*3η αγωνιστική των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ.

*Η αναμέτρηση διεξάγεται σε ουδέτερη έδρα και πιο συγκεκριμένα στο Κόσιτσε της Σλοβακίας.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που η Ντνίπρο-1 θα αντιμετωπίσει ομάδα από το Λιχτενστάιν, εν αντιθέσει με τη Βαντούζ που στο παρελθόν έχει παίξει τέσσερις φορές κόντρα σε ομάδες από την Ουκρανία, έχοντας υποστεί ισάριθμες ήττες.

ΝΤΝΙΠΡΟ-1 ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-3 επί της Λβιβ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Ντόβμπικ στο 39ο λεπτό, με τον Χουτσούλιακ να σκοράρει δις στη συνέχεια (45′, 78′). Με δέκα παίκτες οι γηπεδούχοι από το 73′.

Από τρεις σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις προέρχεται η Ντνίπρο-1. Στην πιο πρόσφατη από αυτές, το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Ολεξάντρ Κούτσερ φιλοξενήθηκε από την Λβιβ, για το πρωτάθλημα Ουκρανίας, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-3. Ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, περιόρισε αρκετά την αντίπαλό της και έφτασε σε μια απολύτως δίκαιη νίκη, “καθαριζοντας” το ματς από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Έκανε έτσι το 4×4 εντός των συνόρων, έχοντας παράλληλα και ματς λιγότερο. Στον όμιλο της έχει από μια νίκη και ήττα, ερχόμενη από το διπλό επί του Απόλλωνα Λεμεσού (1-3), την προηγούμενη αγωνιστική. Τώρα, κόντρα στο αουτσάιντερ του ομίλου, θα προσπαθήσει να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες. Παραμένουν εκτός μάχης οι Λούχκεβιτς και Πουρίτα.

Ντνίπρο-1 Στατιστικά

*Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

ΒΑΝΤΟΥΖ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από τη Λωζάν Ουκί, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 39ο λεπτό και παρότι απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα πέντε λεπτά αργότερα, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 52′.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Βαντούζ. Πιο συγκεκριμένα, την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Αλεσάντρο Μαντζιαράτι υποδέχθηκε τη Λωζάν Ουκί, για τη δεύτερη κατηγορία της Ελβετίας, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-2. Αποτέλεσμα που την αδικεί, καθώς είχε πολύ περισσότερες ευκαιρίες από την αντίπαλό της, όμως εν αντιθέσει με εκείνη, αποδείχθηκε αρκετά πιο άστοχη στην τελική προσπάθεια και δεν απέφυγε τα χειρότερα.

Παραμένει έτσι χωρίς νίκη μετά από τις εννέα πρώτες στροφές στην κατηγορία, έχοντας τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες, οπότε και είναι στην προτελευταία θέση, πάνω μόνο από την Ξαμάξ. Σε ότι αφορά το Κόνφερενς Λιγκ, σε δυο ματς έχει συγκεντρώσει ένα βαθμό, ενώ την προηγούμενη αγωνιστική ηττήθηκε με το βαρύ 4-1 από την Αλκμάαρ. Εκτίει τιμωρία ο Μπέντζαμιν Μπουσέ, που αποβλήθηκε κόντρα στους Ολλανδούς. Μακροχρόνια τα υπόλοιπα προβλήματα της.