*Φάση ομίλων – 5η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Λάτσιο – Ντόρτμουντ 3-1

*Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί στο παρελθόν συνολικά τρεις φορές: Η Ντόρτμουντ πανηγύρισε μία νίκη και η Λάτσιο δύο.

*Η Ντόρτμουντ μετράει 36 αναμετρήσεις κόντρα σε ιταλικές ομάδες με απολογισμό 12-5-19 (45-58 τα γκολ). Στην Γερμανία σημείωσε επτά νίκες, τρεις ισοπαλίες και έξι ήττες.

*Δεκαπέντε φορές αντιμετώπισε ομάδες από την Γερμανία η Λάτσιο σημειώνοντας επτά νίκες, τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες (22-21 τα γκολ). Μακριά από την Ρώμη έχει απολογισμό 1-2-4.

*Η Ντόρτμουντ πανηγύρισε πέντε νίκες σε ισάριθμες ευρωπαϊκές αναμετρήσεις στο “Signal Iduna Park”. Ωστόσο, μετράει μόλις οχτώ στις 16 τελευταίες (τρεις ισοπαλίες, πέντε ήττες).

Ντόρτμουντ – Λάτσιο στο Pamestoixima.gr Advertisement

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Ντόρτμουντ προέρχεται από ήττα-σοκ με αντίπαλο την Κολωνία (2-1 εντός) στην Μπουντεσλίγκα. Πιο αποφασιστικά μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι σκοράροντας με το καλημέρα. Στο δεύτερο οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα ρυθμούς, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, ωστόσο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0. Έχασαν μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Χόλαντ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το εν λόγω αποτέλεσμα ανάγκασε τους “κιτρινόμαυρους” να υποχωρήσουν στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο -5 από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου. Απόψε έχουν την ευκαιρία να “καθαρίσουν” την υπόθεση πρόκριση στους “16” του Τσάμπιονς Λιγκ και την πρωτιά στον 6ο όμιλο. Θα πρέπει να γυρίσουμε στις 5 Μαρτίου 2019 για να βρούμε την τελευταία εντός έδρας ήττα της Ντόρτμουντ στην εν λόγω διοργάνωση από την Τότεναμ (1-0).

“Χάσαμε στην πρεμιέρα των ομίλων στη Ρώμη, ωστόσο διορθώσαμε πολλά πράγματα στη συνέχεια. Πλέον, βρισκόμαστε στην κορυφή του ομίλου, θέλουμε να παραμείνουμε εκεί μέχρι το τέλος. Θα πρέπει να προσέξουμε να μην κάνουμε επιπόλαια λάθη”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής Φαβρ. Το Σάββατο (5/12) η Ντόρτμουντ ταξιδεύει στην έδρα της Άιντραχτ Φρανκφούρτης για το πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας με 2-1 από την Κολωνία. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 9′ με τον Σκίρι, προτού ο ίδιος ποδοσφαιριστής κάνει το 2-0 στο 60′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 74′ ο Αζάρ.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ Στατιστικά

*Over 2,5 στα πέντε τελευταία παιχνίδια της (δες το στο Pamestoixima)

*GG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΛΑΤΣΙΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Οχτώ αναμετρήσεις κράτησε το αήττητο σερί της Λάτσιο (5-3-0), καθώς το μεσημέρι της Κυριακής έπεσε θύμα έκπληξης από την Ουντινέζε στο “Olimpico” (3-1). Χαλαρά μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι γηπεδούχοι, δίνοντας την ευκαιρία στους “τζεμπρέτε” να σκοράρουν δύο φορές πριν το τέλος αυτού. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαν τον απόλυτο έλεγχο, δημιούργησαν πολλές καλές ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα.

Οι “αετοί” υποχώρησαν στην 9η θέση παραμένοντας στους 14 βαθμούς και στο -9 από την πρωτοπόρο Μίλαν. Αγνοούν τη χαρά της νίκης στις έξι τελευταίες εξόδους τους στο Τσάμπιονς Λιγκ έχοντας απολογισμό τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες (σκόραραν στις πέντε, 2-3 γκολ σε ισάριθμες). Πανηγύρισαν την τελευταία κόντρα στην Ντιναμό Βουκουρεστίου (3-1) το 2007.

“Γνωρίζουμε καλά πως βρισκόμαστε μπροστά σε μία σπουδαία πρόκριση, δεν έχουμε πετύχει ακόμα τίποτα. Κατά την άποψή μου η Ντόρτμουντ αποτελεί μία από τις καλύτερες ομάδες στην Ευρώπη”, υπογράμμισε ο προπονητής της Λάτσιο, Σιμόνε Ιντζάγκι. Το Σάββατο (5/12) ταξιδεύει στην έδρα της Σπέτσια για το πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας με 3-1 από την Ουντινέζε. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με Αρσλάν (18′) και Πουσέτο (45+3′). Στο 71′ ο Φορεστιέρι έκανε το 3-0, προτού ο Ιμόμπιλε με πέναλτι διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 74′.