*7η αγωνιστική

*2-3 γκολ στα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Δεν σημειώθηκε ισοπαλία στα οχτώ τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (πέντε νίκες Ντόρτμουντ, τρεις Ουνιόν Βερολίνου).

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (0-0 εντός) με τη Μίλαν.

Άνοιξε λογαριασμό στον 6ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ η Ντόρτμουντ μεσοβδόμαδα, κρατώντας ένα βαθμό στο “Signal Iduna Park” με τη Μίλαν. Πίεσε για το γκολ στο πρώτο ημίχρονο, της το αρνήθηκε σε δύο περιπτώσεις ο τερματοφύλακας Μενιάν. Σε γενικές γραμμές το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο.

Λίγες μέρες νωρίτερα οι “κιτρινόμαυροι” επέστρεψαν με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Χόφενχαϊμ (3-1) πραγματοποιώντας μία πειστική εμφάνιση. Θα πρέπει να γυρίσουμε στις 20 Αυγούστου 2022 για να βρούμε την τελευταία εντός έδρας ήττα τους στην Μπουντεσλίγκα από τη Βέρντερ Βρέμης (3-2), έκτοτε σημείωσαν 15 νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Η Ντόρτμουντ παραμένει αήττητη από το ξεκίνημα της φετινής διοργάνωσης (4-2-0) για πρώτη φορά μετά το 2018/19, δίνοντας συνέχεια σε σερί 14ων αγωνιστικών (9-5-0). Τιμωρημένος είναι ο Μπενσεμπαϊνί, σταθερά εκτός αποστολής Μενιέ και Μόρεϊ. Δεν κατάφερε να είναι ετοιμοπόλεμος ο Σάμπιτζερ.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Κράτησε το μηδέν στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-2) από την Μπράγκα. Με δύο γκολ του (30′, 37′) ο Μπέκερ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, προτού ανατρέψουν τα δεδομένα οι Νιακατέ (41′), Μπρουμά (51′) και Κάστρο (90+4′).

Έφτασε λίγα δευτερόλεπτα μακριά απ’ το να ανοίξει λογαριασμό στην παρθενική συμμετοχή της στο Τσάμπιονς Λιγκ. Προηγήθηκε με 2-0 μέσα σε επτά λεπτά με τον Μπέκερ, ωστόσο είδε την Μπράγκα να επιστρέφει ανατρέποντας, τελικά, τα δεδομένα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων μεσοβδόμαδα στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου.

Έκτη σερί ήττα για το συγκρότημα του Φαβρ σε Μπουντεσλίγκα και Τσάμπιονς Λιγκ, το μόνο θετικό είναι πως σκόραρε ξανά μετά από πέντε αναμετρήσεις. Την προηγούμενη βδομάδα επέστρεψε με άδεια χέρια από την έδρα της νεοφώτιστης Χάιντενχαϊμ (1-0) υποχωρώντας στην 11η θέση της Μπουντεσλίγκα.

Οι πρωτευουσιάνοι γνώρισαν την ήττα στις πέντε από τις οχτώ αναμετρήσεις με την Ντόρτμουντ στην εν λόγω διοργάνωση. Επέστρεψε με άδεια χέρια στις τέσσερις τελευταίες επισκέψεις της στο “Signal Iduna Park”. “Πρέπει να παρουσιαστούμε συμπαγείς για 90′, σε διαφορετική περίπτωση θα έχουμε προβλήματα”, ανέφερε ο προπονητής Φαβρ. Αμφίβολος ο Κνόχε, σταθερά εκτός Κεντίρα και Σέφερ.