*8ος όμιλος: Τότεναμ 10, Ρεάλ Μαδρίτης 7, Ντόρτμουντ 2, ΑΠΟΕΛ 2

*Η Ντόρτμουντ για να εξακολουθεί να ελπίζει σε πρόκριση θέλει νίκη και παράλληλα να μην κερδίσει η Ρεάλ τον ΑΠΟΕΛ στην Κύπρο.

*Η Τότεναμ προκρίθηκε κι εξασφαλίζει την πρωτιά με ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Στον πρώτο γύρο: Τότεναμ – Ντόρτμουντ 3-1 (4΄ Σον, 15΄, 60΄ Κέιν – 11΄ Γιαρμολένκο)

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

Ο κατήφορος της Ντόρτμουντ στο πρωτάθλημα δεν λέει να σταματήσει, αφού η ομάδα του Πίτερ Μποζ έχασε και από την Στουτγάρδη εκτός έδρας και με σκορ 2-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5΄ , όταν σε γύρισμα του Μπάρτρα, ο Μπούρκι δεν κατάφερε να σταματήσει την μπάλα και ο Ακολό προ κενής εστίας έγραψε το 1-0. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου η Ντόρτμουντ κέρδισε πέναλτι. Ο Σίρλε το εκτέλεσε με τον Ζίλερ όμως να αποκρούει. Λίγο μετά όμως, ο Φιλίπ με εξαιρετικό σουτ δεν άφησε περιθώρια στον γκολκίπερ της Στουτγάρδης και έκανε το 1-1. Στην επανάληψη όμως και πιο συγκεκριμένα στο 51΄ ήρθε το δεύτερο γκολ της Στουτγάρδης, με σκόρερ αυτή τη φορά τον Μπρεκάλο. Έτσι μετά από 12 αγωνιστικές έπεσε στην 5η θέση της βαθμολογίας και στο -9 από την κορυφή και την Μπάγερν.

Στον όμιλο είναι εξίσου απογοητευτική, αφού δεν έχει κατορθώσει να νικήσει μέχρι στιγμής, μετρώντας δύο ισοπαλίες και 2 ήττες. Έτσι, για να ελπίζει πλέον σε πρόκριση, χρειάζεται νίκη και παράλληλα να μην κερδίσει η Ρεάλ τον ΑΠΟΕΛ στην Κύπρο, έτσι ώστε να παίξει… τα ρέστα της στη Μαδρίτη, την τελευταία αγωνιστική. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο Πίτερ Μποζ δήλωσε πως ο Ομπαμεγιάνγκ επιστρέφει στην ενδεκάδα μετά το πειθαρχικό παράπτωμα που τον άφησε εκτός κόντρα στην Στουτγάρδη, ενώ ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αναμένεται να… σφίξει τα δόντια και να παίξει. Αντίθετα αμφίβολος δίνεται ο εξτρέμ Πούλισιτς.

Στατιστικό: Μετρά 6/7 over στα 7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 2-1 από την Στουτγάρδη, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος.

Το Ντόρτμουντ – Τότεναμ παίζει στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League (Κλικ Εδώ)

ΤΟΤΕΝΑΜ

Για ακόμη μια χρονιά δεν κατάφερε να σπάσει μια άσχημη παράδοση που την θέλει να μην κερδίζει εκτός έδρας την Άρσεναλ και ηττήθηκε με σκορ 2-0 από τους «κανονιέρηδες» στο «Έμιρεϊτς». Το παιχνίδι είχε τρομερό ρυθμό από το ξεκίνημα, με τις ευκαιρίες να διαδέχονται  η μία την άλλη. Όλα αυτά μέχρι το 36΄, όταν η Άρσεναλ κέρδισε φάουλ στον άξονα, ο Οζίλ το εκτέλεσε και ο Μουστάφι από οριακή θέση οφσάιντ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Μάλιστα πριν προλάβει να συνέλθει η Τότεναμ, στο 41΄ ο Λακαζέτ από δεξιά έφυγε οριακά, έκανε το γύρισμα και ο Σάντσες με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0. Παρά τις εκατέρωθεν ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος το σκορ δεν άλλαξε και η Τότεναμ έμεινε πλέον στο -11 από την κορυφή.

Απογοητευμένος από το αποτέλεσμα και έχοντας πολλά παράπονα από την διαιτησία, εμφανίστηκε με δηλώσεις του ο Μαουρίτσιο Ποκετίνο:  «Ήταν ένα ισορροπημένο παιχνίδι σε θέμα τελικών προσπαθειών, κατοχής της μπάλας. Είμαι απογοητευμένος γιατί η ομάδα μου κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια. Όλοι είδατε τι συνέβη και οι λεπτομέρειες που έκριναν το ματς ήταν εις βάρος μας. Είμαι περήφανος για τους ποδοσφαιριστές μου. Δεν χρειάζεται να πω κάτι. Έγινε ολοφάνερο ότι συνέβη. Το είδαν όλοι και από το γήπεδο και από την τηλεόραση. Δεν είναι εύκολο να το αποδεχθείς αφού χάσαμε το ματς. Πρέπει πλέον να συνεχίσουμε. Δεν υπάρχει φάουλ πριν το πρώτο γκολ, ενώ και το γκολ προέρχεται από θέση οφσάιντ. Ίσως να ήταν οφσάιντ και το δεύτερο. Όταν παίζεις κόντρα σε ομάδα του τοπ-6 οι λεπτομέρειες κρίνονται από εσένα, όμως μπορεί και ορισμένα πράγματα να γυρίσουν εις βάρος σου. Απέναντι στη Σουόνσι, πάλι με τον Ντιν διαιτητή, έγινε το ίδιο πράγμα. Ο Τζάκα έπρεπε να πάρει δεύτερη κίτρινη και αυτή είναι ακόμα μια λεπτομέρεια που ήταν εις βάρος μας και έκρινε πολλά».

Στον όμιλο η παρουσία της είναι εξαιρετική με 3 νίκες και 1 ισοπαλία και έχει την ευκαιρία να εξασφαλίσει την πρωτιά, αν φέρει ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα από τη Ρεάλ στην Κύπρο. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι ο Ποκετίνο σκέφτεται να παρατάξει την ομάδα του με αλλαγές, αφού πέρα από τη δεδομένη απουσία του στόπερ Αλντερβάιρελντ, ίσως μείνουν στον πάγκο βασικοί όπως ο Κέιν και ο Ντέλε Άλι.

Στατιστικό: Μετρά 5/6 over στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 2-0 από την Άρσεναλ, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Πρέμιερ.