* Goal/Goal τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, Over 2.5 τα 4/5 τελευταία.

* Αήττητη η Ντόρτμουντ στα 6 τελευταία μεταξύ τους (4-2-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Άουγκσμπουργκ. Ο Ντεμίροβιτς (23’) άνοιξε το σκορ για την Άουγκσμπουργκ και ο Μάλεν (35’) ισοφάρισε για την Ντόρτμουντ.

Σε άσχημο “φεγγάρι” η BVB, πέταξε δύο ακόμη βαθμούς το Σάββατο στη Βαυαρία, έφτασε τα 5 παιχνίδια δίχως νίκη (0-3-2), ανεξαρτήτως διοργάνωσης και είδε τη διαφορά από την 4αδα να αυξάνεται στο -5.

Μπήκε με σκοπό να κυριαρχήσει στην έδρα της Άουγκσμπουργκ, έχασε δύο καλές ευκαιρίες μέσα στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά κόντρα στην ροή του ματς βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο. Ο Σλότερμπεκ έχασε το τζαρτζ με τον αντίπαλο φορ σε μία απλή βαθιά μπαλιά για το 1-0. Απάντησε γρήγορα η Ντόρτμουντ με ωραία συνεργασία Φούλγκρουγκ-Μάλεν και το ημίχρονο έκλεισε με μία επικίνδυνη στιγμή εκατέρωθεν.

Η Άουγκσμπουργκ ήταν που επέστρεψε πιο δυνατά από την ανάπαυλα με δύο ευκαιρίες, ο Μάλεν απέτυχε να γυρίσει το ματς σε μετάβαση. Πάνω κάτω η μπάλα στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, επιπόλαια η BVB βρίσκοντας χώρους, ξόδεψε αρκετές ευνοϊκές προϋποθέσεις και στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι άγγιξαν το δεύτερο γκολ.

Αποκούμπι στο πρώτο κομμάτι της σεζόν η πορεία στο Champions League, στην κλήρωση του οποίου χθες έμαθε αντίπαλο για τους “16” (PSV).

Στα αγωνιστικά νέα, ο Αντεγέμι (εξτρέμ) θα επιστρέψει με το νέο έτος, εκτός δράσης παραμένουν και οι τραυματίες Ρίερσον (μπακ), Μουκοκό (φορ), Νμετσά (μέσος). Επιστρέφει όμως ο Χούμελς (στόπερ) που εξέτισε την τιμωρία του.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Over 3.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΜΑΪΝΤΖ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Χάιντενχαϊμ. Ο Πιέρινγκερ (12’) πέτυχε το καθοριστικό γκολ της αναμέτρησης.

Συνεχίζει να υποφέρει και με τον υπηρεσιακό Ζίβερτ η Μάιντζ και περιμένει πως και πως τη χειμερινή διακοπή για να ανασυνταχθεί, αγωνιστικά και ψυχολογικά.

Μοιάζει μακρινό παρελθόν η νίκη επί της Λειψίας στο ντεμπούτο του, η μοναδική στη φετινή Bundesliga, ακολούθησαν 5 παιχνίδια (0-3-2) στα οποία σκόραρε μόλις μία φορά!

Χαρακτηριστικότερο παράδειγμα της επιθετικής της δυστοκίας της το αποτέλεσμα του Σαββάτου, πόνεσε πολύ η ήττα από τη νεοφώτιστη, η οποία την κράτησε στην προτελευταία θέση.

“Κρύο” το γκολ των φιλοξενούμενων σε στατική φάση που οι αμυντικοί της έχασαν τα μαρκαρίσματα και ήταν άτυχοι στο τελείωμα. Προσπάθησε να πιέσει στο υπόλοιπο του ημιχρόνου, αλλά έλειπαν οι δημιουργικές ιδέες. Ο Αζόρκ (φορ) έχασε τετ α τετ (δοκάρι) στο ξεκίνημα της επανάληψης, ακολούθησε επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων, δίχως το καθαρό μυαλό όμως στην τελική επιλογή.

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφει (από ίωση) ο αρχηγός Βίντμερ (δεξί μπακ), αλλά δεν ισχύει το ίδιο για τους τραυματίες Μπαρέιρο (μέσος), Φερνάντες (στόπερ), Τζέτνερ (κίπερ), Γκιλαβογκί (μέσος), Χάντσε-Όλσεν (στόπερ), Βάιπερ (φορ).