*Αγώνες ρεβάνς για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ, ακολουθεί παράταση και εάν χρειαστεί πέναλτι.

*Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει την Ούφα στο 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Πρώτο παιχνίδι: Σιρόκι – Ντομζάλε 2-2

ΝΤΟΜΖΑΛΕ (Σλοβενία, 294)

Είχε τον έλεγχο, βρέθηκε μπροστά στο σκορ ακόμη και με 2-0, παρόλα αυτά όμως η Ντομζάλε έμεινε στο 2-2 με τη Σιρόκι στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι. Πραγματοποίησε εντυπωσιακό ξεκίνημα, προηγήθηκε στο 12′ με τον Μπίζιακ, ενώ στο 26′ ο Μέλνιακ έκανε το 2-0. Η Ντομζάλε έχασε στη συνέχεια ευκαιρίες, στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους όμως η Σιρόκι μείωσε σε 1-2, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να “κλειδώσουν” τη νίκη και στο 83′ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2, ενώ στα τελευταία λεπτά είχαν και δοκάρι.

Βάση της εξέλιξης του αγώνα η Ντομζάλε άξιζε κάτι περισσότερο, έχει ωστόσο το προβάδισμα πρόκρισης και θα προσπαθήσει να αποφύγει δυσάρεστες εκπλήξεις στην έδρα της. “Επιστρέψαμε με ένα θετικό αποτέλεσμα στη βάση μας και αυτό μας δίνει το προβάδισμα πρόκρισης. Κάναμε ένα καλό πρώτο ημίχρονο, δεν είχαμε όμως και την ίδια απόδοση στο δεύτερο μέρος. Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος από τους παίκτες μου, που είναι έτοιμοι να τα δώσουν όλα στη ρεβάνς για την πρόκριση”, ανέφερε ο τεχνικός Ρότσμαν.

Πέρσι κατέλαβε την 3η θέση στο πρωτάθλημα Σλοβενίας και εξασφάλισε έτσι το ευρωπαϊκό εισιτήριο, ενώ αυτή είναι η δέκατη φορά που δίνει το παρών στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Την περσινή σεζόν πραγματοποίησε μια καλή πορεία, απέκλεισε τις Φλόρα, Βαλούρ και Φράιμπουργκ, δεν μπόρεσε όμως στη συνέχεια να ξεπεράσει το εμπόδιο της ανώτερης Μαρσέιγ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι δεν αναφέρθηκαν προβλήματα, με τον τεχνικό Ρότσμαν να έχει στη διάθεση του και τους Χότζιτς, Κίρμα και Χεμπάι που έχασαν το πρώτο παιχνίδι.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν Σιρόκι και Ντομζάλε στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι.

Στατιστικό: g/g τα οκτώ τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Goalbet).

Το Ντομζάλε – Σιρόκι παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

ΣΙΡΟΚΙ ΜΠΡΙΓΙΕΚ (Βοσνία, 365)

Από την κόλαση στον… παράδεισο η Σιρόκι, που αν και έδειχνε να τα έχει χαμένα στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε στο δεύτερο μέρος να ορθοποδήσει και μετά το 2-2 του πρώτου αγώνα παραμένει ζωντανή στο κόλπο της πρόκρισης. Παρουσίασε ένα κακό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε ακόμη και με 0-2 πίσω στο σκορ, εκμεταλλεύτηκε όμως ιδανικά στο δεύτερο μέρος τις ευκαιρίες που της ήρθαν και με τέρματα των Τούρτσιν (47′) και Μάρκοβιτς (83′) έφτασε στην ισοφάριση, ενώ στα τελευταία λεπτά είχε δοκάρι.

“Γνωρίζουμε πως η αντίπαλος μας έχει το πλεονέκτημα μετά το σκορ του πρώτου αγώνα. Ωστόσο πλέον γνωρίζουμε την Ντομζάλε και θα προσπαθήσουμε για την έκπληξη στο δεύτερο ματς. Δεν μας φοβίζει η ποιότητα της αντιπάλου μας, οι παίκτες που μπορούν να αντεπεξέλθουν σωστά στις απαιτήσεις. Με τη σωστή προσέγγιση και θέληση μπορούμε να κερδίσουμε”, ανέφερε ο τεχνικός Μπόρις Πάβιτς.

Αυτή είναι η 15η φορά που η Σιρόκι δίνει το παρών στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, δεν έχει καταφέρει ωστόσο μέχρι στιγμής να πετύχει κάτι σπουδαίο. Προετοιμάζεται και για την έναρξη του πρωταθλήματος, όπου αντιμετωπίζει το ερχόμενο Σάββατο εντός έδρας τη Σλόγκα στην πρεμιέρα. Μια ομάδα που αποτελείται κατά βάση από Κροάτες και Βόσνιους ποδοσφαιριστές, ενώ είναι χαρακτηριστικό πως το μεγαλύτερο ποσοστό των κατοίκων της πόλης είναι κροατικής καταγωγής.

Στατιστικό: over 3.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.