*28η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Ρεμς – Ντιζόν 0-0

*Δεν έχει κερδίσει ποτέ στην έδρα της Ντιζόν η Ρεμς σε σύνολο οκτώ αναμετρήσεων σε όλες τις διοργανώσεις (5-3-0).

ΝΤΙΖΟΝ

Τα είχε όλα, τα αυτογκόλ της έλειπαν… Αδίκησε τον εαυτό της η Ντιζόν στο ματς της περασμένης αγωνιστικής κόντρα στη Λιλ. Στάθηκε αρκετά καλά αμυντικά στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, δεν απειλήθηκε όσο θα περίμενε, παράλληλα όμως επιθετικά δεν έδειξε απολύτως τίποτα. Είχε μπει στο τελευταίο 20λεπτο και κρατούσε το 0-0, ωστόσο σε μια στιγμή απροσεξίας και ατυχίας, ο Λατουά έβαλε λάθος το πόδι του σε σέντρα του Ικόνε και έγραψε με αυτογκόλ το τελικό 1-0.

«Είμαι απογοητευμένος διότι καταφέραμε να κάνουμε τη Λιλ να φαίνεται κακή. Θα μπορούσαμε να παίξουμε καλύτερα στο δεύτερο μέρος. Δεν κρατάμε την μπάλα όσο πρέπει. Πρέπει να γίνουμε καλύτεροι», είπε ο κόουτς Κομπουαρέ. Συνέχεια στις ήττες για την Ντιζόν (πέμπτη διαδοχική), μετά απ’ τη νίκη που προηγήθηκε κόντρα στη Μονακό (2-0), έχει κερδίσει μόλις δύο φορές στις 23 τελευταίες αγωνιστικές, μετρώντας σε αυτό το διάστημα ρεκόρ 2-5-16. Έμεινε στην 19η θέση με 20 πόντους, εντός της τελευταίας δυάδας της κατάταξης και στο -5 πλέον απ’ την απευθείας παραμονή. Στο 2-1-2 το ρεκόρ της στα τελευταία πέντε εντός έδρας ματς. Επιστρέφει ο Ζανό (Επιθετικός, 12,1).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 κόντρα στη Λιλ.

Στατιστικό: Έρχεται από 5/8 2-3 Goal ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στην Betshop).

Το Ντιζόν – Ρεμς παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΡΕΜΣ

Έδειξε ότι έχει χαρακτήρα η Ρεμς στο 2-2 της περασμένης εβδομάδας κόντρα στην Αμιάν. Ο αντίπαλος έκανε εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, όπου είχε και τη βοήθεια της τύχης, προηγήθηκε 0-2 με το πέναλτι του Κονατέ και το αυτογκόλ του Αμπντελχαμίντ, δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα. Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους είχε ευκαιρία για το 0-3, δεν το έκανε και το «πλήρωσε». Η Ρεμς πήρε τα ηνία και αφού μείωσε στο 70’ με τον Ντιά, ισοφάρισε στο 84’ με τον Καφαρό και είχε δοκάρι στις καθυστερήσεις με τον Ζένελι.

«Δεν πρόκειται να κερδίσουμε όλα τα παιχνίδια. Δείξαμε ότι έχουμε χαρακτήρα και γυρίσαμε στο ματς στο δεύτερο ημίχρονο. Είμαι ευχαριστημένος με τη νοοτροπία μας», είπε ο κόουτς Γκιγιόν. Η ομάδα του «τρέχει» αήττητο σερί 12 αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις (6-6-0), έχει χάσει μόνο από Παρί, Σεντ Ετιέν και Τουλούζ στις τελευταίες 23 αγωνιστικές, ανέβηκε στην 6η θέση με 42 πόντους, έχει τελειώσει με την παραμονή, πλέον έχει το δικαίωμα να λέει ότι θα παλέψει για την Ευρώπη. Επιστρέφει ο καλός χαφ Σαβαλερέν (Μέσος, 25,2).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στην Αμιάν.

Στατιστικό: Έρχεται από 7/9 G/G.