*22η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Μπρεστ – Ντιζόν 2-0

*Δεν υπάρχει διπλό στα τελευταία εννέα ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας. Το τελευταίο που σημειώθηκε ήταν το 2010 απ’ την Ντιζόν.

Ντιζόν – Μπρεστ στην Betshop | +21

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΝΤΙΖΟΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Είχε δύσκολη αποστολή η Ντιζόν στο εκτός έδρας ματς κόντρα στη Μονπελιέ, θα ήταν ικανοποιημένη με την ισοπαλία, τελικά έφυγε με άδεια χέρια. Η Μονπελιέ ήταν ανώτερη, έπαιξε καλύτερα με την μπάλα στα πόδια, εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που πήρε στο 54’ και εξασφάλισε το “τρίποντο”. Σκόραρε αμφότερα τα γκολ από στατικές φάσεις, όμως δεν μπορεί να πει κανείς ότι δεν άξιζε να κερδίσει κόντρα στην κακή επιθετικά Ντιζόν, που δεν είχε να δείξει πολλά πράγματα πέρα απ’ τη φάση του γκολ.

Επιστροφή στις ήττες έπειτα από τρεις αγωνιστικές (1-2-0) και τρεις σερί νίκες σ’ όλες τις διοργανώσεις, οι γηπεδούχοι κέρδισαν μόλις μια φορά στις τελευταίες εφτά αγωνιστικές (1-3-3), υποχώρησαν στην 17η θέση με 21 βαθμούς, στο +3 απ’ τα μπαράζ παραμονής και στο +6 απ’ τον απευθείας υποβιβασμό. Μεσοβδόμαδα χρειάστηκαν την παράταση κόντρα στη Λιμονέ για το Κύπελλο, σε ματς που έπαιξαν με αλλαγές. Πήραν ανάσες και επιστρέφουν οι Γκομί και Ταβάρες. Αποκτήθηκε ο μέσος Μπενζιά απ’ τον Ολυμπιακό, σήμερα είναι εκτός αποστολής.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 1-2 στην παράταση κόντρα στη Λιμονέ για το Κύπελλο. Προηγήθηκε η Λιμονέ, ισοφάρισε ο Κάντις στο 54’, το «χρυσό» γκολ ο Μαβιντιντί στο 120’.

ΝΤΙΖΟΝ Στατιστικά

*Έρχεται από 16/26 Under 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στη Betshop).

*Έρχεται από 4/6 G/G ανεξαρτήτως έδρας στο πρωτάθλημα.

ΜΠΡΕΣΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Έπαιξε ντέρμπι παραμονής κόντρα στην Αμιάν την περασμένη εβδομάδα και ήξερε ότι έπρεπε να κερδίσει, τα κατάφερε έχοντας τον γκολκίπερ Λαρσονέ σε μεγάλη ημέρα. Αυτός ήταν ο υπεύθυνος για το 0-0 του πρώτου μέρους, στο δεύτερο μέρος η Ντιζόν ήταν πιο επιθετική και αποτελεσματική, σκόραρε δύο φορές σε ελάχιστες πραγματικά καλές φάσεις και πήρε σπουδαίο «τρίποντο». Στο μεσοδιάστημα ισοφάρισε ο Γκιράς με πέναλτι, όμως η Αμιάν δεν έδειξε κάτι άλλο στο επιθετικό κομμάτι στο δεύτερο 45λεπτο.

Συνέχεια στις επιτυχίες μετά το εκτός έδρας 2-5 επί της Τουλούζ για την Μπρεστ, ερχόταν από τρεις διαδοχικές ήττες σε όλες τις διοργανώσεις, είχαν προηγηθεί οι αποκλεισμοί σε Κύπελλο (2-1 εκτός από Λοριάν στην παράταση) και Λιγκ Καπ (3-1 εκτός από τη Λυών), όπως και το εκτός έδρας 4-0 απ’ τη Μονπελιέ. Ήταν μόλις η τρίτη νίκη των τελευταίων δέκα αγωνιστικών (3-2-5),  καταλαμβάνει την 14η θέση με 28 πόντους, στο +10 απ’ τα μπαράζ παραμονής και στο +13 απ’ τον απευθείας υποβιβασμό. Επιστρέφει ο Μπελκεμπλά (Μέσος, 16), δεν είχε υποχρεώσεις μεσοβδόμαδα. Έρχεται από 4/5 εκτός έδρας ήττες στο πλαίσιο του πρωταθλήματος.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-1 επί της Αμιάν. Ο Μεντί το 1-0 στο 51’, ισοφάρισε η Αμιάν με πέναλτι του Γκιράς στο 58’, το τελικό 2-1 έκανε ο Καρντονά στο 83’.