22η αγωνιστική

*Με over2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι τελευταίες 5 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΝΤΙΖΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 1-0 απέναντι στη Λαβάλ, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Παθητικός ο ρόλος της στο 1ο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να είναι σαφώς ανώτεροι, χωρίς όμως να βρίσκουν το γκολ. Η Ντιζόν μπήκε νωθρά και στο β’ μέρος και μοιραία δέχτηκε το 1-0 στο 66ο λεπτό. Έβγαλε αντίδραση στη συνέχεια, πίεσε, αλλά δεν μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα της Λαβάλ, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι τέλους.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα του κόουτς Νταφ και τέταρτη στα τελευταία πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος. Βρίσκεται στη 17η θέση της βαθμολογίας, στο -1 από τη σωτηρία και τη 16η Νιμ. Μετράει μόλις 1 ήττα στα τελευταία 5 εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, με τα τρία πιο πρόσφατα να ολοκληρώνονται με over2.5 γκολ.

Σταθερά εκτός οι Ενγκουγιαμσά, Ετογκά, Ροκιά και Ροτσέ.

ΝΤΙΖΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*N/g στα 3/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΙΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 1-3 από την Αμιάν, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Σε ένα ισορροπημένο 1ο ημίχρονο, με αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν, δεν κατάφερε να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι πέρασαν στην αντεπίθεση και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων μέσα σε λιγότερο από δέκα λεπτά (30′, 37′). Η αποβολή του Κιλαμά στο 50′ και το εύστοχο πέναλτι του Σισέ που ακολούθησε έβαλαν τέλος σε όποιες ελπίδες είχε για αντεπίθεση. Το μόνο που κατάφερε ήταν να διαμορφώσει το τελικό 1-3 στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης.

Τρίτη συνεχόμενη ήττα για τη Νιόρ στο πρωτάθλημα, που πορεύεται ακόμη με τον υπηρεσιακό Ντο. Βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, στο -5 από τη σωτηρία και τη 16η Νιμ. Είναι η δεύτερη χειρότερη εκτός έδρας ομάδα στην κατηγορία, με μόλις 1 νίκη σε 10 παιχνίδια και 9 γκολ ενεργητικό.