*11η αγωνιστική

*Over 2,5 στα 12 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Ντόρτμουντ πανηγύρισε τη νίκη στα 10/12 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (μία ισοπαλία, μία ήττα).

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς, ωστόσο η Ντόρτμουντ ανέτρεψε τα δεδομένα στη Ρωσία επικρατώντας της Ζενίτ (2-1) μεσοβδόμαδα, πανηγυρίζοντας παράλληλα την πρόκριση ως πρώτη του ομίλου της στους “16” του Τσάμπιονς Λιγκ. Στο πρωτάθλημα υποχώρησε στην 4η θέση με 19 βαθμούς (-4 από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου) πανηγυρίζοντας μία νίκη σε τέσσερις αναμετρήσεις. Την προηγούμενη βδομάδα επέστρεψε με τον βαθμό από την έδρα της Άιντραχτ Φρανκφούρτης (1-1).

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν πριν τη συμπλήρωση δέκα λεπτών. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης, έφτασαν στην ισοφάριση και πίεσαν για την ανατροπή που δεν ήρθε ποτέ. “Η Στουτγκάρδη διαθέτει μία άκρως ποιοτική επιθετική γραμμή, είναι γρήγορη και παίζει ανοιχτά. Πρόκειται για μία καλά οργανωμένη αντίπαλο”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής Φαβρ. Αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή του Αζάρ, τραυματίστηκε ελαφρά στην Ρωσία, αλλά θα παίζει ο Χούμελς.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Ζενίτ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 16′ με τον Ντριουσί, μέσα σε δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν τα δεδομένα με Πίστσεκ (68′) και Βίτσελ (78′).

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ Στατιστικά

*GG στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Interwetten)

*2-3 γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten +21 (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Με τους τρεις βαθμούς επέστρεψε από την Βρέμη η Στουτγκάρδη, επικρατώντας με 2-1 της Βέρντερ την προηγούμενη βδομάδα. Έφτασε συνολικά τους 14 που την διατηρούν στο -2 από τις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν. Ισορροπημένη ήταν σε γενικές γραμμές η αναμέτρηση, με τους φιλοξενούμενους να αποδεικνύονται πιο συγκεντρωμένοι στην τελική προσπάθεια. Τα πέντε γκολ σε δέκα συμμετοχές έφτασε ο 21χρονος Κονγκολέζος επιθετικός, Σίλας Ουαμανγκιτούκα, αποτελώντας τον πρώτο σκόρερ της Στουτγκάρδης.

“Η Ντόρτμουντ επιτρέπει ελάχιστες ευκαιρίες στις αντιπάλους της”, υπογράμμισε ο προπονητής Ματαράτσο, ενώ συνέχισε λέγοντας: “Διαθέτει τεράστια ποιότητα στο ρόστερ και είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις”. Τιμωρημένος είναι ο Κάστρο, τη θέση του δεν αποκλείεται να πάρει ο Φέρστερ. Αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή των Ντιντάβι και Γκονζάλεζ, οι πιθανότητες να αγωνιστούν είναι με το μέρος τους.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Βέρντερ Βρέμης. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ουαμανγκιτούκα (30′ πεν.), προτού ο ίδιος ποδοσφαιριστής κάνει το 2-0 στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων. Λίγο αργότερα ο Σέλκε διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.