το σημερινό ματς. Δεν προλαβαίνει ο Αλέ (φορ) που επέστρεψε με ενοχλήσεις από το Κύπελλο Εθνών Αφρικής, μακροχρόνια η απουσία του Νμετσά (μέσος). Επιστρέφει ο Αντεγέμι (εξτρέμ).

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (1-0) από την Ουνιόν Βερολίνου. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Άαρονσον στο 84′. Με δέκα ολοκλήρωσαν και οι δύο ομάδες λόγω αποβολών των Νσόκι (45+4′ Χόφενχαϊμ) και Φόλαντ (45+6′ Ουνιόν Βερολίνου).

Σε άσχημο “φεγγάρι” η Χοφενχάιμ, τα ευρωπαϊκά όνειρα έχουν θολώσει με το αρνητικό σερί στο ξεκίνημα του 2024. Το περασμένο Σάββατο απέτυχε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της για 17ο σερί ματς και παρέμεινε δίχως νίκη για 8ο παιχνίδι (0-4-4) της Bundesliga.

Μπήκε δυνατά στο ματς με την Ουνιόν, έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία (δοκάρι) στο 2ο λεπτό, απάντησαν οι Βερολινέζοι στα δοκάρια πριν το 20′. Η διακοπή διαμαρτυρίας των οπαδών της Ουνιόν έκοψε τον ρυθμό του αγώνα και στην επιστροφή υπήρξαν νεύρα που προκάλεσαν τις εκατέρωθεν αποβολές.

Κυριάρχησε εδαφικά (79% κατοχή) στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ματαράτσο, είχε τις στιγμές της να πάρει προβάδισμα, έλειψε η αποφασιστικότητα όμως στο τελευταίο τρίτο και σε μετάβαση δέχθηκε το καθοριστικό γκολ. Μπλόκαρε μετά το 0-1, περισσότερο κινδύνευσε με δεύτερο γκολ, παρά απείλησε με ισοφάριση.

Μακρινό παρελθόν το 5/5 των εκτός έδρας αγώνων της, στα 5 τελευταία ταξίδια πήρε μόλις έναν πόντο και δέχθηκε 2+ γκολ σε όλα.

Στα αγωνιστικά νέα, ο Ενσοκί (στόπερ) είναι τιμωρημένος και τραυματίες οι Πρέμελ (μέσος), Γιον (αρ. μπακ), Μπερίσα (φορ). Αμφίβολοι λογίζονται οι Γκρίλιτς (μέσος), Μπούλτερ (φορ).