*27η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σάουθεντ – Ντόβερ 4-1

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΝΤΟΒΕΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επιτέλους νίκη για την Ντόβερ, που κέρδισε έπειτα από περίπου δύο χρόνια, με 1-0 εντός έδρας την Ιστλεϊ, παίρνοντας το πρώτο της φετινό «τρίποντο» στο πρωτάθλημα. Βέβαια η κατάσταση είναι πάρα πολύ δύσκολη γι’ αυτήν και πρώτος στόχος πρέπει να είναι να φτάσει τους μηδέν βαθμούς, ξεκολλώντας επιτέλους από αυτό το μείον!

Παραμένει ουραγός, με την χειρότερη άμυνα και επίθεση του πρωταθλήματος, έχοντας ακόμη μείον βαθμούς, ούσα στο -5 αυτή τη στιγμή, απέχοντας 30 βαθμούς από μία θέση παραμονής και μόνο με θαύμα θα καταφέρει να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμού οι αμυντικοί Γκριν, Τζόνσον, ο επιθετικός Γκρέγκορι και οι μέσοι Κάτον, Μπραμπλ.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Ντόβερ κέρδισε με 1-0 εντός έδρας την Ιστλεϊ, σκοράροντας με τον Πάβεϊ στο 59ο λεπτό, έχοντας γλιτώσει σε μία – δύο περιπτώσεις νωρίτερα από το να δεχθεί ένα τέρμα.

Ντόβερ Στατιστικά

*Εχει 4/5 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Betshop)

*Εχει 9/14 under 2,5 εντός έδρας, 7/12 στο πρωτάθλημα.

ΣΑΟΥΘΕΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Σάουθεντ κατάφερε να αποφύγει άλλη μία ήττα, φέρνοντας 1-1 εκτός έδρας απέναντι στην Ολντερσοτ, ισοφαρίζοντας προς τα τελευταία λεπτά. Στα 10 τελευταία παιχνίδια της έχει χάσει μόνο στις έδρες των Ντάγκεναμ και Νοτς Κάουντι, με πέντε νίκες σε αυτό το διάστημα, αν και μόνο μία είναι εκτός στα πέντε πιο πρόσφατα μακριά από το γήπεδό της!

Είναι πάντα πολύ χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στην 18η θέση του για την ακρίβεια, αλλά πλέον έχει αποκτήσει σημαντική απόσταση ασφαλείας από την ζώνη του υποβιβασμού, ούσα στο +10 από αυτήν.

Τραυματίες είναι οι μέσοι Ακινόλα, Μπριτζ, Νταν, Ογκόγκο και ο επιθετικός και πρώτος σκόρερ, Μέρφι και τιμωρημένος είναι ο μέσος Νιλ που εκτίει την πρώτη από τις δύο αγωνιστικές της ποινής του.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Σάουθεντ έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Ολντερσοτ, παρόλο που βρέθηκε να χάνει από πολύ νωρίς, από τέρμα του Γκλόβερ μόλις στο πέμπτο λεπτό, με τον Κάρντγουελ να ισοφαρίζει στο 87’, έχοντας ασκήσει αρκετή πίεση νωρίτερα.